Plavec

Plavec https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231295/bmid_plavec-bgf-231295.jpg 4 291 68

Klara Walldéen série

Hranice mezi státy mizí stejně jako hranice mezi přítelem a nepřítelem, pravdou a lží, minulostí a přítomností. Začátek osmdesátých let, Damašek. Bezejmenný americký špion opouští své dvouměsíční dítě a nechává ho nejistému osudu. Celý život ho pak tíží vina, míří kamkoliv, kde mu nebezpěčí a stres umožní zapomenout - do Libanonu, Afghánistánu, či do Iráku. O třicet let později mladá švédská zaměstnankyně Evropského parlamentu Klara Walldéenová narazí se svým bývalým přítelem na citlivé informace o mučení během amerických tajných operací. Stanou se cílem agentů CIA, kteří jsou pověřeni utajit to, co by se mohlo stát mezinárodním skandálem. V Bruselu mezitím oportunistickému švédskému lobbistovi Georgi Lööwovi přidělí děsivého klienta a temný úkol...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

Simmaren , 2013

Klára90
13.10.2016 5 z 5

Kniha byla naprosto skvělá, přečtena jedním dechem. Mám ráda krátké kapitoly, které udržují čtenáře v napětí. Hrozně se mi líbily kapitoly s Plavcem, jeho vyprávění, připomínalo mi to Poutníka a z této knihy jsem celá paf, takže je jasné, jaké dojmy musím mít z Plavce :) skvělý čtenářský zážitek, navíc v tomto chladném deštivém podzimním počasí :)

rodak
10.10.2016 4 z 5

Četlo se to velmi dobře .Zajímavé ,že si mi líbila první polovina knihy více než druhá .Ale mělo to spád -vyprávění z pohledu několika postav také super .Pokud budou další knihy od autora rád si je přečtu.

kubla111
17.08.2016 4 z 5

Jsem rád, že jsem tuto knihu četl. Mám rád tento druh literatury, kdy se člověk dozví, pokud je to skutečně tak, jak pracují tajné služby, jak funguje mezinárodní pozadí atd. Do knihy nelze dostat všechno. Kniha se četla dobře, i přestože se děj prolévá různými časy. A v dnešní době... Mějme se na pozoru, nevíme, kde na nás co číhá. Doporučuji

ondrash77
13.08.2016

Plavec je vyprávěný z pohledu několika aktérů, čtenář má tak ucelený přehled o tom, v jaké situaci se která z postav právě nachází a co se jí honí hlavou. Je to forma vyprávění, která baví, u Plavce ale otravuje, pohledy se totiž střídají až příliš rychle.

Každému „vstupu“ je místy věnováno doslova jenom několik stránek. Pak dojde k pomyslnému střihu a už jsme zase jinde. Důvod je jednoduchý, čtení rychleji odsýpá, mně to ale zhruba od poloviny začalo obtěžovat. Naopak osvěžující je prokládání scén z dávné historie s událostmi ze současnosti.

adorjas
08.08.2016 2 z 5

Dej sa rozbiehal dosť pomaly. Zhruba od strany 200 to začala naberať spád a dievča, ktoré nikdy nebolo na úteku, zrazu unikalo prenasledovateľom šikovnejšie ako špióni...Motivácia, hlbšie myšlienky postáv nedotiahnuté, pričom by som pokojne zniesla o 50 strán dlhšiu knihu. Priemer, ale pekná obálka...

sinfulka
01.08.2016 3 z 5

Zajímavá zápletka, ale Klára a Gabriela mi byly celkem dost nesympatické.. Čekala jsem lepší konec. Další knihu ze série už nemám v plánu číst..

