Kašmírový šál

Kašmírový šál https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169389/mid_kasmirovy-sal-SYn-169389.jpg 4 249 81

Uhrančivý příběh… Potěšení z četby od začátku až do konce! Novomanželka Nerys Watkinsová opouští velšský venkov a následuje manžela do misie v Indii. Přímo v srdci Kašmíru objevuje nádherné město na jezeře – Šrínagar –, kde Britové žijí na luxusních dřevěných hausbótech, tancují, flirtují a zaměstnávají je jen klepy o sousedech. Dokonce i Nerys tu navazuje milostný vztah se zajímavým mužem s tajemnou minulostí… Jenže pak propukne válka a frivolnost nahrazuje strach žen, jejichž muži musejí odejít na frontu. Když se Nerys vrací po válce do Walesu, je z ní rozhodně jiná žena než ta, která se odtud před lety vydala do světa. Uběhnou dlouhé roky a Mair Ellisová vyklízí dům svých zemřelých rodičů. V zásuvce najde nádherně vyšívaný orientální šál. Vydává se do Kašmíru po stopách své babičky a spřádá nitky neuvěřitelného příběhu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Kashmir Shawl , 2011

kika 13
20.03.2015 5 z 5

Dostala mě mě tato knížka.Trvalo mi sice pár dnů než jsem ji přečetla,ale konec nádherný.

Antoaneta
02.03.2015 4 z 5

Velmi hezký příběh- krásné pohodové čtení takové čtenářské pohlazení. mohu jen doporučit rozhodně stojí za přečtení.

Maat
25.02.2015 5 z 5

Krásný příběh odehrávající se v exotickém prostředí, věrohodné popisy Indie, tvrdého života i luxusu na pozadí války.
Jediné, co mi trošičku kazilo požitek, byly chyby v knize. Jinak nádhera. Čtení jsme si doslova užívala.

zulanek
20.02.2015 5 z 5

Ach,to byla nádhera,tuhle knihu číst! Okouzlí vás krása Indie,ale poznáte i její druhou tvář,chudobu a těžký život tkalců.To vše a ještě mnoho dalšího se dozvídáme při hledání majitelky nádherného kašmírového šálu. Tohle dílo opravdu stojí za přečtení!!!

jasmína
13.01.2015 2 z 5

Mě kniha bohužel nebavila, a to jsem zkoušela do 6. kapitoly....

Tyeen
03.01.2015 4 z 5

Velmi pěkný výpravný román. Autorka zde velice podrobně popisuje prostřední Indie za války, takže si čtenář umí představit chudobu v kontrastu se zbohatlíky ze zahraničí, kteří zde přebývají. Samotní příběh románu je živý s nečekanými zvraty, ale místy je vyprávění příliš zdlouhavé a ztrácela jsem pozornost. Knihu doporučuji jako odpočinkovou, příjemnou četbu.

polly43
12.10.2014 4 z 5

Je to první kniha této autorky,kterou jsem četla a která mě zaujala.

budíček
21.08.2014 5 z 5

Není žádným tajemstvím, že jsem k novodobým autorům skeptická. Nicméně sem tam narazím na autora či autorku, který není řazen mezi klasiku prověřenou staletími i davy čtenářů, a přesto dokáže učarovat svým příběhem hned při prvním čtení. Rosie Thomas to u mě svým Kašmírovým šálem dokázala téměř na 100% (pravda nějaké to procento chybělo, ale zaokrouhlujem směrem nahoru, že...). Když přemýšlím, proč mě příběh zaujal, je tu hned několik důvodů. 1) exotické prostředí - Himaláje, Kašmír, tvrdé hory, kde přežijí jen silní a v kontrastu s tím městečko Šrínagar s britskými osadníky žijícími na hausbotech na jezeře a užívající si bezstarostnost života a luxus. 2) příběh z války - nejsem z těch, co si vyloženě libují v popisech války a válečných románech, nicméně na druhou stranu válečné příběhy v sobě mají zvláštní sílu, ne pro válku samotnou, ale pro osudy lidí, kteří by jinak žili své spokojené životy a neprožívali peklo ze strachu o své blízké, nedělali činy, pro které by byli běžně společností odsouzeni, protože dnes je dnes a kdoví, zda příjde zítřek... zajímají mě osudy těchto lidí, a jak se s tím, že se jim ze dne na den obrátil život o 360 stupňů, dokázali porvat. 3) dvě linie příběhu - současná a minulá, které jsou propojeny lehounkými nitkami, které autorka rozplétá sice postupně, ale přesto závěr knihy není jednoznačný ani přímočarý (tím mě zaujala asi nejvíc, protože konec jsem opravdu čekala jiný a bylo to překvapení příjemné, že ho honem honem neodflákla holywoodským happyendem...). 4) příběh nutí svým pomalým tempem a propleteným dějem k neustálé pozornosti čtenáře a ten jen neobrací stránku za stránkou, aby už byl na konci a mohl si připsat další čárku za přečtenou knihu...naopak, přistihla jsem se, že některé pasáže jsem četla dvakrát, protože při chvilce nepozornosti mi něco uniklo, a postavy na to po chvíli navazovaly. Navíc je to kniha, během jejíž četby čtenář přemýšlí. 5) i přes anotaci a popisek knihy, který by díky zaměření na "milostné vztahy" naznačoval, že půjde o červenou knihovnu, tak tomu tak naštěstí není, a knížka je spíš o vztazích mezi lidmi jako takovými, je obrazem malé části společnosti izolované od okolního světa před, během i po válce.

