Kejda

Kejda https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236634/mid_kejda-z4b-236634.jpg 4 82 34

Markéta vede všední život studentky až do doby, kdy si jednou k večeři uvaří zvláštní hmotu - kejdu. Ráno zjistí, že se stala vševědoucí. S kamarádkou Týnou se zprvu nově nabytou super schopností baví, ale pak se o ni začne zajímat armáda a jde do tuhého. Hrdinky se ze zombiemi zamořené vojenské základny dostávají do víru nekonečné války na cizí planetě, aby opět skončily na Zemi, která už ovšem není taková, jakou ji opustily. Brakový román Kejda je divokou jízdou na horské dráze. Nechybí ufoni, zombíci, krev, erotika, napětí a humor.... celý text

Koškin
31.12.2023 4 z 5

Chytře a vtipně napsaná oddechovka s nadhledem a jistou mírou originality. Fajn čtení.

saman001
13.12.2023 5 z 5

Naprosto úžasná oddychovka, bavila jsem se.

Terva
12.03.2023 3 z 5

"Ty krávo!
To mě nikdy nenapadlo,
že znáš taky všechny řeči ve vesmíru.
Ty! Takový jelito na jazyky!"
Haleluja kejdě, vole!

"Kejda v zažívacím traktu začala pracovat."

Těšil jsem se. Strašně jsem se těšil na tento příběh. Příběh dívky, která čirou náhodou získá vědomosti celého Vesmíru - nejenom planety Země. Tak trochu Lucy (2014), že ano, říkáte si. Akorát to nemá z drog, ale z kejdy, kterou si uvaří sama. Akce může začít. Prvních pět levelů na vojenský základě je něco jako Resident evil (2002). Vojáci, zombíci a tajné zbraně. Experimenty se zvířaty a boj o život. Markéta je chytrá a tak jim všem dává . . . dává najevo, že všechno ví a že pro ní není nic neřešitelným problémem. Až tedy možná na ty mimozemšťany na našem orbitě.

Citát: Pro takovýho profesora totiž není nic horšího, než když student ví víc než on, jelikož v takovým případě pak jeho vlastní existence postrádá smysl.

První třetina a část druhé třetiny jsou perfektně rozjetým akčním příběhem. Jenže, pak si tak nějak milí čtenáři začneš uvědomovat, že Lucy, pardon, Markéta, má sice vědomosti, ale její IQ tak nějak zůstalo na nízké úrovni. Pak totiž jsi pane spisovatel nějako polevil a začal dělat chyby. Tou první je neustálé vnucování sexu, oslovování čtenáře a tvrzení, že by to jako čtenář moc chtěl (ty erotický scény), ale že je tam nedáš, protože čtenář je úchylnej. Pane spisovatel, lesbický sex neny muj konicek! Abych tak nějak parafrázoval jednu hlášku z povedeného Českého filmu. Ne, že by mi vadil, ale tys mi to zhnusil. Hlavně v té fázi, kdy je Týna sama kdesi v Evropě a jen jde a jde, pak se sprchuje, (ty jeden nadrženej čtenářskej prasáku) pak jede a jede, pak se zase sprchuje . . . jako fakt? (Týna je kamarádka Markéty, pokud by tě to ty nadrženej čtenáři zajímalo)

Malá ochutnávka:
MARKÉTA: Budoucnost neznám, ale vím proč jí nemůžu znát. Protože každou vteřinou se tvoří nová a nová varianta budoucnosti, rozumíš? Ta není nalajnovaná dopředu. Jestli někdo věří v osud, tak je blbej.
TÝNA: Hele, a co Bůh? Existuje?
MARKÉTA: Kdepák! To je stejná hovadina, jako věřit v bludičky a vodníky.
TÝNA: A ufouni?
MARKÉTA: Ty existujou! Těch jsou tam v tom vesmíru mrtě!
TÝNA: Ty vole . . . No ty krávo!

