Klub nenapravitelných optimistů

Klub nenapravitelných optimistů https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136745/bmid_klub-nenapravitelnych-optimistu-XlV-136745.png 5 884 218

Optimisté série

Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů. Bohatý, mnohovrstevnatý román dosáhl ve Francii prodeje přes 180 tisíc kusů, obdržel nadšené kritiky i několik literárních cen - např. Prix Goncourt des Lycéens 2010.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Argo

Le Club des incorrigibles optimistes , 2009

HanzeeHans
HanzeeHans
10.02.2024 2 z 5

aneb Jak pejsek s kočičkou vařili dort...

Autor nevěděl, jestli napsat něco jako Rowlingové nebo jako Kundera, tak to spojil do jedné knihy. Banální příběh dospívání s nedůvěryhodně dospělým dětským hrdinou smíchal s historkami o jakoby utečencích z Východu. Dozvěděli jsme se, jak si Francouz poředstavuje, že přemýšlejí Rusové, Češi a Maďaři.

mdanicek
mdanicek
05.01.2024 odpad!

Težkopadné a nezáživné. Jedna z nejhorších knih,co jsem četl.

Allys
Allys
05.01.2024 4 z 5

Na knihu jsem se na základě recenzí a několika ukázek moc těšila, avšak četla se mi těžko. Je psaná s důrazem na vytvoření atmosféry, co se autorovi podařilo. Některé části byly moc zajímavé – ohledně imigrantů v Paříži, nebo i ohledně Francouzů a jejich problému s Alžírskem a politickou situací, pohled kluka v pubertě na rozvod rodičů. Myslím však, že v knize bylo zbytečně moc postav a tým pádem málokterá dostala prostor, abychom ji poznali hlouběji. I vzhledem ke konci příběhu by si Saša zasloužil více prostoru už dříve, také vztah Michela s otcem se ke konci vytratil a vůbec není jasné, co se stalo s Frankem, nebo s Cecile. Příběh je napsaný velice kvalitně a obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, avšak z výše uvedených důvodů mi k srdci bohužel nepřirostl.

Hema
Hema
26.11.2023 5 z 5

I mně trvalo, než jsem se začetla, ale pak to byla symfonie zakončená vodotryskem slz. Opravdu výborně napsané.

Plativa
Plativa
04.11.2023 5 z 5

Píšu tuto recenzi pár minut poté, co jsem knihu dočetla, takže jsem velmi dojata. Na začátek se přiznám, že mě trvalo notnou chvíli se začíst, ke knize jsem se musela vícekrát vracet. Každopádně jakmile překonáte seznamování s jednotlivými postavami a prostředím, hned se začtete a do jednotlivých postav se naprosto vpijete. To se mi na knize líbilo skoro nejvíce, jak byla každé postavě věnována kapitola nebo pár stran s jejich osobním příběhem tak, aby jejich aktuální počínání a život byl v kontextu. Nejsem milovník historických knih ani politických a i když se kniha těmto tématům nevyhýbá, jsou tato témata lehce vstřebatelné a snad i zábavná. Konec byl skutečně nečekaný. Doporučuji všem přečíst, kniha mi rozšířila obzory, velice chytla za srdce a do mladého Michala jsem se v mnoha situacích fakt vcítila.

Janina2609
Janina2609
09.10.2023 5 z 5

“Jestli je na světě tolik lidí, kteří zapalují svíčky nebo věčná světélka, člověk musí věřit, že to k něčemu je a že čas od času jeden z toho množství blikajících plamínků upoutá Boží pozornost, nebo možná ta světélka zapalujeme jen proto, abychom si v naší lidské temnotě dodali jistoty. “

Francie, Paříž, 1956-1964. V tomto období se na pozadí války v Alžírsku odehrává děj velice čtivého románu čítající 567 stran. Trochu mě tloušťka knihy vyděsila, ale po přečtení několika stránek bylo jasno: “To bude pěkný. “

A bylo.

