Když Bůh se směje a jiné příběhy

Když Bůh se směje a jiné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235880/bmid_kdyz-buh-se-smeje-a-jine-pribehy-gpv-235880.jpg 5 6 3

Jedenáct povídek Jacka Londona.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B. Kočí

When God Laughs and Other Stories

kap66
22.03.2020 4 z 5

Bůh se směje, když s ním nechceme hrát, když na něho chceme vyzrát, když...
- když chceme před životem utéct
- když se životu vyhýbáme a nevyužíváme všechny radosti, které nabízí
- když se staneme na něčem či někom závislými
- když narazíme na úplně jiné pojetí života a jeho smyslu
- když nadřadíme peníze a svůj život nad život jiný, nad lidskost.
Všechny povídky jsou spojené motivem „božího pobavení se“ nad lidským počínáním. Jsou tedy založené na jeho či jejich (Bůh či bohové, obojí je zastoupeno) smyslu pro humor, takže jejich vyznění není až tak náboženské, spíše etické, filozofické, sociální, někde černohumorné. V některých se hazardéři s božím záměrem vynulují rovnou sami, někde si můžeme domýšlet, kdy a jak se to stane. Většina povídek je výborná: Odpadlík, Jenom maso, Čajnago, Semper Idem.
„My nikdy nevyhrajeme. Někdy si myslíme, že vyhráváme. Je to malinké žertování bohů.“

kuruteku
23.09.2019 4 z 5

Mé vydání ze stejného roku a stejného nakladatelství má jinak přeložené názvy a povídka Kus pečeně úplně chybí. Jazyk zastaralý, ale obsah nadčasový. Klasický London ve svém sociálním či přímo socialistickém (ale jeho socialismus s tím naším měl společný jen název a některá východiska) směrování - Podivný zlomek jakoby předznamenal Železnou patu. A mnohé povídky mají i určitý průnik se sociálními povídkami Jaroslava Haška - Odpadlík, Nic než maso, Semper idem.

Renek
10.10.2018 5 z 5

Perfektní, dramatické, povídkám nechybí spád a solidní gradace. Tento výběr povídek mě opravdu sedl.