Skleněné peklo

Skleněné peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61300/sklenene-peklo-61300.jpg 5 375 70

Katastrofy série

Ve Skleněném pekle se autoři snaží ukázat, co vše se může přihodit, když soukromá stavební společnost pro větší finanční zisky zanedbá bezpečnostní protipožární předpisy a opatření a navíc ovládá i možnosti, jak umlčet kritické připomínky sdělovacích prostředků. Postupný zrod a požár gigantického mrakodrapu v interpretaci autorské dvojice Scortia-Robinon je nejen vylíčením osudů lidí propojených s existencí budovy, ale především pohledem na vše, co se odehrává v jejím nitru, od honosných luxusních veřejných prostor až po složité zákulisí technického provozu, spolu s varovným odhalování všeho, co způsobilo tragickou katastrofu.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Glass Inferno , 1974

Ladasom
04.11.2017 5 z 5

Z knihy se mi svírala hruď a mrazilo mě. Napínavé čtení, i když podvědomě tušíte, že výsledek bude více méně kladný.

Petroff
30.08.2017 3 z 5

Spolu s Hotelem od Hayleyho, předloha nejlepšího katastrofického filmu všech dob.

origin.Raynnor
25.07.2017 4 z 5

Jakmile se děj v knize trochu rozjel tak kniha začala odsýpat a kniha se pak četla velmi svižně.
Doporučuji. :)

lucie2371
12.07.2017

Knihu jsem nedočetla. Film byl hezčí, u knihy jsem se nudila :/

mauvais-ange
10.07.2017 3 z 5

Knihu jsem četla spíš proto, že zrovna nebylo nic jiného po ruce a není to úplně žánr, který čtu, ale nakonec to bylo zajímavé a místy napínavé. Dobré postavy, dobrý děj a realisticky vykreslený požár. Pasáže, kde se psalo o požáru jako o šelmě se mi hodně líbily. Zezačátku si člověk říká, jak je ironické, jak snadno může v té budově požár propuknout a přitom se dozvídá, jak špatné by to bylo...No a pak se to stane a kniha hezky ubíhá :) Do toho nějaké to politikaření, novináři, dobře vykreslené. Ale k té realističnosti mi trochu chybělo, aby umřeli i nějaké ty "kladné"/sympatické postavy a aby se ke konci nedělo až tolik zázračných zachránění :D

Dandy1
05.07.2017 4 z 5

Četla jsem ji hodně dávno a byla to jedna z mých prvních knih, kde se prolínalo více dějových linií, které se nakonec spojí v jednu. Určitě patří k těm knihám, co formovaly mou lásku k nim.

Janek
05.07.2017 4 z 5

Bylo to napínavé a originální, jedna z mála knih, která mě láká k tomu, abych zhlédla i film. Zajímavé střídání kapitol a neotřelý způsob popisu ohně - šelmy. Musela jsem tomu stylu přivyknout (a stejně se nemůžu zbavit pocitu, že text není moc dobře přeložen, některým větám jsem nerozuměla). Začátek se mi zdá zbytečně natahovaný a přelidněný, občas jsem měla problém se v tom množství postav zorientovat.

martinaandulka
12.06.2017 5 z 5

Nádherná kniha plná napětí,lidských osudů a hamižnosto,která vede k požáru.

honzia
15.05.2017 5 z 5

Výborná katastrofická kniha o síle peněz (šetřit jen na správných místech), odvaze, hlouposti a strachu lidí, která mě nutila číst dál a dál, protože i přes to, že člověk musí na 300 stránkách sledovat osud tuctu hrdinů, fandí jim, i když jsou sebevíc zkažený, protože nikdo nepřeje nikomu tak hroznou smrt, jako je pohlcení ŠELMOU.

