Klubko zmijí

Klubko zmijí https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455177/bmid_klubko-zmiji-51W-455177.jpeg 4 312 76

Zatknout a usvědčit pachatele vraždy je dřina i pro detektivy z oddělení vražd. Do cesty se občas postaví nedostatek použitelných stop z místa činu, neochota svědků a další nepředvídatelné okolnosti. Nejhorší ze všeho je zrada někoho z vlastních řad, tlak pokřivených nadřízených funkcionářů, kterým vidina snadného zisku zatemnila mozek, vymazala veškeré principy slušnosti a korektnosti. Tak tomu bylo i v případě dvou vražd, které spolu zdánlivě nesouvisely. Neznámý střelec popravil doma v posteli okresního prokurátora a o dva dny později kandidáta na starostu okrajové městské části. Korupční aféra kolem zavražděného prokurátora dostane jasnější kontury, až když se detektivům podaří najít prokurátorovu asistentku. Po jejím výslechu nabere vyšetřování nový směr, který musejí detektivové z oddělení vražd před nadřízenými tajit. Podezření, že se jim někdo shora dívá přes rameno a snaží se s nimi manipulovat, přeroste v jistotu. Detektiv z oddělení vražd Richard Krauz tuší, že přímý úder na zkorumpované papaláše jim dá pořádně zabrat a že bude vyřešení záhady dvou bestiálních vražd víc než bolestivé.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Klbko zmijí , 2020

Ivana11
24.03.2021 4 z 5

Přestože je D. D. můj nejoblíbenější autor, tentokrát se mi politikou a korupcí úplně netrefil do prostředí vyšetřování zločinu. Jinak jako vždy vtipné, svižné.

Greenfingers
16.02.2021 5 z 5

Dominik Dán ve svých knihách vychází ze skutečných případů, se kterými se měl možnost v průběhu své kriminalistické práce seznámit. Samozřejmě, vše je patřičně upraveno a zdramatizováno tak, aby si čtenář, který prahne po napětí a vzrušení, přišel na své. Dlužno říci, že autorovi tento záměr skvěle vychází a i proto je nejčtenějším spisovatelem na Slovensku.
V knize Klubko zmijí Dominik Dán stejně jako prakticky ve všech svých knihách sází na osvědčené ingredience: hodnověrný popis rutinní práce oddělení vražd, charismatický detektiv Krauz, téměř nepřetržité vtipkování jeho kolegů, dialogy odposlouchané z běžné mluvy. To vše je koktejl umně namíchaný, zaručující čtivost autorových knih. Navíc když se k tomu přidá silný námět - v tomto případě prorůstání korupce a organizovaného zločinu až do nejvyšších pater justice a politiky. I ten, kdo jen z povzdálí sleduje situaci na Slovensku, musí nabýt dojmu, že mafiánské praktiky popisované v Dánových knihách nejsou jen výplodem autorovy fantazie.

Marek82
08.02.2021 3 z 5

Asi nebudem s touto recenziou popularny medzi zaplavou oslavnych recenzii, no bohuzial nemozem inak. Precital som asi 10 "Danoviek", toto bola moja prva audiokniha. Prednesu nemozem vela vytykat, p. Mnahoncak sa snazil, neviem porovnat s p. Geisbergom, ale v zasade bol prednes prijemny. Moja vytka smeruje k tomu, ze nebolo casto zretelne, ktora postava hovori. To je vsak viac chyba samotneho autora, nakolko jeho postavy su ploche, odlisuju sa len menami, ale vsetci maju rovnaky slovnik. Postavy nie su na urovni reci definovane prakticky vobec. Gangstri, barmani, gorily, dektektivi, prokuratori, vsetci sa vyjadruju rovnako, pouzivaju rovnaky slovnik, rovnake nadavky. Vadilo mi to uz predtym v knihach, ale pri prednese to vidno velmi. Pokial ide o pribeh, je v zasade predvidatelny, citatel je vedeny za ruku od postavy, k postave, samotne patranie, stopy, dedukcia, to vsetko hra v tejto knihe druhe husle. Detektivom tentokrat pomaha podsvetie a svedkovia, kriminalisticka praca so stopami dostava malo priestoru. Tiez ma v audio podobe otravovalo vzajomne podpichovanie detektivov a radoby vtipne dialogy. Pri citani tieto pasaze len preletim ocami, v audio podobe si ich clovek musi vypocut cele a v porovnani s pribehom dostavaju velmi vela priestoru. Cize za mna pribehovo slabsia kniha, ktorej akoby dochadzal dych a vari stale z tych istych ingrediencii, pricom tie podstatne akoby chybaju a ostava viac balastu. Zaver je az privelmi aktualny, akoby bola kniha pisana na objednavku doby. Chapem, ze tema je aktualna, no v porovnani s realitou je pribeh az prilis jednoduchy, detinsky....Lepsie boli: Bestia, Venusa zo zatoky, Kraska a netvor, zaujimave boli Studna, Knieza smrt, Hriech nas kazdodenny.

