Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327566/bmid_kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4 472 148

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?... celý text

santa1212
04.07.2022 5 z 5

Velmi dobré dílo. Prehledne shrnutí veskera dostupna fakta, rozsáhle uvedeny všechny teorie včetně argumentů, které je podporují a které jim naopak odporují. Pokud vás záhada mrtvé výpravy zajímá, jde o výborný a komplexní zdroj informací, které byly k dispozici v roce 2016.

Ještě upozorňuji, že existuje pokračování s novějšími informacemi. To jsem ještě nečetl, ale tesim se :-)

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Můj šálek kávy. Ač mě dráždí ta velká neznámá.
Kdovíproč jsem knihu začala číst s tím, že se to prostě na konci vyřeší. Což není nijak hodnotící názor. Jen pozastavení nad mojí vlastní naivitou.

TVer
13.04.2022 4 z 5

Podrobně popsáno vše, co bylo až do roku 2016 známo o tomto případu. I když už jsem s většinou obsahu byla oboznámena, bylo fajn přečíst si to uceleně, na jednom místě. Co mi ale trochu nevyhovuje je to, že autor používá často na konci věty výkříčník...

Maraiser
11.04.2022 3 z 5

Velice podrobně a pecizně napsáno, co je k dané události známo. Tedy někdy až příliš podrobně a precizně. Pár statí by se fakt dalo i vynechat. U některých názorů by mne zajímalo, zda pocházejí z hlavy autora či ze spisů - například u argumentů proti mnohokrát zmiňováno "kdyby to byli......tak by děvčata byla znásilněna". Argument mimo mísu.
Ale knihu jsem si přečetl rád, byla pro mne zajímavá.

Canniosh
17.03.2022 3 z 5

Tady je o tragické výpravě řečeno vše, tedy alespoň co bylo známo v době sepsání této knihy. Díky tomu se čtenář dozví to, po čem prahne, a není třeba tak hledat mezi stovkami podobných článků na internetu. Potud dobré. Ale proč proboha autor šel do takových detailů, jako kdo měl nebo neměl vyhrnutý rukáv, co měl v kapse, nebo vyjmenování barev všech mrtvých obličejů? A k tomu milion vysvětlivek všeho možného, od technických detailů dopravních prostředků, přes popisy všech zmíněných předmětů, institucí, lidí. No, kdyby nebyly vysvětlivky, které jsou mnohdy opravdu jen přeskočil, anebo s velkým sebezapřením alespoň očima přeletěl, tak by se kniha vešla do 100 stránek, tak asi proto ... to je určeno opravdu jen pro otrlé, anebo detailofily těžkého kalibru. I tak určitě bude mít kniha své čestné místo v mé knihovně, stejně jako její pokračování, protože mě tato událost prostě zajímá, a nenechám si nic o ní ujít.

DuncanIdaho
13.03.2022 5 z 5

O Djatlovově výpravě jsem se dověděl v Naslouchači. Vyhledal jsem si o výpravě tuto knihu. Je to tu krátce vylíčeno. Pro základní informace o výpravě je to dobrá a lehce čtivá kniha.

ErikaJ
11.03.2022 5 z 5

Pro mě první kniha o Djatlovově expedici, kterou jsem četla jedním dechem. Malé minus dávám za fotografie, na kterých i přes největší snahu nevidím to, co by se tam údajně mělo nacházet a trošku rušivě působil i nespočet doplňujících informací. Nicméně popis cesty účastníků expedice, záhadné okolnosti, pravděpodobné příčiny a hypotézy o smrti byly popsány velmi sugestivně, až jsem se chvílemi v noci při čtení bála. Těším se na autorovu novou knihu se slibným názvem Djatlovova expedice: Nová odhalení.

lacinq
19.02.2022 4 z 5

Mně se to líbilo, kniha přinesla nové informace a to přesto, že jsem o výpravě měla dost načteno z internetu. Líbila se mi struktura a ucelenost, popis cesty, vyšetřování, deníky a také fotky, které bohužel nejsou kvalitní, dále i spousta teorií a argumenty pro a proti u každé teorie, a další doporučená literatura včetně odkazů na net. Dnes se už ví pravděpodobná příčina smrti, kniha vyšla už před pár lety, ale i tak je velmi zajímavá a kdybych o výpravě nic nevěděla, musela bych ji přečíst na posezení. I popis vyšetřování byl napsán poutavě. Poznámky pod čarou byly ve většině případů zajímavé, ať už o jednotlivých místech, domorodcích, organizacích nebo oblečení. Komu vadily, mohl je přeskočit, ale neškodí si rozšířit obzory. Jediné, co bych vynechala, byly názory českých odborníků, za to hvězda dolů, ale jinak je kniha sama o sobě skvělá a klobouk dolů autorovi, že věcně, uceleně a poutavě dokázal popsat tak fascinující událost.