A co bylo vrcholem chyb, z toho jsem byl jelen. Srnky. Zombi srnky. Myslím, že pan Kulhánek by zabrečel (1996) Vlastně celá ta konečná anabáze mě vůbec nebavila. Poslední třetina příběhu se tak nějak procentuálně kazila. Potenciál základu příběhu je perfektní, ale to zpracování a hlavně dokončení se už moc nepovedlo. Neříkám, že je to špatné, ale pro mě zklamáním. A protože mě strašně rozesmál konec příběhu, ne snad svou vtipností, to ne, čtenáři, ale když jsem si uvědomil chování obou aktérek a jejich splněné přání . . . to už bylo na mě moc. Tam už to hodně ztrácelo logiku. i když (zpětně) ono i s těmi mimozemšťany . . . Scéna v jeskyni, pokut se ptáš pane spisovatel. Ale vlastně řešením je chlast. Můžeme chlastat. Pro mě průměr.
( ƸӜƷ ƸӜƷ Ƹ )

Citát: Kurva! To je tak na hovno, když někdo ví všechno.

Nuttelka
24.01.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Co všechno způsobí "kejda" uvařená k večeři :-)) Úplně jsem vystoupila ze své komfortní zóny, pustila si tuto "šílenost" a já se kupodivu skvěle bavila! Holky byly výborné, styl mi perfektně sedl, nechybí ani špetka erotiky, skvělý humor, zombíci na každém kroku... opravdu jsem překvapená a můžu doporučit. Jediné mínus je interpret, vydavatelství "Čti mi" úplně kvalitní (jakože příjemné na poslech) interprety zatím nemají, ale třeba časem se to zlepší :-)

Criosphinxx
30.08.2022 5 z 5

Černodana sleduju na YouTube a vím, že je velice talentovanej kreslíř komiksů a proto, když jsem někde tehdá viděl “Kejdu” tak ihned byla v košíku…jaké bylo překvapení, že se nejedná o komiks:D! Ačkoliv i zde jsou obrázky malované samotným autorem, což potěšilo:)

No… Dnes jsem začal číst a je večer a já už mám dočteno. Kniha má spád, s ničím se nesere a já se musel kolikrát smát nahlas, jak moc si to dělá srandu ze všeho okolo, ale i samo ze sebe.

Najdete zde zombíky, ufouny a taky nějakou tu erotiku a taky hodně odkazů na různé filmy.

První část kniha mi přišla jak sledování sprosté Futuramy, nebo nějakého podobného seriálu. Druhá už byla temnější, to už bylo více post-apo, ale i tak furt zábavné.

Prostě nečekejte nic hlubokomyslného, čekejte spíše pořádnou várku absurdit, akce a hlavně humoru.

ctenar2846
15.06.2022 5 z 5

Rychlé, vtipné, lechtivé, brutální, nápadité...
Ode všeho něco a já se KRÁLOVSKY bavil.

Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Zpočátku jsem si myslel, že bude Kejda jen jeden z těch ulítlých, nebo spíš trapných sci-fi románů. Jenže po počátečním oťukavání, představení hlavních hrdinek (na začátku mi nebyla sympatická ani jedna), dostane Kejda super lauf a každou další stránkou to jen graduje (velice mě bavila ta až 'survival horor' část s Týnou cestující vykydlenou ukrajinskou krajinou). Teda takhle, pořád je to brak (což autor sám nepopírá), ale velice zábavný brak ve stylu všech těch popkulturních blbinek. A i tu Týnu jsem začal zhruba v polovině knížky milovat.

