A... jako alibi

A... jako alibi https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/6581/a-jako-alibi-6581.jpg 4 68 10

Kinsey Millhoneová série

Hlavní hrdinkou je Kinsey Millhoneová, soukromý detektiv, za kterou jednoho dne přijde jistá Nikki. Nikki si právě odseděla osm let za vraždu svého záletného manžela a po Kinsey chce, aby vypátrala, kdo ho tenkrát zabil doopravdy. Tudíž Kinsey vyšetřuje, otvírá staré rány, nechává se sbalit jedním z podezřelých, ale hlavně - vytrhává z pohodlného bezpečí skutečného vraha, který si svou beztrestnost nenechá jen tak lehko vzít...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

\"A\" Is for Alibi , 1982

Ellissabeth
17.02.2020 3 z 5

Průměrná detektivka. Určitě chci zkusit další díl/y. Chvílemi poutavá nebo zajímavá. Přečetla jsem kvůli výzvě (cena E. A. Poa).

trudoš
17.09.2019 3 z 5

Vyhovovala mi ich-forma vyprávění, ale chyběl humorný nadhled, což je zapříčiněno tím, že jsem čekal něco trochu uvolněnějšího. Sue Grafton má navíc tendence se na mnoha místech rozepisovat stran popisů a emocí, kvůli čemuž příběh zbytečně bobtná. Ovšem zápletka jako taková je ucházející, jen se to tak nějak standardně táhne od jednoho podezřelého ke druhému, až ve finále dospěje příběh ke zdárnému konci. Ale překvápko tam bylo, ne že ne. Zároveň je dobře zvládnutá (a hlavně uvěřitelná) práce hrdinky jakožto soukromého očka. Také s povděkem kvituji, že Kinsey Millhoneová není žádná drsanda, co si dává borce akčních filmů devadesátých let k snídani, ale ani nešikovná blondýna, jež se spoléhá na své krásné modré oči. Zkrátka obyčejná ženská se vším všudy, co nekouří, nepije ani nekleje. To jí samozřejmě ubírá na výjimečném osobnostním profilu, protože není ničím zajímavá, ale po všech těch ztroskotancích, utápějících se v alkoholu, drogách nebo depresích, to je vlastně příjemná změna.

moudivlacek
04.05.2018 4 z 5

Nebyla to špatná detektivka, takový lepší průměr. Víc jak střílení se tu dává důraz na klasickou detektivní práci, hledání důkazů, prověřování, dokazování - prostě mozek hraje větší prim než zbraň.
Každopádně mě to zaujalo. Pustím se do dalšího dílu a uvidíme.

pepa4081
08.12.2017 3 z 5

Po přečtení série A-X hodnotím všechny díly stejně. Název často nemá nic společného s dějem. Jde jen o vodítko pro ty, kteří chtějí sledovat chronologicky i osobní život Kinsey, ale ten je vždy připomenutý na začátku každé knihy (tyto pasáže jsem později částečně přeskakoval). Je to typ odpočinkových detektivek, se zajímavou zápletkou. Na můj vkus jsou knihy jen zbytečně protahované dlouhými popisy a vlastní děj tak někdy ztrácí spád. Jde o takové ty „ukecané“ detektivky, na které musím mít čas a náladu. Pokud by každá kniha měla o třetinu méně stran, bavil bych se mnohem víc. S chutí jsem si celou sérii přečetl, ale vracet se k ní asi nebudu, nicméně pokud si chcete odpočinout od litrů krve, určitě doporučuji.
Uspokojivé.

PetraMishka
22.01.2017 3 z 5

Docela dobrá detektivka s hlavní hrdinkou Kinsey Millhoneovou, která z pozice soukromého detektiva vyšetřuje 8 let starou vraždu advokáta, za níž byla odsouzena jeho manželka Nikki. Osvěžující je, že Kinsey dělá chyby, pracuje reálně, nevýhodou bylo množství postav, kdy jsem po chvíli nevěděla, kam vlastně patří.

pafčaodřeky
18.04.2016 4 z 5

První ze série "abecedních" detektivek s hlavní hrdinkou Kinsey-moderním, nezávislým typem ženy detektiva. Baví mne sledovat její soukromý život možná víc, než zločin, který vyšetřuje. Buď vás tahle samotářská sebe-ironická rebelka chytí za srdce hned napoprvé, anebo už nikdy. Mám s ní jediný problém: pokaždé dostanu při čtení chuť na nějakou "prasárnu" typu hranolky a smažák. Kinsey, nejez tolik! :)

h2220
09.02.2015 4 z 5

Kinsley Millhoneová bydlící v americké Santa Terese (ve skutečnosti je tím městem, kde přebývá autorka Santa Barbara, kalifornský ráj milionářů) je hrdinkou - soukromým očkem moderního typu. Nejčastěji ji potkáme jak pátrá po okolnostech vraždy ve svém starém volkswagenu nebo ji najdeme přemýšlet o souvislostech zločinu v její garsonce, která ji k vlastně občasnému přespání úplně stačí.
Ráda zajde i do blízkého baru, který vlastní maďarská imigrantka, a se sklenou vína uvažuje, jaké kroky v nejbližší době učiní.

h2220
09.02.2015 4 z 5

"Když se řekne „detektiv v sukních“, vybaví si čtenář klasických detektivek stařičkou slečnu Marplovou. Kinsey Millohoneová je jejím pravým opakem. Především sukně skoro vůbec nenosí a chodí téměř výhradně v sepraných džínách, protože je to profesionálka vycvičená střílet, běhat a bránit se. Přestože zápletky – zvláště pozdějších – detektivek Graftonové jsou poněkud přitažené za vlasy, Kinsey samotné nikdo nemůže upřít originalitu, vtip a smysl pro charakteristický detail. Je v detektivním žánru zcela novým typem hrdinky. Je to žena, která se sice co do kuráže vyrovná mužům, ale zároveň má ženskou emocionalitu, sex appeal a lehce jedovatý humor. Její literární existenci si však těžko jde představit bez dvou skutečností současného, nejen amerického světa: feminismu a televizního seriálu. ..."

překladatelka Eva Klimentová v doslovu k 3x Sue Graftonová – Kinsley Millhoneová

honajz
12.04.2014 2 z 5

Žel, ne můj šálek kávy. Nevím, jestli za to nemůže překlad, ale přišlo mi to nudně a nezajímavě napsané, hlavní hrdinka taková nijaká. Bez emocí, celé je to ploše napsané jak popis ranní hygieny, žádný vzruch, vzepětí, zajímavost, nic.

evafort
30.09.2013 4 z 5

Hezká detektivka, ale trochu se mi pletly postavy, bylo hodně podezřelých, ale to je můj problém... a byla jsem zklamaná z konce.

Sue Grafton
americká, 1940 - 2017