Atanone
14.05.2017 5 z 5

Klasika,napětí od začátku do konce

petra4080
12.04.2017 4 z 5

Skvělá kniha plná napětí, jen dle mého názoru by mohl být začátek by se dal podstatně zkrátit.
Opravdu zajímavý a neotřelý je popis požáru, dobré jsou i lidské charaktery a líbilo se mi střídání jednotlivých linií.

denib
28.03.2017 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou jsem přečetla kvůli filmu. Měla jsem pocit, že čtu něco jiného, ovšem něco skvělého. Je to napínavá, zajímavá a pro mě i celkem neobvyklá kniha. Jsou tu důkladně popsány zdravotní potíže hasičů - např. hasiči v první linii mají žárem tak oteklé ruce, že je to vidět i přes rukavice. Povahy lidí a jejich reakce na kritickou situaci jsou vystiženy velmi dobře, stejně jako jejich potíže - např. v hustém kouři můžete zabloudit i ve vlastním bytě. Vynikající nápad byl i popsat oheň jako příšeru. Rozhodně jsem si opravila názor na to, co znamená slovo "nehořlavé".

Jayak
07.01.2017

Výborná knížka.

kalache
30.09.2016 4 z 5

...od 10 patra nahoru bych dával na zdi padáky s návodem k použití,což?...

Jessica007
10.08.2016 5 z 5

Knihu jsem četla už hodně dávno a moc se mi líbila. Byla napínavá a opravdu i trochu poučná v tom, že šetření na nesprávných místech se nejenže nevyplatí, ale může být i osudné.

AllyKumari
11.07.2016

Trpím pyrofobií. A očividně také masochismem, protože tento titul mne hrozně přitahoval. Je to už hodně let zpátky, kdy jsem celou knížku přelouskala za jediný večer, ale dodnes si pamatuji jak živou hrůzu ve mně vyvolala. Nevím ani, zda ji mohu objektivně hodnotit z literárního hlediska. V paměti mi zůstal ten děsivý pocit z obrazů, které mi vyvolala v mysli, a když tohle knížka dokáže, zaslouží alespoň nějaké uznání.

Eldar80
27.03.2016 4 z 5

Z mého pohledu má kniha jeden značný literární nedostatek a to určitá prodleva v ději. Ze začátku sledujeme životní příběhy hlavních aktérů a postupně sledujeme jejich rutinní život. Neděje se nic vážného až na některé osobní konflikty jak už to v životě bývá. Nejprve mě to ani nevadilo, protože i přes obyčejný život hrdinů mě to zaujalo. Během čtení se dovídáme některé podrobnosti ohledně požární bezpečnosti výškových budov. Jenže po zhruba sté straně se to začlo natahovat. Téhle prodlevy je škoda, protože pak se průběh děje úplně zlomí a snadno se dostaneme do chuti číst pořád dál a dál. Jakmile začne požár, katastrofa již nejde zastavit. Napětí se stupňuje a dochází k tragédii. Technické detaily byly do knihy začleněny perfektně. Postavy možná nebyly úplně dokonalé, ale ostatně v tomto žánru to ani není potřeba. Kdyby byla kniha lépe vyvážená, jasných 5 hvězd. 90%

amigo17
01.03.2016 5 z 5

Nebudem držgroš a utratím 5 hviezdičiek, lebo okrem toho, že kniha bola thrillerovsky napínavá, bola aj poučná v tom (trochu spoiler), že šetrenie na nesprávnych miestach môže byť osudné. A keď na to príde, tak aj je...

woodward
17.08.2015 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale Scortia a Robinson mi prostě nějak nesedí. Jak by možná usoudila Saturninova a dědečkova Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru, zatím se zdá, že celá senzace spočívá v tom, že hořelo... a to je fakt málo.

Pawlisman
07.10.2014 3 z 5

Podle mého názoru zcela přeceněné dílo. Plochý popis bez větších strhujících momentů. Více než jednu třetinu trávíme pohledem na nevykreslené postavy s horou dialogů. Abychom je následně nechali umírat. Nic však to ve mě nezanechalo, nedokázal jsem se (až na výjimky) do jejich role a pozic vcítit. Možná trhák v 80. letech. Dnes však odvar a ani nelze brát jako nějaký guru moderních akčních thrillerů. Skutečně, jako pěkná předloha pro úspěšný film ano. Ale i ti lidé, kteří mají rádi nicneříkající přímé dialogové příběhy s jasnou zápletkou, vyvrcholením i koncem, myslím v dnešní době mohou sáhnout po určitě silnější a kvalitnější obdobné literatuře, Zklamání. Žádná přidaná hodnota. Naštěstí akčnější závěr malinko knihu zachraňuje. Ale co těch 300 stran předtím?

boj o přežití zfilmováno požáry

Autoři knihy

Frank M. Robinson