Marek82
07.10.2021 4 z 5

Táto kniha si robí srandu sama zo seba. Rozjazd môže slabšie povahy odradiť, literárne to naozaj nie je žiadne veľdielo. Drobné nedostatky však zachraňujú zvraty a neobvyklé nápady - hlavne na začiatku sú naozaj zábavné a originálne. Miestami príbehu trocha dochádza dych, vesmírnu odyseu strieda klasické zombie postapo. Aj v klišé si však dokáže autor robiť srandu z klasík žánru, prípadne sám zo seba. Veľa zábavy robí aj interpret, v rámci vydavateľstva Čti mi je to nadpriemer. Záver však ide opäť na plný plyn a vylepšuje celkový dojem. Veľa ľudí si bude pamätať zombie srnky a žaby, mne sa zdali veľmi originálne masturbujúce mimozemšťanky s chápadlami

jaroiva
01.10.2021 3 z 5

Není to můj žánr. Tohle není můj šálek sci-fi! Zombíci, přisprostlé hlášky a bojůvky.
Humor rozlišuju dvojí: líbí a nelíbí... Bohužel, tohle je ten druhý. Laciný. Tak to bychom měli: ani sci-fi, ani humor...
Nechci hejtit knížku, po které bych sama od sebe vůbec nesáhla. Není to tak hrozný, jak to zatím z mého komentáře vyznívá, prostě to nesedělo mně.
Superschopnost - vševědoucnost - se mi zdá, že má mnohem vyšší potenciál, než se tady uplatnil. Škoda.
Měla jsem se nechat varovat obálkou.

Jaruš7
12.08.2021 3 z 5

Fujahuja úlet jako supernádo.
V příběhu, jenž by cenzůrou byl jistojistê zkrášlen, se hrdinky jedna normální a druhá kejdou zvševědoucnělá akčně snaží přežít a spasit zombíky zamořený svět.
Odložit to, nepoznala bych zázračný potenciál lidské obranyschopnosti ve stavu úzkosti, stresu a šoku v jisté situaci na planetě odlišného složení, v nichž stačí k reakci osvobozující aktérky z nenávratných pastí v kosmu, jen povolit svalstvo jistých svěračů a konají se divy.
Citace líbivá: " Otevřela okenice a za ní na ni číhalo krásné ráno."
" To je tak na ho.no, když jeden ví všechno."

Čtivé, leč extrémně znečištěné.

Malarkey
31.05.2021 4 z 5

Zatraceně dobrej brak. Komiksový borec Dan Černý, kterého znám hlavně coby stripového mága v časopise Pevnost, se rozhodl pro ucelenou knihu, pojmenovanou jednoznačně – Kejda. A hned z kraje Vás vhazuje do děje dvou lepých děv, kde jedna si uvaří nějakou kejdu a bude vědět všechno. Jednoduchý, přímočarý, občas si autor utahuje ze sebe, z děje, ze čtenáře, když na něj promlouvá v textu. Text navíc nespisovnej, poplatnej době, aktuální a zábavnej. Postup příběhu je pak tak surrealistický, jako kdyby byl z autorova snu. Nekonečný úlet, ale po vzoru brakového sci-fi kvalitní čtivo. Na pomezí Kotlety a Kulhánka a přesto svoje.

stanislav0373
03.12.2020 4 z 5

Huh! Tak toto byla těžká braková jízda...na začátku jsem krčil obočí (jedno, sice ho nemám nad oběma očima, ale jsem trošku okohybnej lempl a to pravý fakt nahoru dát neumím), přemýšlel, co má autor v sobě, když toto píše...a pak...a pak? A pak jsem si s Radkem v ruce (pro neznalé je to pivo, ne pseudonym pro...no vy prasata!) užil krásně psaný, odlehčující, parodický, vesměs promyšlený příběh, který mě, jak říkaj čutálisti, zahřál na srdíčku... Jo, sice je to jako by čtyřprdelní opice s bicepsem ve tvaru Františka Kotlety orálně uspokojila krajíc toastového chleba Jiřího Kulhánka, ale stejně mě ta neskutečná jízda moskvičem napříč chapadlům a slizu dokázala rozesmát. Ano, o hlavní hrdinky jsem moc strachu neměl, ale to asi ani nebyl záměr. Naprosto oddychová oddechovka, kterou si oddychnete od ostatních oddechovek...

Musím ocenit komunikaci autora s čtenářem a opravdu skvostnou čengliš!

A proč jen 4 hvězdy? Přeci jen mám raději toho našeho Leoša...

