Klinika

Klinika https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/9026/klinika-9026.jpg 4 39 39

Kitzi Millsová vede zdánlivě záviděníhodný život. Je krásná, šarmantní a především velmi nadaná herečka a zpěvačka. Režiséři se předbíhají s nabídkami, obsazují Kitzi do hlavních rolí filmů i muzikálů. Idylu završuje zdravá, bystrá a pohledná dcerka. Celý svět zkrátka žije v přesvědčení, že Kitzi se narodila na šťastné hvězdě. Pod třpytivou skořápkou se ovšem skrývá zcela jiná Kitzi - utrápená žena, kterou pronásledují vzpomínky z dětství. Nikdy se nedokázala vyrovnat se ztrátou matky a i v dospělosti trpí následky "výchovy" svého děda, jemuž byla svěřena do péče. Dávná traumata řeší alkoholem a po několika letech už nemá jinou možnost, než podstoupit odvykací kúru na luxusní klinice v Kalifornii. Setkává se s lidmi, jejichž osudy jsou velmi podobné tomu jejímu.I ostatní pacienti jsou - nebo byli pro vnější svět úspěšnými lidmi, ale z nejrůznějších důvodů se stali závislými na alkoholu. A zatímco se Kitzi seznamuje s mnohdy tragickými osudy, musí si sama stanovit nový žebříček hodnot. Není pro ni snadné přiznat si vlastní chyby, ale po skončení léčby na ni čeká úkol mnohem těžší: vytrvat a nezklamat své nejbližší.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Retreat , 1988

Aghatte
05.02.2023 3 z 5

Autora neznám, recenze u knih vesměs příznivé, tak jsem to zkusila. Opět mám trochu nedůvěru, knihy které se všude váli po 20 kč…
Nic moc mě to neuchvátilo, vadil mi jakýsi reportážní styl psaní, nešel do hloubky, dalo by se z toho “ vyždímat” mnohem víc.
Připomínalo mi to 80tkové americké romány.
Zkusím ještě další knihu, úplný propadák to nebyl.
Člověk je tvor slabý, v žádném případě neodsuzuji žádné závislosti, vím, jak těžké je se čehokoliv vzdát. A když u vám to ovlivňuje pochody v těle, musíte být sakra silná osobnost, dokázat s tím bojovat. A když máte prachy…, např. v letadle vám doslova cpou chlast hned nastoupíte, večírky, spousta lidí pije, z někoho se stane alkoholik, z někoho ne. Hoď kamenem, kdo jsi bez viny.
Léky, drogy, cukr, jídlo, nakupováni, hazard… každý má něco‍️

Belanna
08.01.2023 4 z 5

CV 2023 mě přivedla i k této knize, kterou bych zřejmě stále odsouvala.
Čtení takzvaně "z jiného soudku" vůbec nelituji.
Závislost na alkoholu v podání Henryho Denkera působí mrazivě i když v tomto případě pro hlavní hrdinku končí vcelku šťastně.
Velmi podrobně a věrohodně je vylíčen celý život Kitzi, příčiny i důsledky závislosti a přístup personálu a všech na klinice.
Líbila se mi rozmanitost postav, jejich charakterů, pocitů a myšlenek.
Určitě to nebyla poslední kniha od tohoto autora.

Ester71
19.03.2020 4 z 5

Od tohoto autora už jsem četla i lepší díla, ale i toto mělo něco do sebe. Nebylo vůbec špatné číst o pocitech člověka, kterého ničila závislost na alkoholu a dopadu této závislosti na jeho rodinu a okolí. Konec by byl hodně americky happy, kdyby nebylo epilogu.

moudivlacek
15.05.2018 3 z 5

Já si nemohu pomoci, ale moc lidem s problémy s alkoholem nemám co říci. I když hrdinka měla kruté dětství, které nikomu nepřeji, alkohol není řešení, navíc tím neubližovala hrdinka jen sobě. Klobouk dolů před jejím manažerem, který stál po celou dobu při ní v dobrých i zlých časech.
Je dobře, jak hrdinka zvládne nakonec svůj život, ale přeci jen nemíním obdivovat lidi, kteří se do problémů dostanou a pak je zvládnou - v životě jsem zažila opravdu ošklivé věci a rozhodně jsem je neléčila alkoholem. To je na pováženou.

cantona
01.02.2018 3 z 5

Kniha o slavné herečce, zpěvačce a tanečnici, která má problém s alkoholismem. Příběh se hezky čte, ale žádné dechberoucí rozuzlení zde nečekejte. Od tohoto autora jeden z těch slabších románů. Takže průměr.

Morrighan
29.10.2015 3 z 5

Ocenila bych více retrospektivních pasáží souvisejících s problematikou zneužívání, ačkoliv samozřejmě, ono to s tím souviselo do posledního slova vše. Ale dalo se z toho vytřískat o něco víc, holt. A Kitzi, ach, Kitzi... celou dobu jsem nad tebou zadržovala slzy, protože ti rozumím.

ovpana
14.04.2015 3 z 5

Hezká kniha,dobře se čte

Toňula
27.11.2014 3 z 5

Další zajímavá kniha mého oblíbeného autora, jen mě neoslovila tolik, jako jeho předešlé příběhy..Kniha o lásce, boji se závislostí, o lidské slabosti i odvaze, o moci slávy a traumatu z minulosti..

Illaa
12.11.2014 3 z 5

Kniha neurazí ani nenadchne. Přesně takto jsem si to představovala hned poté, co jsem si přečetla obsah knihy na obale. Většinou mě nebaví příběhy, kde hlavní hrdinkou je celebrita, z tohoto důvodu mě také Kitzi nijak neoslovila. Kniha se ale četla velice příjemně. Do čtení jsem se nemusela nutit a závěr jsem zdolala jedním dechem.

Helena Lacková
05.09.2014 5 z 5

Je to moje první kniha od tohoto autora.
Kniha mě úplně pohltila.
Kniha vypráví o tom, jak můe být sláva krutá pro slabé povahy. Popisuje podrobně léčení alkoholičky. Nejvíce mě šokoval fakt, že hrdinku sexuálně zneužíval její dědeček, který byl reverendem. Hnusí se mi sexuální násilí vůbec, tím více pokud je pácháno na bezbraných dětech a páchá je člověk, který má být zástupcem Boha na zemi.

Trinnitri
08.03.2013

Výborná, doporučuji těm, kteří mají rádi knihy o závislosti na alkoholu.

Henry Denker
americká, 1912 - 2012