rutto45
13.02.2022 4 z 5

Jednu hviezdu musím dať dole za to, že v knihe je mnoho "doplňujúcich" informácií, ktoré sú podľa mňa, čo sa týka prípadu, irelevantné. Ide napríklad o technické informácie autobusu, ktorý viezol Djatlovcov, informácie o tom kto alebo čo je KGB (KGB nemôže poznať fakt len človek, ktorý žil celý život niekde v jaskyni na opačnej strane zemegule) či čo sa práve v tej dobe premietalo v kinách. Lavay na druhú stranu pekne zhrnul snáď všetky konšpirácie o smrti účastníkov expedície, aj tie najšialenejšie a zhromaždil aj fakty, ktoré vám nejaký hodinový dokument na ytb neukáže (niekoľko hodinových dokumentov však áno :)).

yaoiyuri
26.01.2022 3 z 5

Kniha se snaží o ucelený přehled všech dosud známých faktů, hypotéz a spekulací, které s touto světoznámou – děsivou a znepokojivou – záhadou souvisí. Bohužel se vážně jen „snaží“. Nepřináší nic nového ani objevného, jen trochu rozšiřuje vše, na co můžete v češtině narazit na internetu.

První část, popisující výpravu až do kritické události, je zajímavá a velmi čtivá (i přes množství „poznámek“ pod čarou, které jsou mnohdy delší než hlavní text), podobně jako popis neuvěřitelně diletantsky provedeného vyšetřování. S postupujícími kapitolami se ale kniha utápí v balastu…
Teorie o možných příčinách zkázy výpravy – a především argumenty proti – jsou představeny povrchně, mnohokrát je jen doslova zkopírované to, čím byla vyvrácena teorie o pár řádků výš. Nevím, proč je skoro vždy jako jeden z argumentů „proti“ lidskému zásahu uvedeno, že dívky byly panny = nebyly znásilněny. Jakoby je nemohli zabít i bez toho.

Úplně mimo už mi pak přišly (ne)teorie lidí z internetové stránky (WTF) a (ne)názory českých odborníků. Fotky, ač zajímavé a znepokojivé, jsou v otřesné kvalitě, takže v nich ani s popiskem nic moc nevykoukáte.
Osobně bych ocenila více informací o účastnících výpravy jako takových (stručný medailonek byl vážně… stručný), něco o jejich rodinách, větší rozvedení těch „konspiračních“ prohlášení lidí, kteří se tenkrát k případu nachomýtli...

Knihu bych rozhodně doporučila lidem, kteří o tomhle případu moc nebo vůbec nic neví. Každý, kdo má alespoň zběžné znalosti z YT videí a české Wikipedie už tak unešený nebude.

věrapodpěra
19.01.2022 3 z 5

Asi nikdy už nezjistíme, jak to bylo. Foto v knize je dost nekvalitní, mnohdy tam není nic vidět, i když popis obrázku tvrdí něco jiného. Některé méně zajímavé pasáže jsem přeskočila.

lenkaabooks
15.01.2022 4 z 5

Po zhlédnutí poněkud fantasmagorického filmu v televizi jsem si musela přečíst jak to bylo doopravdy. A stejně to nevím a ani se to nedozvím :-( Devět mladých lidí zbytečně zemřelo a za tak záhadných okolností. Kniha je velmi podrobná, pokládá stejné otázky jako my všichni , nabízí různé teorie - více i méně pravděpodobné. Fotografii je dost, některé opravdu děsivé. Můžeme se pouze dohadovat co se pod Mrtvou horou daleko na Urale stalo.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Odjakživa mě fascinují záhadná zmizení lidí a nevysvětlitelná úmrtí. O Djatlově expedici jsem se v knize dozvěděla mnoho nových informací. Jsou zde podrobně shrnuta všechna známá fakta. Nejvíc mě zaujala část Názory a hodnocení expertů, kde je vysloveno několik zajímavých hypotéz. Co se tam skutečně stalo, zůstává nadále záhadou..

