Kat Jan Mydlář - Ve službách císařů

Kat Jan Mydlář - Ve službách císařů https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66461/bmid_kat-jan-mydlar-ve-sluzbach-cisaru-v49-66461.jpg 4 40 5

Historický román o magistru medicíny Janu Mydlářovi, jenž se vůbec poprvé v české literatuře zamýšlí nad tím, jak Jan Mydlář žil, jaký byl jeho vztah k ženám, kdo byli jeho přátelé, jak reagoval na protihabsburské povstání českých stavů či jaká strašná síla jej přiměla hrát hlavní roli v úděsném dramatu posledního aktu lidské a národní tragédie na Staroměstském náměstí v červnu roku 1621.... celý text

Leona333
27.01.2021 3 z 5

Práce kata rozhodně nikterak závistihodná... Každopádně jsem měla možnost si o Janu Mydlářovi a jeho povolání, přečíst i lepší zpracování, od jiných autorů. Zde je bohužel několik historických nepřesností, které knize - příběhu ubírají na její čtivosti a věrohodnosti. Tohle bylo takové průměrné čtení.

n.ezn.amy
26.11.2020 4 z 5

Další zpracování života kata Jana Mydláře, který působil Praze a zde dlouhé roky vykonával svou činnost. Notoricky známé je, že řídil popravu a osobně popravoval 27 českých pánů na Staroměstském náměstí po bitvě Bílé Hoře. Román jako takový se čte poměrně dobře ač jsou zde uváděny určité nelogičnosti, které pravděpodobně nemohly v té době být. Ale pokud od toho odhlédneme, kniha jako taková špatná není. Ovšem Svátkova verze se mi líbila více

Endy17
05.10.2015 3 z 5

Svátkova verze mě zaujala víc. Některé pasáže jsou v obou knihách takřka identické, ale s postupem děje si Karel Štorkán vytváří vlastní verzi Mydlářova života, mnohdy nejen spekulativní, ale přímo odporující obecně přijímaným historickým faktům.

tisha8409
21.08.2015

Ohledně těech brambor: inu na královském stole mohly být ....
"Koncem 16. a počátkem 17. století se šířily po Evropě jako léčivá plodina nebo vzácná rostlina pěstovaná pro okrasu zahrad. Prokazatelně poprvé byly podzemní hlízy uvařeny roku 1616 na hostině, kterou pořádal francouzský král Ludvík XIII. V ostatních evropských zemích se pěstování brambor jako polní plodiny daří prosadit až v průběhu 18. století.
K nám se brambory dostaly na začátku 17. století. V roce 1632 se objevují jako pochoutka na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty."

banderas77
11.08.2014 1 z 5

Na přelonu 16. a 17. století baští opečené brambůrky a pěstují rajčata... Pan autor si z nás trochu dělá legraci.

popravčí, kati

Karel Štorkán