Kdo se postará o Annu

Kdo se postará o Annu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532493/bmid_kdo-se-postara-o-annu-65d44e17437db.jpg 4 394 394

Reinkarnace je potvora – život vám nedá pokoj ani po smrti Po úspěšné knížce pro děti Justýnka a asistenční jednorožec se autorce nechtělo vracet nohama na zem ani v její prvotině pro dospělé čtenáře. Příběh malířky Olívie reinkarnované do akvarijní rybky Anny dovede přesto být syrově realistický. Společně s rybkou – ironicky glosující svoji lidskou minulost, podivnou rybí přítomnost i nejistou budoucnost – čtenář z akvária nakoukne do několika domácností, jejichž obyvatelé před němým hostem často odhalí víc, než by chtěli. Rybka se stěhuje od holčičky, které nejvíc na světě chybí táta, k hlídači nádraží, který se tátou snaží být. Důchodkyně Máša je tak ráda, že konečně není sama, že s sebou akvárko nosí v síťovce i na nákup. Homosexuální pár zase řeší skomírající vztah i psychologické testy nutné k osvojení dítěte. Olíviin (teď už bývalý) psychoterapeut Adam zatím pátrá, kdo jeho nejtajemnější klientka vlastně byla. Ale jak už to bývá, během pátrání se nejvíc dozvídá sám o sobě... celý text

pavlačinka.1
19.06.2023 5 z 5

Pobavilo, dobře se četlo, super téma, vtipné situace...... akorát obálka knihy se mi vůbec nelíbí a proto jsem knihu dlouho přehlížela.

Kudlanka03
13.06.2023 3 z 5

Kniha je sledem jedné absurdity za druhou. Odcházení, návraty, zvraty a převraty jsou součástí života.
Anna,naše bojovnice na to, jak moc chtěla nežít, chudák dostala úplný opak. ta krásná ironie, že se stane zrovna bojovnicí, co nemůže nic a přesto vidí a může si o tom přemýšlet.
Hrozně mě bavila Olívie, fakt moc.
A taky ta stará paní. Zkrátka nečekala jsem nic, než oddechovou, přesto zajímavou knihu a dostala jsem ji. Ikdyž Josefína, kterou četlo více lidí jako první a k Anně se vraceli mohlo přijít, že Josefína je lepší, protože je propracovanější a není tam žádná ryba ani sny o lvech.
Ale mě se líbí obě a jsem ráda, že mi holky dělají v knihovně radost.

Ita
19.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Přečteno během pár hodin. Nějak nechápu vsuvku českého lva, ale budiž. Dala bych 4 hvězdičky, ale rybička v kávě, ani zakončení příběhu mi Teda vůbec nesedlo.

Šárka.Šála
16.05.2023 4 z 5

Na plný počet hvězdiček to není. Josefíně všichni lžou se mi líbila mnohem více. Ale každý si udělá svůj názor

Ja.Yitka
12.05.2023 4 z 5

Kniha mi velmi připomněla Myší díru od Simony Votyové, kterou jsem před nedávnem četla. Motiv reinkarnace, minipříběhy lidí a domácností do kterých v nové identitě vypravěčka vstupuje, vtipné i dojemné chvíle, i vztahové úvahy, jsou hlavními rysy obou knih. Asi bohužel pro Annu jsem četla první zmiňovanou Myší díru a ta mě nadchla opravdu hodně, takže téhle dávám o hvězdičku méně, ale i tak to bylo velmi povedené a četlo se to hezky. Těším se na Jozefínu.

lalela
07.05.2023 4 z 5

Olivíe mě bavila. A jestli takhle vypadá posmrtný život, budu klidně tou rybičkou v akváriu. Skvělá kniha.

martunka
03.05.2023 5 z 5

Knihu mně půjčila kamarádka, která ví, že se léčím s depresí...
Moc mě ta kniha bavila! A ten konec! Takhle by se mně to taky líbilo.

Jirinamac
02.05.2023 4 z 5

Nemyslela jsem si, že mě taková blbinka bude bavit, ale je vtipná i tragická a dobře se čte. Určitě bych po smrti nechtěla žít jako rybička v akvárku. Olivie/Anna žila přímo pro sebevražedné konce.

mira399
17.04.2023 4 z 5

Jak jsem se téhle knížky trochu bála, tak byla fajn. Mě tyhle nadpřirozené linky (v tomto případě reinkarnace ) vůbec nevadí, spíš mě baví. Podle mě kdo si užívá Zeměplochu, nediví se ničemu :-) Ale zpět ke knížce. Jsou zde moc hezky vykreslené postavy a jejich psychologie. Čtení jsem si užila a krátký příběh slupla jako malinu. Bezva nápad a autorku moc chválím.

