Katarína Aragónska

Katarína Aragónska https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164785/bmid_katarina-aragonska-ARr-164785.jpg 4 6 3

Súčasná anglická spisovateľka Norah Loftsová si získala obľubu vo svojej vlasti i v Spojených štátoch ako autorka viacerých historických románov, ktoré čerpajú námet z bohatých anglických dejín. V románe o Kataríne Aragónskej načrela do čias vlády Henricha VIII., no v centre jej pozornosti nestojí tento rozporuplný panovník, jeden z najschopnejších vládcov vtedajšej Európy, ale jeho prvá manželka, pôvodom Španielka. Keby, bola darovala Henrichovi syna, možno by sa jej život nebol ničím líšil od života iných kráľovien, no Henrichova fanatická túžba po mužskom dedičovi trónu uvoľnila lavínu nepredvídaných udalostí, ktoré vryli hlbokú stopu do anglickej histórie. V období, keď Henrich podniká všetky možné kroky, aby anuloval právoplatnosť svojho manželstva s Katarínou, vyniká oddaná, trpezlivá povaha španielskej princeznej, ktorá ostáva nezmieriteľná iba v obhajobe práv svojej jedinej dcéry na trón. Historické udalosti, videné z aspektu hlavnej protagonistky, sú trochu zromantizované, no bez zbytočnej sentimentality; román je pútavým čítaním a obohatením historického žánru v našej prekladovej literatúre.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The King´s Pleasure , 1969

Atanone
14.11.2022 5 z 5

Při mém opětovném návratu k Tudorovcům, jsem si uvědomila, že mi tato kniha úplně vypadla z profilu. Ne tak z hlavy, omlouvá mě, že jsem ji četla už opravdu hodně dávno, vlastně nedlouho po tom, co u nás vyšla.
Byla jednou ze dvou knih, které ve mně tehdy probudily zájem o tuto část historie.

Ivo_1981
16.09.2022 5 z 5

Nádherná knižka

Malinche128
09.11.2020 5 z 5

Krásna kniha. Pekne a pútavo opísaný príbeh Kataríny.

Anglie 16. století Tudorovci královny Kateřina Aragonská, královna, 1485-1536

Norah Lofts