Jaruš7
11.07.2016 3 z 5

No, námět dobrý, ale chybí mi zde energie a šťáva pro název úžasný trihler. Pocit podprahové reklamy na severský nábytek a obchodní značky dalších doplňků, je překvapující. Jedině úžasné jsou věty- citát z knihy - První obětí války bývá nevinnost. Ptáte se jak si můžeme být tak jistí, že mají zbraně hromadného ničení ? Jednoduše proto, že jsme jim je sami poskytli.Sklízíme co jsme zaseli.Kamení, krev a jednu lež za druhou.Sejeme chaos a sklízíme status quo.

coffeelover2
02.07.2016 4 z 5

Povedený triler, lehce se čte a je strhující. Příliš mi nesedla samotná zápletka, ale to už je dost individuální.

worstway
19.06.2016 3 z 5

Pořádně se do knihy začíst mi dalo docela zabrat. Poté jsem ale s Plavcem proplouvala dějem a nemohla se od něj odrthnout. Bohužel jsem asi od gradace děje očekávala velkolepější finiš, který mě tedy bohužel docela minul. I tak mi kniha zpříjemnila pár odpolední.

JamieJ
15.04.2016 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Tenhle žánr mám rád, člověka ta akce chytne a nepustí. Hodně mi připomínala Poutníka, dějově, ale i tím častým přeskakováním v ději. Přijde mi jen škoda, že závěr byl takový strohý.

marketa8548
12.04.2016 5 z 5

Moje první akčnější kniha a zaručeně ne poslední. Této knize vděčím za poznání skrytého žánru:)

veronika.laska
01.04.2016 5 z 5

Možná trochu předvídatelné, každopádně fajn oddechové čtení :)

dagsvob
21.02.2016 5 z 5

Příběh mě chytil hned od začátku, i když špionážní thrillery zrovna nevyhledávám. Ale kniha je opravdu skvěle napsaná - mám ráda více dějových linií, které posléze něco spojí, takže jsem si tady "přišla na své". Rozhodně doporučuju.

marmar123
15.01.2016 5 z 5

Perfektni kniha, citlive zasazene dejove linie, ktere se nenasilne protnou. Sokujici zvraty v zivotech hlavnich postav. Zanderuv prvni roman? Moc se tesim na dalsi!!!

bivkova
24.12.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Realistický špionážní počin :-)

rubit
10.10.2015 4 z 5

Pane jo, to byla jízda, a to doslova. Prostřednictví děje projedete několik světadílů, států i měst. Kniha mě nenechala ani na jedné, jediné stránce oddechnout, je velmi čtivá a napínavá, stále se něco děje. Prolínání jednotlivých osob a časových rovin mě vůbec nerušilo, brzy se to začalo vše spojovat, nemyslím si, že by se v tom čtenář ztratil. Autor používá velmi strohý styl psaní, věty jsou jednoduché, ale ději to nevadí a naopak to rychle plyne. Na druhou stranu se díky tomu moc nepřiblížíte a nedostanete pod kůži jednotlivým postavám, nevíte, proč jednají zrovna tak, jak jednají. Také toho děje už kolikrát bylo moc a sem tam najdete nějaké to klišé. Ale to jsou jenom malé výtky, kniha se mi velmi líbila. Během poslední doby jsem četla více knih z vydavatelství Host a musím u všech knih pochválit grafickou pdobou obálek.

Lenka.Vílka
02.09.2015 5 z 5

Co většinou zbožňuju: více linií vyprávění, které na první pohled nemají nic společného (třeba i na hodně stranách), ale poté se spojí a vše je logické. Jako že se i u čtení musí přemýšlet.

Co většinou nesnasim: když se hned na začátku vysvětlí všechny spojitosti, vazby a jednotlivá propojení, takže nezbyde žádné tajemno a přemýšlení je akorát na škodu.

Tahle kniha je první variantou. A já z ní byla nadšená. Dějem mě naprosto ohromila. A co se týká formy. Rozhodně jsem si užívala pasáže z pohledu Plavce, protože autorovo vyhrávání se slovy bylo skoro až magické. V jeho přítomnosti jsem se navíc cítila strašně dobře. Hřejivě, řekla bych snad až. Nejuprimneji, nejvitaneji, nejrealneji, právě jeho jsem si jako postavu oblíbila nejvic. Plácám, uvedomuju si to a je mi to jedno. (Většinou pokud nedokážu uchopit a zformulovat myšlenku, znamená to, že mě kniha vážně dostala.) Kniha mě pobavila, bod pro ní. Ale vyvolala ve mě emoce, bod pro mě. Nevím, kolik toho ovlivnil překlad, ale při čtení hodně vět a spojení mě napadlo, že je to divné a kostrbate. Vždy jsem jsi přečetla pasáž znovu a došlo mi, že je to vlastně nové, dobré a originální. Chvíli trvá si na ten styl zvyknout, ale kdo vydrží, odejde odměněn neskutečným literárním zážitkem.