Čand@
09.04.2023 4 z 5

Fajn jednohubka na jeden večer. Nechcela som to prečítať tak rýchlo, lebo to bolo zábavné, chytré, dojemné a hlavne nezaoberajúce sa dejinami ako pomaly každý nový román, čo sa tu od českých autorov objaví. Je to však dlhé presne tak akurát, aby ste sa dozvedeli všetko čo treba. Olívie Anna Soukupová ma celkom dostala. A čo to bolo s tým Českým levom? Vynikajúci fór :)).

JaLenka
04.04.2023 5 z 5

Naprosto výborná knížka!!!

marky2558
31.03.2023 4 z 5

Skvělé vyprávění. Knížku jsem si dávkovala postupně, měla jsem tendence ji přečíst hned :-) Skvělé zamyšlení nad životem, smrtí a zase životem. Opravdu zajímavé a nápadité. Doporučuji.

zuzulique
02.01.2023 5 z 5

Veľmi ma baví, keď dostanem od knihy oveľa viac ako očakávam. Román Kto se postará o Annu je pre mňa prekvapením roka, nakoľko som pri čítaní anotácie a pozeraní záhadnej ilustrácie na knihe, som mala skôr pochybnosti. Nemohla som sa viac mýliť. Presne takto si predstavujem súčasný mainstreamový román z našich končín, ktorý osloví masy a je mi celkom ľúto, že som o tejto doteraz takmer vôbec nepočula.
Dokonale mi sadol autorkin čierny humor a nedokázala ma iba rozosmiať, ale aj rozplakať...
Mladá maliarka Olívia sa rozhodne skoncovať so svojím životom, ale vôbec si nepredstavovala, že sa v ďalšom živote "prebudí" v tele akváriovej rybičky, ešte aj tú vodu vždy neznášala! Dostáva meno Anna a v malom guľatom akváriu putuje viacerými domácnosťami a stáva sa nemou svedkyňou životov viacerých ľudí, no v duchu ich krásne cynicky komentuje. Kto sa o ňu postará? Bude to smutné dievčatko s neľahkým osudom, dôchodkyňa od vedľa, rastistický chlapík, ktorému sa nepáči, že syn má "tmavšiu" frajerku, homosexuálny pár snažiaci sa o adopciu či psychoterapeut Adam, pre ktorého bola Olívia najzáhadnejšou klientkou?
Áno, nejaké to klišé sa v knihe objaví, aj stereotypy sa nájdu, všetko odpúšťam. Prosím si viac kníh od Kateřiny Pantovič :)

Arella
20.12.2022 4 z 5

Po této knize jsem sáhla úplně vědomě a to proto, že její Justýnku a asistenčního jednorožce úplně zbožňuju. Začetla jsem se velmi rychle, autorka je zdatná pisatelka, asi ve třetině jsem byla trošku zaražená, pač jsem si říkala, že reinkarnace v myslící rybu je už vážně moc, ale nakonec se příběh uzavřel a to docela pěkně a i když by se mu dalo asi lecos vytknout, já jsem byla vlastně docela spokojená a autorčinou knihou "mile pohlazená". Díky, snad zase přístě.

zuziV
13.11.2022 3 z 5

Sebevražda je důsledkem selhání komunikace. Myslím, že dospět k rozhodnutí vzít si život musí předcházet jiný stav než takový, jaký byl v knížce popsaný – na mě byla Olivie až příliš v pohodě. Alespoň tak jsem to cítila já. Autorka se k závěru dopracovala pro mě gulášovým způsobem – trochu jako novodobé americké filmy – musí být bílý, černý, lgbt, rasista, alkoholik, workoholik, starý, mladý, atp, zbytečně moc odboček na úkor hlavní linky . 3/5

milary
19.10.2022 5 z 5

Provokativní, vymykající se obálka. Záložka, čistě bavlněná. Autorka - se zvláštním jménem i originálně pojatým životopisem.

Dojmy z četby: od - cotojakokčertuje? přes - tojetedabomba! po - trochusevtomztrácím.

Každopádně; úžasný odrazový můstek s reinkarnací, perfektní jazykové hříčky, vtip a šmrnc. Na dvoustovku stránek riskantní množství témat, díky autorčině talentu pro výstižnou zkratku ale tak dobře srozumitelných, až jdou na člověka místy "zimomravky".
Chytré. Zajímavé. Vážně moc dobré.