Ať už to byl příběh dvanáctiletého Michela a jeho bratra Francka, dívky Cecile a jejího bratra Pierra nebo různých postav pocházejících z východních zemí a setkávajících se v šachovém Klubu. Všichni si zvolili svobodu, někteří opustili ženu, děti, rodinu i přátele a usídlili se v Paříži.
Vystupuje tu maďarský herec Tibor Balázs a jeho manažer a partner Imre,
protinacisticky smýšlející němec Werner,
chirurg Igor z Ruska, nyní taxikář;
válečný hrdina SSSR, pilot, komunista Leonid Michajlovič Krivošejin nebo
záhadný a neoblíbený Saša.
Doporučuji k přečtení a těším se na Zaslíbené země.

juanito39
juanito39
17.09.2023 3 z 5

Budu asi taky trochu v menšině, když budu nadšení spíše brzdit, byť má román v sobě mou oblíbenou kombinaci témat - historii, kulturu, politiku. Nemůžu románu vytknout čtivost vyplněnou mnohými zajímavými postřehy a úvahami, které nepůsobí kýčovitě nebo nuceně. Problematický je však můj vztah k postavám. A když jde o román, který právě na tomto vztahu stojí (podobně jako Ferrante a její Geniální přítelkyně), je to trochu problém. Vypravěč (Michel) totiž hlavní postavou vůbec není. Je jen pojítkem mezi prostředími a mezi jinými postavami, tudíž jeho vývoj je takřka nulový (ve svých 12 se chová mimořádně dospěle), což taky vede k prazvláštním vypravěčským švům, ke kterým dochází přibližně ve třetině knihy, abych od nich bylo opět v klidu upuštěno.

Rozhodně to není špatný román, přečetl jsem ho s chutí, ale vlastně nevím, co mi z něj nakonec zbylo

zdenaR
zdenaR
20.08.2023 4 z 5

Velmi čtivá kniha, silný příběh.

Alilka
Alilka
05.08.2023 5 z 5

Tento příběh si mě postupně a nenápadně získal a podmanil, že jsem prostě musela číst dál, musela jsem se dozvědět, co bude s Michelem, Franckem, Cecil a jejím bratrem a taky jak dopadne vztah Michela s Camille... Kdo je vlastně Saša, Leonid a Igor.... je to nádherný román zachycující dospívání Michela, který se víceméně náhodou stane členem Klubu nenapravitelných optimistů, který tvoří emigranti z východního bloku... V knize je mnoho moudra o vztazích, rodině, přátelích... Taky mě dostaly básně lidí, kteří kdysi museli zmizet.

Radimka
Radimka
20.07.2023 4 z 5

Mám ráda tyhle "rodinný" milý knížky. Tahle mě občas nudíla filosofickými pasážemi o lidech, jejichž jména mi nic neřikaly. Ale jinak hezký, takový autentický.

Italkaaa
Italkaaa
08.06.2023 5 z 5

Tohle je kniha, u které jsem se mnohokrát dojala. Navíc je mimořádně dobře napsaná i přeložená. Četla jsem nejprve v originále, ale česká verze mi asi i díky snadnějšími vnímání textu připadala lepší.

juliesze
juliesze
10.05.2023 5 z 5

Po českých autorech (kteří mají relativně podobné koncepční pojetí) jsem po dlouhé době sáhla k francouzkému autorovi a pisateli románů. Obecně mám v knihách i ve filmech ráda užití dětí nebo dospívajících, kteří vlastně jakoby začínají chápat věci a události kolem sebe a vysvětlování se tak stává takové harmonické. Příběhy se na sebe navazují. První část je opravdu trochu zmatenější, protože autor relativně rychle přeskakuje mezi různými pasážemi života Michela, nebo tím co se děje v klubu a životy jeho členů. Nicméně po zorientování se v jednotlivých postavách je opravdu krásné poznávat motivy každého jednotlivého z účastníků. Básně byly naprosto krásné a motivovala mě k tomu, pustit si hudbu Prokofjeva. Konec byl pro mě velice smutný, protože mi bylo líto Saši. Ale i tady jsem se vlastně ptala stejně, jako tomu bylo ve Vypravěčce - lze odčinit to zlo a břímě, které člověk napáchal?