Rozhodně si nemyslím, že se dalo v ději ztratit nebo nepochopit, kdo je na řadě se svojí kapitolou (to lze pouze pokud někdo přeskakuje a potom se prostě ztratí, ale ne z důvodu nepřehlednosti textu). U mě to ale nehrozilo. V knize není ani jedna pasáž, která by mě nutila přeskakovat. Navíc ocenuju krátké kapitoly (ty jsou většinou mou smrtí...ještě jednu kapitolu a potom půjdu spát...ale to je jenom deset stran!...tak ještě kousek...ještě jednu kapitolu, ale ta je poslední...a potom jde jeden spát o hodinu později).

PS: asi bych měla vylézt z té díry, ve které jsem zalezlá. Žádné "reklamní masáže" jsem si nevsimnula. Vlastně jsem se ke knize dostala přes seznam nových knih u nás v knihovně a došlo mi, že jsem obálka už někde viděla...

marca_m
16.08.2015 5 z 5

Plavec je skutečně tím, co slibuje jedna z reklam na přebalu - něco mezi seriálem Homeland a severským thrillerem. Počáteční nejasné vazby mezi postavami a jistá nejednoznačnost děje mi kupodivu vůbec nevadily, tak nějak to k špionážnímu prostředí patří. Plavec je vážně skvělý thriller, který pokrývá spoustu atraktivních politických i lidských témat.
Jak říká jedna z postav, v boji proti terorismu a práci tajných služeb je ve hře tolik vyšších cílů, že jedinec nic neznamená.

kikies
17.07.2015 5 z 5

Mně se to vážně líbilo! V ději jsem se bez problémů orientovala, postav bylo více, ale časem to prořídlo a nakonec se stejně všichni sejdou na jednom místě - jsem na tento typ thrillerů zvyklá a dá se říct, že mi vyhovuje :-) Mělo to spád, bylo to napínavé a přišlo mi to takové reálné, jako že do takovéhle šlamastyky se může nevědomky dostat každý z nás... upřímně jsem doufala, že konfrontace Plavce s Klarou bude výraznější, to jsem očekávala a marně se na to těšila, jeho smrt mi přišla jako jedna z nejzbytečnějších, na které jsem kdy v literatuře narazila. A Klara byla někdy až podezřele velká hrdinka... Ale hodnotím velice pozitivně a navzdory níže převládajícím názorům bych Plavce zařadila někde mezi Já, Poutník a de la Motteho Henrika Petterssona.

alexandrejka
09.07.2015 4 z 5

Na knížku jsem se dlouho těšila - všude samá reklamní masáž a nadšené ozvy od čtenářů. Knížku jsem přečetla velmi rychle, šlo to samo. Je psaná z pohledu více postav. Někdy jsem se v ději malinko ztrácela a nevěděla v jaké jsem době, a která postava mi vypráví svůj příběh. Knížka měla spád a nenudila, dokázala překvapit a rozhodně jsem neodhadla co se stane na další stránce (viz. poslání hesla do jiného PC, smrt otce Klary, hon na Moodyho apod.).
Zajímavá byla pasáž z doby kdy se narodila Klara. Byla psaná úplně jiným stylem, který se mi na začátku nelíbil a říkala jsem si, aby nebyla knížka psaná takhle celá. Naštěstí nebyla a když se na to dívám zpětně, tak tyhle pasáže příběh nakonec oživily. Dávám palec nahoru.

agenti, agentky špionáž politické thrillery severská krimi

Joakim Zander
švédská, 1975