Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče)

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91574/bmid_kdo-chce-byt-miliardarem-milionar-z-A3z-91574.jpg 4 255 53

Nikdo nevěří, že nepodváděl. Vždyť jak by mohl mladík z mumbajského slumu, který nemá žádné vzdělání, v životě nepřečetl ani noviny, neslyšel o Shakespearovi a nezná hlavní město Japonska, natož oficiální měnu Francie, uhodnout odpovědi na všechny složité otázky, jež mu položil moderátor televizní soutěže o nejvyšší výhru všech dob. Někdy ovšem stačí velká porce štěstí. Jenže to Rámovi Muhammadu Thomasovi nepřálo už od chvíle, kdy ho jako miminko našly jeptišky v kontejneru na odložené šatstvo, a nesmálo se na něj ani později, když si našel práci a zabydlel se s kamarádem z dětského domova ve špinavé špeluňce. Poznal strach, bídu, nemoc i předsudky, a právě v minulosti stejně pestré jako jeho jméno spočívají mnohé odpovědi. Když ji kousek po smutném kousku odhaluje obhájkyni Smitě Šáhové, jež ho má uchránit před vězením, zvolna vychází najevo, jak může obyčejný kluk, který nemá tušení, kolik planet má sluneční soustava, s jistotou vědět, že nejmenší z nich se jmenuje Pluto.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Q and A , 2005

azertaaz
31.08.2017 4 z 5

Dobrá kniha, to musím uznat. Film jsme zatím neviděla, ale vůbec mi to nevadí.

Luckyes
11.05.2017 5 z 5

Skvělá knížka. Četla jsem ji hlavně proto, že se mi líbil film, ale nakonec jsem zjistila, že děj je vlastně docela odlišný. A jako vždy jsem se přesvědčila, že kniha je mnohem lepší než film :).

Alpasstyle
14.08.2016 5 z 5

Líbí se mi nápad a promyšlenost všech příběhů ke každé soutěžní otázce. Konec se dobírá nečekaným závěrům, v podstatě jako celý příběh hlavního hrdiny. Za mě 5 hvězdiček a doporučuji přečíst! :)

petra4080
17.05.2016 3 z 5

Dojemný příběh, zajímavé myšlenkové pochody, trocha historie, hodně lidskosti. Děj je bohužel tak trochu neuvěřitelný, ale jo, bavil mě. Četlo se to vážně samo.

Mixxa
23.02.2016 5 z 5

Knížka mě zaujala, ale občas byla zdlouhavá, což u filmu nebylo tak patrné.

Kabi
06.10.2015 4 z 5

Popisovaný život v Indii je sice krutý, ale kniha je skvěle napsaná. Moc mě bavila. Film jsem neviděla a ani o to nestojím. Kniha je téměř vždy lepší:-)

kannibal28
16.05.2015 4 z 5

chlapec to mal dobre vymyslené velmi zaujimave to bolo

ondrej6240
11.05.2015 4 z 5

Kniha byla mnohem zajímavější než film.
Velmi dobře zvolený formát kapitol. U mě za 4 hvězdy. :-)

Leskodka
03.05.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbí!a, četla se mi velice dobře a nerada jsem ji na noc odkladala. Film jsem zatím neviděla, ale podívám se pro srovnání. Čtení jsem si užila, zajímavé, napinave , poutavé.

Angelika Hana
01.09.2014

Úžasný příběh. Ještě se podívám na film, ale většinou bývá kniha lepší.
Tak jsem měla pravdu, po shlédnutí filmu. Kniha nabízí opravdu o dost lepší příběh.

1v8na
29.08.2014 5 z 5

Příběh byl vynikající, apínavý a plný lásky. Film byl taky dobrý, ale trochu o něčem jiném. Kniha se mi líbila mnohem více.

Ivanka83
21.08.2014 4 z 5

Velmi pěkně napsaná a čtivá kniha.

Leenah
10.02.2014 5 z 5

Kniha se skvělým námětem. Škoda jen toho přehnaného happyendu :)

DianaC
08.12.2013

O tomhle snad nemusíme ani debatovat! Jedna z nejlepších knížek, neuvěřitelně čtivé, poutavé, nemám co vytknout.

666
20.10.2013 5 z 5

přečetla jsem knihu jedním dechem - ale ten závěr!!!!!!!!! úplnej Bolywwod

kakaol
09.10.2013 5 z 5

Do knihy jsem se začetla velice rychle, je neuvěřitelné, do kolika situací se dostává takový "průměrný ind".
Myslím, že nejlépe lze dojmy z knihy shrnout takto: "Víte, my chudí taky dovedeme klást otázky, na které jen tak někdo neodpoví. Vsadím se, že kdyby si takovou soutěž vymyslel někdo z nás, bohatí si ani neškrtnou. Já sice nevím, jakou měnou se platí ve Francii, ale zato můžu naprosto přesně říci, kolik bere lichvář z vedlejší ulice. Netuším, kdo jako první stanul na měsíci, ale dobře vím,kdo u nás v Dháraví rozjel načerno vypalování cédéček. Kdybych se Vás na to zeptal, dovedla byste odpovědět?"
Rozhodně stojí za přečtení.

Zorka
14.09.2013 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem na základě komentářů čekala od knihy víc. Stavba textu, kdy hlavní hrdina líčí retrospektivně své obhájkyni, jak dospěl k jednotlivým odpovědím, je zajímavá, v polovině knihy mě ale spíš začala nudit, stala se stereotypní záležitostí. Závěr pak trošku nabral na dynamice, nicméně i tak je to pro mě spíš průměrné dílo.

Nikar
21.08.2013 4 z 5

Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem u vytržení. Je špatné říci, že se mi líbila, když popisuje praktiky a život v Indii. Avšak i mezi špínou, chudobou a krutostí lze nalézt přátelství, lásku a smích. Když jsem ji četla nedávno podruhé, bohužel mi to kazila skutečnost, že jsem viděla mezitím i film, který mě opravdu zklamal.

Venezia
13.07.2013 5 z 5

Krásna kniha o súčasnej Indii, sile lásky a priateľstva.
Film patrí k najhorším filmom, aké som kedy videla - dej a konanie postáv postrádajú logiku.

"Môžeš mi vysvetliť, prečo zahadzuješ mincu, ktorá ti prináša šťastie?"
"Pretože ju nepotrebujem. Šťastie je niečo, čo musí prísť zvnútra."

Rup
21.05.2013 5 z 5

Jestli to někdo nepochopil, tak kniha není o milionářské soutěži, ale o současné Indii zhuštěné do několika stránek a podané na zlatém podnosu. Podle mého není co vytknout. Skvělé.

Indie zfilmováno

Vikas Swarup