Káťa, Katrin, Katynka

Káťa, Katrin, Katynka https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308244/kata-katrin-katynka-T0C-308244.jpg 4 92 24

Nofar197
07.09.2023 4 z 5

Haki34 : Tak Enuna byl bez konkurence, bez predpirky a bez namaceni : "Máti, tady je to sile. Já to nevydr. Protože je to votra. "
Jinak na tu knížku rada vzpomínám, skutečně se ten prázdninový příběh odehrává koncem padesátých let - tehdy ji četla i moje mamka. Je až s podivem, že tam nebylo žádné soudruhovani a jiná ideologická masirka. Jinak Una, to byl také pripad. Navrch huj a vespod fuj.

haki34
08.02.2023 4 z 5

nalezená v knihobudce. A přitom docela milá dívčí knižečka. Sice Káťa vlastně neví, co chce, občas ak trochu působí i knižečka, ale celkově velmi milé počtení. Osvěžující byla Una-Jaruna, to by mě nenapadlo tahle "komolenice". Strašně se mi líbila postava babičky Katynky, dokonce její příběh zaujal víc než ten aktuální, dětský. Ráada jsem se vrátila spolu s ní do období první světové války, ba i pár slziček pustila. A co příběh moderní ?? soudě (nebo spíše odhadujíc) podle věku babičky, odehrával se pravděpodobvně v 50tych letech 20.století ??? někdy působil aktuálně i na modernější dobu, někdy zas brzdil. Překvapila postava dědy - intelektuála nad věcí, kdybych ho měla vystihnout jedním slovem -- byla by to ironie. Nesourodá směs vnoučat, jejich kamarádi, které poznávají na malém městečku na ŠUmavě (Enuna - přezdívka i týpek za všechny drobné !!!). Káťa a její první lásky, a taky období druhého vzdoru a první puberty...jsem zvědavá, zda si přečte i náctiletá dcera a co na ni řekne ;))
akorát místy takové že přijede si jen tak kamarádka a ubytujeme ji (Una), zároveň ji pomluvíme a pak taky vystěhujeme - působilo trochu drsně a nereálně..
však počtěte a uvidíte ;)

Nofar197
07.11.2022 4 z 5

Další prázdninová četba roku 1988. V té knize je hodně skrytého moudra. Osmacka Káťa se nechá oslnit falešným pozlatkem, kterým disponuje její kamarádka Una - ale během prázdnin na Šumavě díky svému okolí a deníku své babičky, která toužila stát se lékařkou v době, kdy něco takového bylo téměř nemožné, se vrací se svému pravému já, z Katrin se stáva opět Káťa odhodlána jít do za svým snem.

Věruška994
08.01.2022 5 z 5

Kniha, která mě provázela celým dětstvím, četla jsem ji každé prázdniny. Voní šumavskými loukami, prázdninovou pohodou, vodou a lesy. Stále jsem prožívala Kátino dospívání, její krásný vztah s babičkou, babiččino dětství, touhu stát se lékařkou, láskyplný vztah s dědečkem. Je to kniha o správné rodině a laskavých lidech. Poučná i dojemná. Dala bych i 10 hvězd.

Kontryhelka
05.12.2020 3 z 5

Tato kniha se mi zvlášť nelíbila. Přečetla jsem ji do konce, neodložila v půlce čtení, ale přeci jsem čekala trochu více. Ale každému se líbí něco jiného. Já jí tenkrát dost porovnávala s knihami St. Rudolfa. A to asi byla chyba.

georginaa
10.09.2020 1 z 5

Nijak zvlášť mě nepřirostla k srdci, nějak jsem příběhu nepřišla na chuť. Stává se to, když třeba knihu přečtete v nepraví čas, což se asi stalo mě. No už jsem vyrostla dávno z pubertálních střevíčků, takže mě to nijak neoslovilo.

