Katedrála moře

Katedrála moře https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159371/bmid_katedrala-more-nyO-159371.jpg 4 486 120

Děj světově úspěšného historického románu Katedrála moře je zasazen do Barcelony 14. století. Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který ve městě získal svobodu, prožívá ve vzkvétající Barceloně záviděníhodný společenský vzestup. Při pogromu zachrání děti Chasdaje Crescase, význačné židovské osobnosti tehdejšího Katalánska, a ten mu pomůže stát se zámožným finančníkem. Arnau získá i šlechtický titul, ale závist nepřátel na sebe nedá čekat a na scénu vstupuje inkvizice. To vše se odehrává na pozadí barvité mozaiky tehdejšího Katalánska, kde mají své místo prosperující měšťané, nevolníci, opovrhovaní Židé i muslimové potají vyznávající svou víru. A v neposlední řadě upřímně věřící křesťané ze všech společenských vrstev, kteří se pustí do stavby impozantního chrámu zasvěceného Panně Marii.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

La catedral del mar , 2006

davas
19.02.2019 5 z 5

naprosto vynikající příběh ...kdyby šlo dát 6 *,tak to dám ...i když jsem některým knihám dával i 5*,tak tahle kniha je předčila ..doporučuji

kamikucka
13.01.2019 3 z 5

Dlouho,velmi dlouho mi trvalo dočíst Katedrálu moře (téměř celou rodičovskou dovolenou:-))))..a ani po dočtení si nejsem úplně jistá,jak knihu hodnotit. Nemůžu říci,že by se mi nelíbila a zároveň nejsem ani nadšená. Pro mě v tuto chvili spíše takové to "neurazí,nenadchne"..

smithynka
09.01.2019 5 z 5

Mám ráda historické romány a donedávna jsem si myslela, že Follett je jedinečný. Falcones mi však ukázal opak.
Katedrála moře je čtivá kniha od začátku až do konce. Napínavý příběh, který nenudí.

PohlcenaKnihou
18.11.2018 4 z 5

Příjemný příběh zobrazující španělskou společnost 14. století. Samozřejmě jak už bývá obyčejní lidé ten život měli extrémně těžký, takže o šokující a neuvěřitelné zápletky je postaráno. Tehdejší právní předpisy vrchnosti dovolovali téměř vše (např. právo první noci). Autor vychází z mnoha skutečných historických událostí, takže příběh je opravdu velmi realistický - popisuje život obyvatel napříč společenskými vrstvami, církev - od vizionářské stavby dech beroucí katedrály po neuvěřitelnou posedlost inkvizičních procesů, neustálá vojenská tažení decimující celou zemi, život židovské komunity v Barcelonském ghettu…a v tom všem samozřejmě milostná zápletka. Kniha rozhodně stojí za přečtení :)

Jap
19.10.2018 5 z 5

Velké překvapení, můj oblíbený Follett by to snad nenapsal lépe :-)

jaroslav63
17.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha.

Cusbus
10.10.2018 5 z 5

Byl jsem nadšen (a nejen proto, že miluji Barcelonu). Patří k tomu nejlepšímu z historické beletrie, co jsem četl. Čte se jedním dechem. Ale například mojí ženě se to zase tak nelíbilo, takže kolik lidí, tolik názorů.

mystika
29.09.2018 5 z 5

Pro mě zatím úplně nejlepší kniha od tohoto autora. Měla jsem obavu, že tak objemná kniha bude nudná, ale opak byl pravdou. Myslím, že se k ní ještě někdy vrátím.

mmiirrkkaa
09.08.2018 5 z 5

Od knihy jsem nic nečekala. Historické romány nevyhledávám. Ale na základě doporučení jsem se rozhodla dát knize šanci. Začala jsem číst první stránky příběhu a kupodivu mě kniha velmi chytla. Pořád jsem čekala, kdy to začne být "blbé", ale Falcones vždy v pravou chvíli posune příběh dál, takže jsem se z ničeho nic ocitla na konci a musela jsem konstatovat, že to vlastně vůbec nebylo blbé. Naopak. Čas strávený s Arnauem příjemně utekl.

Radunka78
30.07.2018 5 z 5

V krátké době jsem přečetla již druhou knihu s historickým tématem a podruhé musím napsat, že jsem nadšená. Ačkoliv je tento historický román velice obsáhlý, měla jsem ho přečtený velice rychle. Je psán poutavou formou, takže se čte velice snadno a příběh hlavního hrdiny se vyvíjí tak, že vás to nutí číst dál a dál, abyste věděli, jakým směrem se bude jeho osud ubírat. Ačkoliv jsem se historickým tématům bránila, nyní se musím přiznat, že to má něco do sebe. Člověk tak nějak zhruba proniká do problematiky té doby, ať už se jedná o nevolnictví, pro nás nesmyslné zákony té doby jako je např. právo první noci, krutost a tíhu žití obyčejných lidí, mor, hlad, válečné tažení, nenávist vůči Židům nebo třeba inkvizice. A v pozadí stavba chrámu, který se stal pro hlavního hrdinu symbolem a kronikou. Doufám, že pro mne bude další setkání s historickou prózou tak příjemné, jako bylo toto.