Vidlička
21.10.2021 4 z 5

Protože nerada něco hledám na těch internetech, líbí se mi, že mi tato knížka předložila úhledný balíček možných teorií, všemožných vysvětlivek, děsuplných fotografií i nových informací, o kterých jsem doposud nevěděla. Nejvíc mě zaujaly ty o infrazvuku (Mansiji nazývaný Zlatá bába) a jeho účincích na živý organismus. Na to konto jsem se při diskusi s kamarádkou dozvěděla jiný "šokující fakt", i když z trochu jiného soudku: montéři radiových vysílačů nemají nikdy syny! To by chtělo ovšem důkladnou statistiku a výzkum... Ale zpátky ke knize. Ačkoliv tuhle hlášku nesnáším, tentokrát ji použiju - knížka se mi fakt dobře a rychle četla :-) A to tak, že jsem vždycky málem zapomněla vystoupit z metra. Jako drobné negativum zmíním podle mě nedostatečnou ozdrojovanost (ale to je asi moje zmlsanost z dnešní doby) a snahu o co nejvyšší počet stránek. Ale celkově dost dobrá knížka pro milovníky záhad. Čtěte, divte se a sžírejte se tím, že už se nikdy pravdu nedozvíme.

Raddkaa
25.09.2021 5 z 5

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? To se už nedozvíme. Kniha je o případu Djatlovovy expedice, kdy v Uralu zemřelo za záhadných okolností devět studentů. Dodnes nikdo nepřišel, co se na místě činu stalo. V knize je několik teorií, co se mohlo stát osudovou noc, ale žádná hypotéza není stoprocentní. V knize najdeme fotografie expedice i fotografie vyšetřovacího týmu. Také se mi líbilo doplňující informace pod čarou (o městech, domorodcích...) jinak děsivé čtení, když si člověk uvědomí, že se to skutečně stalo. Kdo má rád nevysvětlitelné záhady doporučuji.

HockeyGirl
20.09.2021 5 z 5

Určitě kniha, kterou musí každý přečíst, pokud se zajímá o smrt Djatlovovy expedice. I já jsem o zániku této výpravy, četla nějaké články, viděla fotky a taky jsem viděla video přímo s panem Lavayem na YouTube Badatelé, kde podrobně mluvil o této záhadě a taky o tom, že napsal tuhle knížku. Samozřejmě jsem si ji musela přečíst, takže jsem šla do knihovny a půjčila si ji. Knížka se mi líbila velmi, je tam spousta faktů, od začátku výpravy, až po otázky, jak a kdy a proč se to mohlo stát. Je tam spousta fotek, teorií atd. Některé pasáže jsem přeskakovala (např. popis rakety, vrtulníku, apod.), to mne moc nebavilo. Knížku jsem měla přečtenou za pět dní (na mě rekord!! :-D). Doporučuji, pokud Vás tato záhada zajímá. :-)

kannibal28
22.07.2021 3 z 5

V tejto knihe bolo zbytočne vela ruskych slov čo ma rušilo a takisto opis veci ktoré s pripadom nesuvisia. Táto záhada je jedna z tých najzaujimavejších ktorá ma stále fascinuje a vysledok sa asi nedozvím