Monika1717
16.08.2020 5 z 5

Knihu jsem dostala před mnoha a mnoha lety k Vánocům a četla jsem ji mnohokrát. Vzpomínám si, jak Káťa pekla kočičinu. A také na to,jak babička usilovala o to,aby mohla studovat.

Katka2382
25.05.2020 5 z 5

Krásná knížka,četla jsem ji už fakt strašně dávno, ale pamatuju si že byla moc fajn.

Prim
15.05.2020 3 z 5

Další z mé dívčí knihovny v době koronaviru. Teď po letech mně přijde ... jak to napsat ... taková socialistická. Ale příběh je to hezký a chvilkami vtipný.

karimatka1
22.03.2020 4 z 5

Vysloveně oddychová prázdninová idylka. Vzhledem k zavřeným knihovnám prohlížím vlastní zdroje, a protože mi nevadí číst knížky, které jsem už dávno četla, s chutí jsem se pustila do této.

Peršanka
18.11.2018 5 z 5

Prostě magnum (když mi bylo -náct...).

Znedla
22.09.2018 4 z 5

Káťa je skoro patnáctiletá slečna, která chce po prázdninách zanechat školy a stát se manekýnkou stejně tak jako její kamarádka Una. Jenže než se tak stane, musí přežít prázdniny u dědečka a babičky s menšími dětmi a to je tedy pořádná otrava.....

Milá kniha, příjemné čtení nejen o Kátě, ale i o těžkém životě její babičky.

Damato
21.08.2018 5 z 5

Vrátila jsem se tohle léto ke knize , kterou jsem v dětství četla milionkrát. Dostala jsem ji od táty v 10- letech s věnováním, které se tehdá do knih dost často psalo. Protože jsem knihy půjčovala kamarádům, kniha se mi v čase ztratila. Když jsem nedávno koukala tady do BAzaru a našla jsem ji, hned jsem odepsala a kniha během týdne ležela u nás na stole. A to překvápko, když na přední straně bylo - k Vánocům od táty.... byly to asi jiné Vánoce a jiný táta než ten můj, ale i tak mě to dojalo. Kniha je pro ... náctileté holky, co začínají koukat kolem sebe úplně TOP prázdninové čtení.

SSTknihy
14.08.2018 4 z 5

Káťa se těší na prázdniny u babičky na Šumavě, jenomže některé plány jejích bratranců a sestřenic se jí zdají až moc dětinské, a tak si raději nechává říkat Katrin a s kamarádkou Unou nosí nosy pěkně nahoru. Jenomže výlet na řece nakonec zní jako docela dobrý nápad a tak je z Katrin zase Káťa. Navíc objevuje ve starém památníčku zmínky o jisté Katynce, ze které se vyklube její babička, která jí ráda poodhalí něco ze své romantické minulosti. Krásné prázdninové čtení.

tereza0319
30.11.2017 5 z 5

To napsala dcera Vladislava Vančury! No teda...

Pavlína70
18.09.2017

Četla jsem ji v dětství, oblíbená.

Byxy123
17.09.2017 4 z 5

Knížka, ke které se ráda vracím. Je napsaná poutavě a také oddychově. Nemusí se u ní moc přemýšlet. :) A myslím, že i v dnešní době má co nabídnout. :)

Esmeralda168
27.08.2017 4 z 5

Zajímavý vtipně napsaný prázdninových příběh. V dospělosti se mi líbil o něco víc než kdysi v pubertě. Dilema Káťi, jestli být na prázdninách na venkově "velkou dámou" nebo obyčejnou upřímnou holkou. Ještě že mě tenkrát od čtení neodradila ta obálka.:-)

Yalka
30.12.2016 5 z 5

Četla jsem mockrát dokola. Nejraději jsem měla flashbacky.

mala.katka
10.12.2016 5 z 5

V pubertě jsem byla dívčími romány hojně zásobována mou babičkou, tenhle nemohl chybět, samozřejmě. Patří k těm nejlepším.