gigi77
26.07.2018 5 z 5

Parádní, čtivá od začátku až do konce. Pro mě překvapení. Kniha nabízí v přiměřeném dávkování kvalitní historická data podaná formou romantického příběhu "Správného člověka". Hlavní hrdina není ani trochu dítě štěstěny, ale jak s oblibou říkám: "Jaké si to uděláš, takové to máš" a sled událostí v příběhu je velice povzbudivý.
Jsem ráda za HappyEnd. Hrůzných odkazů středověku je všude spousta, romány jsou především fikce, nechť si tedy udrží pozitivní linku a v nás zanechají příjemné dojmy. Proto je také čteme, ne?
V mládí jsem prošla Barcelonu, Taragonu i Salou ... nyní bych si tu parádu užila jinýma očima a s příběhem na paměti.

kirkpatrick
16.06.2018 4 z 5

Krásný příběh z Katalánska 14. století. Malou výtku bych měl jen ke stylu a použití současného jazyka a ještě ke „sladkému“ závěru, kterému jsem moc neuvěřil, vzhledem k době, kdy panoval těžký středověk. Do podobných knih zařazuji román Křídla ve větru, který se mi zdál podobný z pohledu otroků a jejich těžkého údělu.

Sengeveinovag
11.06.2018

Vynikajúca!

anko57
08.05.2018 4 z 5

Strhující kniha, která mě opravdu zaujala.

Eldar80
04.04.2018 4 z 5

Po přečtení jsem měl vyloženě puzení fláknout knize 5 hvězd. Tak dobrý totiž měla závěr. To je přesně ta situace, kdy dobrý konec vylepšuje dojem z celé knihy. Když jsem si však vzpomněl na začátek, musel jsem hodnocení snížit. Jako prvotina je to však perfektní. Vůbec to totiž není poznat. Jenom začátek je dost rozvolněný a díky dětství hlavních hrdinů působí naivně. U fantasy to bývá často mnohem horší.
Je vidět, že Falcones psát umí. Mnoha knihám škodí špatné zakončení a zde to Falcones zvládl výborně. První polovina knihy má poměrně pomalý děj, který není příliš napínavý. Sledujeme životní osudy uprchlého nevolníka, aby se poté hlavním hrdinou románu stal jeho syn Arnau. Následují jeho životní osudy, které jsou spojeny s katedrálou Santa Maria del Mar. Arnau začíná jako obyčejný nosič až se posléze díky náhodě dostane mnohem dál. Jak postupně Arnau stárne, tím poutavější je samotný děj a závěr je téměř strhující.
Tohle je jedna z mála knih, na kterou jsem postřehl reklamu, když u nás kdysi vyšla. Má doteď velmi dobré hodnocení a asi už chápu proč uspěla. Je neuvěřitelně čtivá. Samotný děj a historické reálie jsou ve správném poměru a kniha si tak pořád udržuje pozornost. Středověké prostředí je velmi plastické a životní osudy postav zajímavé. Historická fakta se v knize objevují průběžně jak je potřeba a tak zde skoro nejsou hluché pasáže.
Mě se to moc líbilo. Akorát připomínám, že tento žánr moc nečtu a tak nemám moc srovnání. Protože Arnau prožil svůj život v mnoha různých situacích, objevuje se v knize život tehdejších nevolníků až po život šlechty. Jsme svědky vojenského tažení, nahlédneme do židovského ghetta a uvidíme část tehdejšího finančnictví. Jen ta romantika nebo co to bylo, mi nějak nesedlo.
Co mi trochu vadilo, že na to jak byla kniha dlouhá, mohla být naučnější. Mě naopak ty popisné pasáže chyběly. A pak se mi nelíbilo, že děj byl určován hlavně chováním postav. Mám raději když jejich životní osudy ovlivňují historické okolnosti a ne nesmyslně vyhrocené vztahy.
I přesto, že byla kniha poměrně dlouhá, už teď vím, že si to jednou budu chtít přečíst znovu. Životní osudy hrdinů jsou tak dojímavé, že to chci prožít ještě jednou. Tohle chci vidět zfilmované! Prosím! V dobré produkci by byl film perfektní. 85%

Hihla
27.03.2018 5 z 5

Normálně nečtu historické romány, ale byl jsem unešen. Popis reality života, občas vysvětlení jak to chodilo, příběh. Pěkné, pěkné, jedeme do Barcelony se podívat.

bobecek666
19.02.2018

Moc pěkný historický román.

luckrejcova
20.01.2018

Absolutně úchvatný román, který přečtete jedním dechem.

soukroma
16.11.2017 3 z 5

Kniha je to obsažná a osciluje mezi školometským vysvětlováním místních poměrů (malým hlavním hrdinům, potažmu čtenáři, pak doplňky při skocích v čase) a fiktivním, až příliš jednoduchým a účelovým, příběhem na počátku malých hrdinů. Zahrnuje období 1320-1384, v rámci něhož se po 55 let stavěl barcelonský kostel Panny Marie u Moře (Santa María de la Mar).
Komplikovaná historie Katalánců, včetně všech bojů o moc uvnitř i válek se sousedy, boj za svobodu nevolníků, velmi časný nástup inkvizice i odporu proti Židům, to vše je v daném období zahrnuto a připomenuto. Autor se podle svého dovětku držel co nejvíce skutečnosti, i když připouští, že základní zdroj - kroniky Pedra III. - také nemusí být úplně ve všem pravdivé.
Čte se dobře, ale k plné spokojenosti mi něco chybělo (a na počtu stran naopak přebývalo). 70%

CelaPeta
10.10.2017 5 z 5

Strhující příběh - po přečtení jste rádi, kde a v jaké době žijeme - středověké poměry, nesmyslné zákony, bezpráví, bída ... Nicméně od děje se nelze odtrhnout a po přečtení stále zůstává vryt v paměti.