Sidonka3
08.06.2021 4 z 5

Zpracování se mi zamlouvalo. Je tady přehledně uvedený popis cesty, a jaký měl být oficiálně cíl, jsou zde uvedené členové výpravy s fotografiemi, charakteristikami a cennými citacemi z deníků, vyšetřování tragédie a mnoho teorií, z jakých příčin mohli studenti tak příšerně zemřít. Nechybí ani zdroje k dalšímu pátrání, jsou tady dokonce uvedeny názory obyčejných lidí z diskuzních fór, vše co s tématem i vzdáleně souvisí (filmy..) a jsou tady uvedené i podobné případy. To dokazuje, že téma je prostě stále živé a stal se z něho populární fenomén, který dokáže už přes půl století znepokojovat a zajímat spoustu lidí. Poznámky pod čarou jsem uvítala, možná stránky na první dobrou nevypadají úplně přehledně, ale uvádí se tu informace, které každý nezná a v jiných zdrojích by je nedohledával.
Není snadné napsat knížku o výpravě, o které už vyšel bezpočet článků, vedly se diskuze, kdekdo natočil dokument a málokdo pochybuje o tom, že s fakty se dost manipulovalo, hodně předmětů, důkazů, důležitých informací se „ztratilo“ a tak se případ odsunul do říše záhad a domněnek.
Osobně si myslím, že patrně došlo ke kombinaci více faktorů, hlavně přírodních sil, živlů (třeba elektrické výboje ve výjimečné geologické oblasti, proto ta zranění, spojené s něčím dalším, případně spojené s úrazem v nepřehledném terénu, když před ohrožením unikali) a i nějakou akcí, do které byla zapletená armáda (tento záhadný terén armáda zkoumala a do toho se navíc našly zbytky vojenské rakety, armáda přiznala test na balistickou střelu, datum kdy se tak stalo mohla poupravit jako spoustu dalších faktů, každopádně poblíž oblasti utajeně operovala, což nepopírá. Kdo ví, co všechno tam armáda prováděla? Jedno vyvolalo lavinovitě druhé, a oni bohužel byli ve špatný čas na špatném místě). Nedávno jsem zase narazila na článek, který spekuluje o tom, že se studenti zapojili do nějakého experimentu s jistým předmětem, který se měl používat v počasí při extrémních podmínkách, byl teprve ve výzkumu a experiment se pokazil. Věřím tomu všemu rozhodně víc než úsměvnému sněžnému muži, zásahu UFO nebo lidskému útoku, když zranění nemohla být způsobena lidskou rukou, odstranění a poškození orgánů by pak podle odborníků vypadalo jinak (netknuté tkáně, závažná vnitřní zranění s popáleninami..).
Jsem ráda, že alespoň sama za sebe můžu říct, že tuhle děsivou událost mám nějak z mého úhlu pohledu racionálně zdůvodněnou a můžu v sobě uzavřít pátrání po tom, co se asi tak mohlo stát. Oceňuju, že autor nám nepodstrkává žádnou teorii a nechává na každém, ať si o tom udělá nebo neudělá závěr sám.
Dobrodružná a od začátku extrémně nebezpečná výprava studentů dopadla nešťastně, zbytečně riskovali a dali si moc velkou výzvu, ale myslím, že jedno je jisté. Byli to stateční lidé, což předvedli už v předchozích výpravách. Jak se píše v jednom článku: „Byl to hrdinný boj. Dělali, co mohli. Ale za daných okolností se neměli šanci zachránit.“ Zemřeli strašnou smrtí, ale evidentně bojovali do posledního dechu. Patrně se snažili i jeden druhého podporovat, dokud to ještě šlo a vzájemně spolupracovat. To se domnívám.
Bohužel, co se tam opravdu stalo, se nikdy s jistotou nedozvíme, i když nám po několika desetiletí jejich záhadné smrti a skartování důkazů úřady podsouvají zaručený pád laviny na místě s malým sklonem vrcholu a krátkým úsekem, tedy v terénu, kde sesuv nastává jen velmi vzácně? Lyže a hůlky zabodnuté do sněhu hned vedle stanu s údajnou lavinou zůstaly stát vztyčeně, celé je to nedotažené. Pokud za vše mohl přírodní živel, pak jich muselo být několik, až ty poslední vedly k těžším úrazům, a jiné kombinace různých hypotéz).
V ČR vyšly tři knížky na tohle téma (alespoň o kterých vím) a myslím, že tahle z toho vyšla nejlépe. Není to stoprocentní, ale za mě poměrně slušná práce.

Arev122
24.05.2021 4 z 5

Zajímavé čtení o výpravě studentů na sever Uralu v zimě a nepříznivých podmínkách, která skončila tragicky. Ale určitě je hodně faktů zamlčeno a nenávratně ztraceno.

Tereziee
20.03.2021 3 z 5

Djatlovova expedice. Nevyřešená záhada, která spoustě lidem nedá spát. Na doporučení jsem se pustila do knihy, ve které jsou všechny informace hezky pohromadě. Bohužel mi kniha nepředala nic, co bych už nevěděla. Spousta věcí pro mě byla spíše rekapitulací něčeho, co jsem už někde četla nebo viděla. Zajímavé pro mě byly zápisy z deníků nebo fotografie, ze kterých opravdu běhá mráz po zádech. Co ale knížce nezvládnu odpustit, jsou nekonečné a všudypřítomné poznámky pod čarou. Pro mě to byl neuvěřitelně rušivý element, který mi kazil zážitek ze čtení a dost často jsem je přeskakovala. Možná z toho důvodu ve mně kniha nezanechala takový dojem, jaký jsem očekávala.

záhady turistika výpravy a expedice pobyt v horách mladí lidé Ural (pohoří) nevyřešené případy Djatlovova expedice

Martin Lavay
česká, 1968
2017  81%Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
2022  68%Djatlovova expedice: Nová odhalení
2019  73%Měsíční šachta