LukasB.453
LukasB.453
25.04.2023 5 z 5

bylo mi doporučeno starším a intelektuálně zběhlejším kamarádem, do poloviny jsem se trápil, a pak jsem se najednou netrápil a bylo to skvělé. teprve u téhle knihy mi došlo, jaký je ve francii obecně sdílený komplex z alžíru.

cérka
cérka
21.04.2023 3 z 5

Audiokniha

Načteno Markem Holým. Pro mne příliš mdlý, nevýrazný a pomalý projev. Bylo velmi těžké odlišit jednotlivé postavy a časové úrovně. Hudební doprovod se mi nelíbil, spíše mě obtěžoval.

Při poslechu této knihy bylo pro mne největším oříškem zorientovat se v postavách, v ději, čase a měnícím se prostředí. Kniha na mě po celou dobu působila poněkud nesourodě a roztříštěně. Dokonce jsem se v polovině knihy pustila znovu do poslechu úvodních kapitol, jelikož jsem měla v ději neskutečný a naprostý chaos. Nechápala jsem text, nechápala jsem autora. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se dokázala na autora naladit a začít si poslech užívat.
Velmi mě bavily krátké epizody z života emigrantů. Tajemnou a všemi nepochopenou postavou zůstává Saša. Kniha ovšem nevypráví jen o lidech, kteří byli donuceni opustit svou vlast.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je Michel, klučina, který to v životě nemá vůbec jednoduché a kterého mi bylo po celou dobu líto.

Kniha je o lásce a svobodě, o politické situaci v poválečné Evropě.

Knihu jsem poslouchala poměrně dlouho a místy netrpělivě vyhlížela konec. Nicméně jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala a měla možnost poznat autorův styl.

petgona
petgona
08.04.2023 4 z 5

Zo zaciatku som mala problem sa zacitat, nudilo ma to a bolo to velmi rozvlacne. Mam radsej akcnejsie knihy, kde sa na kazdej strane nieco deje a tak som dost bojovala. Ale potom zacal konecne autor rozpisovat osudy jednotlivych postav a zacali sa diat veci v Michelovej rodine a vtiahlo ma to. Je to trpky a smutny pribeh, ale zaroven zanechava akusi pachut optimizmu a nadeje.

DuoTrio
DuoTrio
06.03.2023 5 z 5

Pohled na studenou válku a vztahy mezi lidmi v emigraci, poetická atmosféra šachová kavárny, kam chodí i J.-P. Sartre, zasvěcování hrdiny do světa dospělých a jejich vztahů, přátelství na život a na smrt, ale i nenávist až za hrob. Vynikající kniha!

lucinova
lucinova
02.03.2023 5 z 5

Kniha se četla skvěle, navzdory své délce skoro jedním dechem a pocity z ní ve mně doznívaly ještě dlouho. Dlouho jsem ji (právě kvůli oné délce) odkládala, ale nakonec jsem se k ní naštěstí dostala. A rozhodně nelituju - doporučuju!

Lena78537
Lena78537
14.02.2023 4 z 5

Pěkné vyprávění a vykreslení života, třídních rozdílů a vztahů. K poslední hvězdě mi tam ale přeci jen něco chybělo. Asi něco, o co by v knize skutečně šlo. Za přečtení každopádně stojí.

bruntal
bruntal
13.02.2023 5 z 5

Těžko se mi hledají slova. Silné, drtivě smutné a přesto plné života. Komorní, civilní, mnohovrstevnaté, hluboce lidské a neuvěřitelně realistické (oxymoron, já vím :-) ) Tohle je Literatura s velkým L. Knihu jsem před chvílí dočetl a již nyní se mi stýská po společnosti členů Klubu.

jaroiva
jaroiva
22.12.2022 5 z 5

První kniha autora, kterou jsem četla, a určitě ne poslední. Nejsem schopná říct, o čem to bylo, ale moc se mi to líbilo. Spíš než o konkrétní děj nebo osudy jde o celkovou atmosféru, kterou kniha dokázala navodit.
Bude to chtít sehnat druhý díl. Ale zcela jistě časem seženu i další knihy od J. M. Guenassia.