Petronela16
01.02.2021

Ani nechcem a ani nejdem hodnotiť túto knihu, nakoľko som to pri 10 kapitole vzdala.Počuvala som ako audioknihu a aj napriek Mňahončakovemu snaženiu sa, nedokázala som to ďalej počúvať.Apropo súhlasím s tvrdením, niekto to tu v recenziach spomínal, že je dôstojným nástupcom Geišberga, to sa mu fakt nedá uprieť.
Ale späť.Beriem všetku vinu na seba, mea culpa, pretože , keď viem, že nenávidím "
mafiánsky a politický ladené knihy, tak sa do toho nemám čo púšťať.Je to tak, tento žáner ma nikdy nefascinoval, práve naopak.Chcela som to však skúsiť, veď dakedy dávno pred 100 rokmi ma bavila talianska Chobotnica.Ale to asi preto, že vtedy to bolo niečo nové a povedzme si pravdu nič iné tam veľmi nebolo na výber.
No nič, audioknihu som si vymazala, koniec knihy som sa dozvedela tu z hodnotení, no nakoniec som zistila, že to bola celkom fasa kniha aj bez čítania

gladya
26.01.2021 5 z 5

Dobře vím, že detektivka je pohádka pro dospělé. O geniálních detektivech s téměř superschopnostmi si myslím svoje, ale takové příběhy mě celkem baví. Jenže D. Dán dal do té pohádky skutečnou znalost prostředí a vyšetřovacích metod. To je plus. A kdo trochu sledoval situaci na Slovensku, řekne si, že Klbko zmijí není vůbec veselá pohádka, a že nejspíš víc popisuje skutečnost, než si chce člověk připustit. A to i přesto, že zdaleka ne všechno je uvěřitelné.

Ze závěru až mrazí. No, skočila jsem na špek, kterým jsou možná narážky na Slovenskou realitu. A jen Slovenskou?
Lidské a někdy smutné příběhy některých protagonistů. Jsou třešnička na dortě.
Hlášky vraždárov zábavné jako vždy.
A ještě mě napadlo, kde je vlastně v dnešním komplikovaném světě dobro a kde zlo? Když mafián z toho vychází možná líp než někteří z těch, kdo by měli dbát na zákonnost? No, úplně beznadějně to nevypadá, ti čestní existují. Jenže ta poslední věta…
Poslouchala jsem audioknihu, kdykoli to šlo, i v situacích, kdy bych jindy spíš četla nějakou knížku. Je třeba něco dodat?

alnahu
09.01.2021 4 z 5

Pomalu se rozvíjející příběh s korupční aférou ,začíná vraždou okresního prokurátora a dva dny potom vraždou kandidáta na starostu .Nejdříve vůbec není jasné ,zda tyto dvě vraždy spolu souvisí, vyřešení případu kazí i nedostatek stop z místa činu. Kniha nepostrádá dánovský humor, akci i opět výbornou zápletku.

zhribal
31.12.2020 4 z 5

Jako všechny knihy Dominika Dána výborná, ale bohužel český překlad by měl z českého jazyka dostat ve škole za 5.

Reacher
23.12.2020 4 z 5

Čas nezastavíš a chlapi z kanceláře 141 o tom vědí své... Stárnou, vzdorují nemocem, ale nikdy nedají svojí kůži lacino a to dokonce ani tehdy, když si na ně vyšlápnou krysy z vyšších kruhů společnosti. Rozehrávají s nimi riskantní hry a doufají, že i díky svým zkušenostem z vyšetřování těch nejsprostších vrahů, bude ta hra přinejmenším vyrovnaná.
Kniha je temná, napínavá, ale není to příjemné, nebo lehké čtení. Eda leží v nemocnici, Petra už nikdy nebude taková kráska jako dřív a noví mocní dávají jasně najevo, že není radno si s nimi zahrávat.
DD i když občas sklouzne k rutině, umí stále napsat poutavý příběh z temného světa a zaujmout čím dál více skeptického čtenáře. Za mě osobně téměř plná spokojenost.

ujira
09.12.2020 4 z 5

Slovenský autor, současné téma ,politika, korupční aféra, kriminální praktiky na nejvyšších místech, dobrá kvalita. Klidně srovnatelné s jakoukoli evropskou detektivkou a navrch prokořeněnou vtipnými replikami. Čtivé, svižné, a uvěřitelné.

