Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče)

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91574/bmid_kdo-chce-byt-miliardarem-milionar-z-A3z-91574.jpg 4 255 53

Nikdo nevěří, že nepodváděl. Vždyť jak by mohl mladík z mumbajského slumu, který nemá žádné vzdělání, v životě nepřečetl ani noviny, neslyšel o Shakespearovi a nezná hlavní město Japonska, natož oficiální měnu Francie, uhodnout odpovědi na všechny složité otázky, jež mu položil moderátor televizní soutěže o nejvyšší výhru všech dob. Někdy ovšem stačí velká porce štěstí. Jenže to Rámovi Muhammadu Thomasovi nepřálo už od chvíle, kdy ho jako miminko našly jeptišky v kontejneru na odložené šatstvo, a nesmálo se na něj ani později, když si našel práci a zabydlel se s kamarádem z dětského domova ve špinavé špeluňce. Poznal strach, bídu, nemoc i předsudky, a právě v minulosti stejně pestré jako jeho jméno spočívají mnohé odpovědi. Když ji kousek po smutném kousku odhaluje obhájkyni Smitě Šáhové, jež ho má uchránit před vězením, zvolna vychází najevo, jak může obyčejný kluk, který nemá tušení, kolik planet má sluneční soustava, s jistotou vědět, že nejmenší z nich se jmenuje Pluto.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Q and A , 2005

PomněnkaPrvní
07.05.2013

V knize se dovídáme, jak mohl nevzdělaný sirotek vyhrát soutěž o miliardu. Každá otázka je kapitolou knihy a hlavní hrdina nám ze svého života líčí události, které prožil a díky nimž odpověď na otázku znal. Místy je to hodně poučné, dozvíme se něco z historie Indie i něco o indickém národu, místy se zasmějeme, místy je to velmi smutné až drastické. Rozhodně můžu doporučit k přečtení. Film jsem neviděla a ani to neplánuji.

lacinovajanulka
21.04.2013 5 z 5

Kniha je vyborne napsana, mnohem lepsi nez film, jak uz to ve vetsine pripadu byva ;-)

adajka
29.01.2013 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Film o dost míň. Je to takové pohádkové a přitom místy až krutě reálné.

Lady_Ef
23.08.2012 3 z 5

Hezké moderní sci-fi. Doporučuji shlédnout i film, protože ten se nedrží pevně knižní předlohy a tak vám zážitek z knihy vůbec nezkazí.

Kituna
12.05.2012 5 z 5

dost hodne pekná knizka ... zaujetí nejvetsi...videla sem i film ale vic se mi teda libila ta knizka ...

Ječmínek
21.03.2012 1 z 5

Kniha má dobrou myšlenku, ale při čtení se z toho klube naivní nevěrohodná pohádka. Pro mě největší zklamání z poslední doby.

Buhvico
12.03.2012

Velice pěkná knížka.. Filmové zpracování se mi sice líbilo víc, ale knížka také stojí za to si jí přečíst :-)

Renava
13.02.2012 2 z 5

Sklamanie. Knižka, z ktorej od prvej strany cítiť, ako by bola písaná na objednávku do kategórie "bestsellers" a pýta si následné sfilmovanie, lebo má šancu ohúriť. Pre mňa veľmi umelé a ťažko uveriteľné.

kapllu
08.01.2012 5 z 5

Tento příběh mě neobyčejně zaujal. Hlavní hrdina to rozhodně nemá v životě lehké, ale dokáže se s tím poprat s vtipem, prací, láskou, důstojností a nesmírnou dávkou odvahy a charakternosti. A také inteligence, neboť Ráma Muhammad Thomas je hlava chytrá a nikdy nespí. Aniž by chtěl zbohatnout, podaří se mu to a navrch tak může zachránit to nejdražší, co přišel pomstít. Mnohokrát už jsem přečetla jednotlivé kapitoly a mnohokrát se k tomu ještě chystám. Pokaždé objevím něco nového a povznášejícího, něco hluboce lidského.

Thomas je ukázkovým příkladem, že jaké si to uděláme, takové to máme, žádný "osud" či něco podobného nás neřídí. Ani jednorupka pro štěstí za nás nemůže rozhodovat.

Děkuji autorovi za skvostné počtení!

Luucy
04.12.2011 4 z 5

Knížka byla jiná než film. Nejdřív jsem četla knížku a potom viděla film a víc se mi líbila knížka. Byla daleko zajímavější.

-Lenicka-
16.05.2011 4 z 5

Knížka je trošku jiná, než film, který určitě každý zná. Jsou tam trošku jiné otázky, je to podle mne takové delší a místy trošku "nudnější" než ve filmu. Ale určitě můžu doporučit :-)

Val
18.02.2011 4 z 5

Knížka se mi líbila.....i když možná je ten konec trošku přitažený za vlasy....ale o to lepší.....Doporučuji...

Popelllka
30.11.-0001 4 z 5

Je to dobrá knížka... Ale možná jsem čekala od ní ještě víc... Nevím. Reálný pohled na život v indii je opravdu zajímavý, ale celá koncepce s televizní soutěží a advokátkou v podobě osoby, jíž v mladém věku hlavní hrdina pomohl a nyní jí nepoznal je trochu přitažená za vlasy.

Indie zfilmováno

Vikas Swarup