McKashi
07.10.2020 5 z 5

Dlouho jsem jí nečetl,ale nedávno jsem si na ní vzpomněl. A je stejně dobrá jako si jí pamatuju. Taková lehčí zombie ufo apo románek:)

Storm.b
24.08.2020 5 z 5

Parádní brak. Kromě svižné akce a vtipu oceňuju zejména fakt, že je tu v hlavní roli vztah dvou žen (dívek). I kdyby byl čistě jen přátelský, je to v literatuře extrémně nedostatkové zboží. Dva parťáky vidíme všude, ale dvě parťačky? Za mě příjemné osvěžení.

maximus13
05.05.2020 5 z 5

Chtěl jsem si přečíst něco ulítlého, co bude úplně mimo mísu a narazil jsem na tuto českou šílenost. Opravdu se budete bavit. Celá kniha je opravdu výborná. Vtipy, narážky, emzáci a plno zombie. Důvod ke čtení? Z knihy: "A do prdele! Zombie žába." Strana 194

Corso
28.03.2020 3 z 5

POZOR bude obsahovat SPOILER (ale taky ktory by ste sa dozvedeli uz na 10. strane)
Toto by sa dalo hodnotit ako Danov hrich mladi :) Pouzijem ceske vyrazy. Je to řachanda, bžunda, uletenosť. Dojde aj na lesbicke eroticke sceny.
Viem ze sa to nehra na velku literaturu. Myslim ze co sa tyka zapletky, (spoiler) najvacsi problem si urobil autor sam tym, ze hlavnej postave dal dar vsevedenia. Z toho vyplynul dojem ze si chcel zjednodusovat riesenia problemov ktore postavy stretavaju a do ktorych sa dostanu. Je hrozne jednoduche vsetko na svete vediet. Viem ze to nie je nemohucnost a nedostatok fantazie autora. Proste hlavna postava ma takuto jedinecnu vlastnost dar. Skor z toho pre mna ako citatela vyplynul dosledok, ze taka neohrozitelna baba... proste sa o nu nebojite, lebo viete ze vsetko zvladne. A naozaj duo priateliek ide pribehom neohrozene ako namazany prst... niecim. :)
PS: Dolezita je pre mna informacia, ze alienov by stacilo vdaka ich kyseline nacat a proste ich potom ocurat. :) Dan ma proste potencial rozlozit aj logiku alienovskeho univerza. Ked samozrejme citate pozorne. Kazdopadne, Kroniku Pickwickovho klubu som odlozil kvoli tejto knizke a necitim vinu, bavil som sa ako uz cele dni nie.
PS2: V momente ako sa dostaneme do vesmiru medzi emzakov, pripomenulo mi to Douglasa Adamsa.

Fengr
22.01.2020 3 z 5

Ale jó, občas není špatný přečíst takovouhle šílenost. Poslední třetina byla sice nic moc, ale i tak jsem se u toho bavil (nejvíc asi u "Cze-ngliš"). A o to mně především šlo, pěkný odreagování.

lachtan77
06.12.2019 5 z 5

tak tohle byla jízda :) přečetl jsem to za jeden den a směju se ještě teď :)) musím pochválit styl i nápad. Bylo to tak tak tak jiný až čtivý. Sám se divím, že to takhle chválím, ale ja se fakt bavil. Autor by měl vyhledat odbornou pomoc a zároveň napsat něco podobnýho :)) neskutečný hlašky hlavně Týny. Přirovnám to vysoko někam mezi Kulhánkovu a Kotletovu tvorbu

Luffi
16.04.2019 5 z 5

Když si člověk začal říkat, že ho už nic nepřekvapí... a ono ejhle. Tuhle ujetou jízdu plnou nemrtvých srnek a žab zkrátka musíte přečíst jedním dechem :-)

Mr.Fox
22.02.2019 5 z 5

Šťavnatý žánrový mix s dvěma sexy šťabajznama v hlavní roli. For fun, k vyplnění dlouhé nudné chvíle v MHD či metru. To chceš!!