Macek58
21.11.2020

Každá Dánovka je jiná. Jednou je to obrkvalita, jednou střed a jednou to pokulhává. Ale přez tyto výkyvy je to dobré čtení. Zvláště,když si můžeme dosadit do děje realitu, která se děje v našem okolí ....promiňte, podobnost je čistě náhodná ... :-)

TomHr
13.11.2020 3 z 5

Knihy Dominika Dána mám velice rád, ale Klbko zmijí je detektivkou přinejlepším průměrnou. Autor i zde rozehrává najednou dva případy, dvě loupežná přepadení, ze kterých se záhy vyklubou úkladné vraždy. Oběťmi jsou poctivý prokurátor a nepoctivý kandidát na starostu. Oba případy spolu velmi těsně souvisejí a vyšetřování vede do vysoké politiky, do policejních a soudních struktur. Ve skutečnosti se toho v knize stane nějak málo. Policajti většinou sedí a kecají, skutečné detektivní práce není mnoho, část jí navíc odvedou vagabundi pod velením kindermafiána Kamila. Jediný zásadní dějový zvrat působí jaksi násilně a vlastně celý příběh neorganicky ukončí.
Z knihy mám dojem, že je spíchnutá horkou jehlou čistě na základě společenské (a vydavatelovy) objednávky. A ještě k tomu ten Burger!

newtory
22.10.2020 2 z 5

Neviem, alebo je D.D. unavený písaním, alebo som ja unavený jeho čítaním. V každom prípade niekde sa stala chyba a čítanie tohto silne predvídateľného príbehu sa stalo takmer príťažou...

frigo69
12.10.2020

Nie je horšia reklama ako keď Ťa obhajuje Kali a Blaha... :-(
Dôkazom toho, že klamú, je, že nesedia v base spolu s polovicou SMERu...
Posledná kniha, tomu zodpovedá... ako vravi Murphy, čo sa može pokaziť, to sa aj pokazí :-( aj Krauz

Na ministerstvo Dominka Dána prijal bývalý šéf rezortu Robert Kaliňák (Smer). Potvrdil, že ho zamestnal ako poradcu vzhľadom na jeho dlhoročné skúsenosti s vyšetrovaním najzávažnejších zločinov, a odvádzal vraj skvelú prácu.

„Oslovil som veľmi skúseného policajta, ktorý pravidelne poskytoval svoje analytické schopnosti. Môžem vylúčiť, že by si chodil iba po výplatu. Myslím, že ministerstvo urobilo chybný krok,“ povedal Kaliňák.

Krauz bol vždy dobry kamoš s mafiou... ale nikdy predtým nebol na ich výplatnej listine... ak teda neklamal...

edith79
09.10.2020 5 z 5

Tento díl byl pro mě tak trochu jiný. Vše se točilo kolem korupce a podsvětí a v některých chvílích jsem měla o Richarda velké obavy. Pro detektivy z oddělení vražd je stále těžší bojovat proti skrytému nepříteli a neztratit přitom tvář. Závěr samozřejmě dojemný pro všechny, komu tahle parta a její členové přirostli k srdci. A poslední kapitola a věta knihy nám dává znát, kam se zřejmě bude další děj ubírat.

ivoiro
03.10.2020 5 z 5

Co napsat? Prostě Dominik Dán a jeho další příběh z Bratislavy. Konec hodně smutný. Kniha ovšem opět skvělá.

LadyLane
01.10.2020 3 z 5

Prvá kniha od Dána, do ktorej som sa musela nútiť. Čítať o podobných témach v médiách 2 roky a potom aj v knihe ma už fakt nebavilo a ako je v komentároch spomínané, aj tie vtipy sú už opozerané. Ale to sa dá asi očakávať od každého autora, čo vydal také množstvo kníh s rovnakými postavami.

DriftBooks
27.09.2020 4 z 5

Dánovky jsou balzám na duši – dá-li se vůbec něco takového napsat o knihách, které mapují kriminalitu v mladém postkomunistickém státě. Ne – násilí, lži, krádeže a politické intriky, které jako temný černý proud protékají Naším Městem, nejsou ničím pohodovým a klid na duši opravdu nepřinášejí. Zejména když člověk ví, že příběh je z velké části pravdivý. Reálný. Reálný až moc. Ale balzám na duši proto, že se u nich náramně bavím. Mám celou tu bandu z oddělení vražd tak nějak rád. I když mám na ledacos jiný názor a některé věci mi úplně nesedí. Ale tak to v životě přeci chodí. Jeden je takový, druhý makový. Jenom Váňa je tlačenkový…

oskli
18.09.2020 5 z 5

Přiznávám, co se týká Dánovek, jsem nekritická. Miluju celou partu, sedí mi i pan Mňahončák v audioverzi, takže si můžu užít dialogy a celou tu jazykovou symfonii. Kdybych chtěla být kritická, možná bych měla trochu výhrady k tomu, jestli byl tenhle díl úplně uvěřitelný, ale nechci. Za mě pořád výborný díl. Ale čtenář, který s partou žije už několik let, zná její historii, soukromé životy a vztahy a tak vůbec, dostane ránu. Mně to potkalo při běhání. Musela jsem zpomalit, polykat slzy a smrkat. Život není pohádka. A život v Dánovkách taky ne.

Kortez
10.09.2020 4 z 5

Viem že patrím k menšine, ale čím viac kníh z nášho mesta som prečítal, tým menej zábavy mi poskytujú. Už ani tie fóriky nie sú čo bývali. A ešte do toho Edo.

pavel9410
05.09.2020 5 z 5

Pribeh jede jak po masle a ty kecy vysetrovatelu, zvlast ve slovenstine, proste miluju.

krimi

Dominik Dán