Mně chyběla půlhvězdička do plného hodnocení, postrádala jsem dějovou linku. Anna byla důležitým průchozím prvkem, už pro své neobyčejně trefné (byť němé :)) komentáře dění vně akvárka i uvnitř sebe, ale - když ponechám stranou své obdivné nadšení z tak originálního nápadu - přece pouze něčím, co umožnilo sloučit několik různorodých osudů, modelů chování, jevů a témat obecně.
Jenže - zase ten Český lev, to nemělo chybu. :))) Takže...

D_žejn
11.07.2022 4 z 5

Pod jménem Anna se skrývá malá akvarijní rybička, která je reinkarnací malířky Olívie. Dokonaná sebevražda mladé ženy ji vrhne to kolotoče pendlování mezi domácnostmi a ona s velmi černým humorem glosuje dění kolem sebe. Živé a umně popsané postavy ožívají před očima, autorka každé z jednotlivých postav přiřkne palčivé současné téma – dívenka s matkou alkoholičkou, homosexuální pár toužící po dítěti i extrémistický otec dospívajícího chlapce. Anna/Olívie spojuje všechny postavy knihy v logický příběhový svazek, cynicky je komentuje bez možnosti jakkoliv ovlivnit jejich život.

Ze všech dějových linek vystupuje nejvíc na povrch Olíviin terapeut Adam a její matka. On se snaží vypátrat, kdo Olivíe byla a zda ve své praxi neudělal nějakou chybu, ona se potřebuje vyrovnat se ztrátou dcery. Spousta smutku a lidského neštěstí nacpaných do novely, která je sice hubená na počet stran, ale má mnoho co nabídnout. Třeba i to, že o smutných věcech se dá psát s humorem i nadhledem současně.

marwinmh
14.06.2022 2 z 5

Chápu, že kniha o sebevraždě z důvodu "nevím jaký má smysl má existence" není předurčena, že se u čtení budu bavit, ale na mě to působilo příliš depresivně a šílená obálka tomu jen dodala.

žlučníkář
13.06.2022 2 z 5

Nečekal jsem od toho nic, tak nemám právo plkat něco o zklamání. Pošahaná patlalka se podřeže, utopí a klasicky vytopí sousedku pod sebou, protože vodu zavřít před řezáním je problém. Jejího terapeuta to trošku sebere, ale to je vedlejší. Důležitější je fakt, že když ta pošahaná pani vypustí krev a duši, tak se bůh ví proč promění v rybu. Možná to tak mělo být, možná si před smrtí dala preparát matky doktora Mráčka? Možná byla jako Gandalf a někdo usoudil, že má na světě ještě nějaký poslání. Možná to poslání bylo zaměstnávat cizí lidi tím, že když zjistí, co Billa taška ukrejvá, mají hned o zábavu postaráno.

Ta knížka je nenáročná a dá se proletět docela rychle. Můj dojem z ní možná trošku ovlivnil fakt, že jsem při čtení koukal na bednu, kde dávali klub náročnýho diváka. Běžel tam seriál má tlustá valentýna a triky stříbrný lilie. To mi sebralo dost mozkovejch buněk. Zpracování knihy mi přišlo trochu podobný, jako u tý venezuelský slátaniny. Nápad zajímavej, jenom by se to dalo víc rozvinout. Potenciál to určitě má. Ale abych to jenom nehanil, tak se mi i něco líbilo. Když se Olívie dostane do rodiny xenofoba a fanouška ortelu, tak je to podaný jako dobrá groteska. To jsem byl zase zklamanej, když hromotluk Bohouš odnáší Billa tašku zase někam jinam a já se tak nedozvěděl, co dalšího se v týhle domácnosti semlelo.

Čekal jsem, že se kruh uzavře kapánek jinak, ale co už. Nedá se nic dělat. Knížka s šílenou obálkou se vrátila, odkud přišla a cestu ke mně domů už opakovat nebude. Tečka.

aralka
08.06.2022 5 z 5

Na rozdíl od mých předkomentátorů mě prvotně zaujala hlavně obálka, ta malba je vážně skvělá!! Dávid Kurňavka je slovenský výtvarník, ale tvoří v Praze, má velmi osobitý - unikátní a trochu punkový styl, snadno rozpoznatelný, dočetla jsem se, že atelier má v podzemí a už měl několik výstav. Co se týče obsahu knihy, samotný příběh je velmi nápaditý, smutný, ale zároveň dost hustě nabitý vtipnými ironickými glosami, chytře vymyšlený, pojatý s určitou nadsázkou, ale nevyhýbá se ani těžkým tématům ... alkoholismus, rasismus, stáří, sebevražda... také ta linka s Českým lvem byla naprosto senzační, a zaujalo mě i pár originálních úvah o životě a různých životních situacích.. Kateřina Pantovič je velmi talentovaná a má tzv. lehké pero, obsah i forma včetně té obálky tvoří dokonalý umělecký celek ...