Keď pradedo lyžoval do Fínska

Keď pradedo lyžoval do Fínska https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500755/bmid_ked-pradedo-lyzoval-do-finska-7Ku-500755.jpeg 4 18 5

Debutový román fínskeho židovského spisovateľa Daniela Katza opisuje osudy troch generácií jeho rodiny. Pestré rozprávanie plné neuveriteľných príbehov sa odohráva v Rusku, odkiaľ rozprávačovho dedka na začiatku storočia odvlečú kozáci do vojenskej školy, v Helsinkách, na frontoch, či skôr v zákopoch a lazaretoch, prvej a druhej svetovej vojny. Mladý dedko Benno s obľubou trúbil fanfáry v tom najnevhodnejšom čase, v jednom kuse fajčil cigary, a narukoval, hoci bol na boj príliš mladý. V druhej svetovej vojne takmer prišiel o prst - no nie v boji, ale v protibombovom kryte, keď sa rabínovi pošmykol nôž pri obriezke Bennovho syna. Daniel Katz, skvelý rozprávač a humorista, už roky fínsku literatúru obohacuje o rozprávačskú tradíciu typickú skôr pre stredoeurópsku literatúru a smutno-smiešny židovský humor.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Slovart (SK)

Kun isoisä Suomeen hiihti , 1969

lusila
24.09.2023 5 z 5

Naozaj stručná /minimalistický štýl sa mi páči/ história jednej rodiny okorenená humorným nadhľadom.

netopýr088
30.01.2023 4 z 5

v slovenčine zle preložený názov ma počas čítania mierne miatol, ale aj som sa pousmial nad dedom Bennom a jeho hláškami. niekde medzi tromi až štyrmi hviezdami.

MOu598
07.07.2017 4 z 5

Četla jsem v březnu 2008?. Podle mých poznámek:
Hezky se čte.
Vtipné, zajímavé - i historické souvislosti válek, i ze života normálních Židů.
O sobě autor píše z hořkou ironií.
Citát:
"Tak nečestným způsobem jako je obchodování jsem zbohatnout nechtěl."

mot33
30.01.2016 5 z 5

Tak todle byl fakt kousek asi bych nikdy tuto knihu nečetl .Přečetl jsem jí až na doporučení.a mohu říct že mě překvapila svižností židovským humorem a poskladaním časovým proudem .jinak tak super .

bondula
10.02.2014 3 z 5

V jednotlivých kapitolách, pripomínajúcich akési židovské anekdoty autor opisuje čriepky s histórie svojej rodiny. Rusko - fínske vzťahy, dve svetové vojny a špecifiká života v neortodoxnej židovskej komunite. Príjemné čítanie, príjemný humor, no ničím výmimočné. Možno som len mal náladu na niečo iné, ale knižka mi nejako nesadla. To však vôbec neznamená, že by bola zlá.

Židé humor Finsko války ságy dědeček

Daniel Katz
finská, 1938