Opět si neodpoustím malé rýpnutí, které ovšem nejde na vrub knihy samotné či autorky, ale spíše korektora díla, překlepy se této knize bohužel také nevyhnuly, byť jich bylo celkem málo, ovšem některé byly bohužel do očí bijící... I tak je to kniha, kterou lze jen doporučit, protože je to jedna z těch, co si to doporučení opravdu zaslouží.

soltera
15.07.2014 4 z 5

Zaujímavá kniha čo sa týka pútavého opisu života v predvojnovej a vojnovej Indii , podrobného opisu výroby pashminy - nádherných šálov a pre nás niekedy nepochopiteľnej kultúry. Je to kniha, ktorá neupúta hneď zo začiatku, lebo sa veľmi zdlhavo rozbieha dej. Ale príbehy ľudí, ktorí sa v Indii zišli a ovplyvňovali navzájom svoje osudy, sa mi páčili. Doporučujem ju prečítať, pokiaľ nehľadáte akčný román, ale pomaly plynúci príbeh o ľuďoch, ktorí vedeli v správny čas urobiť správne veci.

rose
25.06.2014 5 z 5

Krásný příběh, vlastně dva příběhy proplétající se dohromady. A k tomu spousta zajímavých reálií o Indii. Skoro mi bylo líto, že knížka už končí a chtěla bych se dozvědět, jak to bylo ještě dál.

marataheja
13.06.2014 4 z 5

Moc pěkná kniha. Během čtení o výrobě šálů, jsem měla neuvěřitelnou chuť si zajít jeden koupit...

hrosulik
18.03.2014 5 z 5

Knížka se četla jedním dechem. Krásný děj.
Nemohla jsem se odtrhnout. jenom bych četla a četla a četla.
Moc hezky popsaná krajina v Indii.
Na 100% doporučuji.

Racík
05.03.2014 4 z 5

Příjemná kniha. Dojem trochu kazí přechody minulost - současnost. Ale nakonec jsem se zorientovala, v druhé polovině knihy už to nedělalo problémy. Romantický příběh, krásně popsaná krajina i život lidí. Dojem kazí jen práce redaktorů nakladatelství - v textu je hodně chyb /vynechaná písmena, záměna jmen, dělení slov/. Škoda, takový pěkný příběh by si jistě zasloužil pečlivější přípravu.

aannyy
01.03.2014 5 z 5

Úžasný příběh. Trochu mi připomněl jinou knihu - Stíny v srdci od Katherine Webb. Co se mi obzvlášť líbilo, byl autorčin popis indické a švýcarské krajiny. Musí tam být úžasně. Co mě trochu mátlo bylo přeskakování z jedné doby do druhé bez jakýchkoli spojek, trochu jsem se ztrácela. A nevím, co jsem měla za výtisk, ale bylo tam dost tiskových chyb. Sem tam popletená jména postav, věty nedávaly smysl, protože tam bylo přidané nebo naopak chybělo písmeno. Ale to bylo nic v porovnání s příběhem, ke knize se určitě ještě vrátím.

anibeni
28.02.2014 5 z 5

Velmi příjemná kniha, krásný příběh o hledání, putování, o lidech, o Indii, o lásce... Strašně se mi to příběhově líbilo, méně nadšená jsem ale byla se stylem psaní... Ono totiž to přeskakování od jednoho k duhému či dokonce třetímu, navíc ještě odehrávající se každé v úplně jiné době, bez jakýchkoli "spojek", trochu zavánělo zbrklostí... Ale po polovině knihy jsem si už zvykla a knihu dočetla, ale tu celkovou radost to přece jen trošku kazí..

Skjaninka
06.02.2014 5 z 5

Tak krásne. Dokonca by som povedala, že neskutočne krásne. Sama neviem, odkiaľ som sa ku knihe dostala, a o to mi je jej obsah vzácnejší. Vôbec som nečakala, že to bude tak dobré. Páčilo sa mi to štýlovo aj obsahovo. A to som si myslela, že aká to bude blbosť.
Nádherný popis života v Indii, zaujímavé ľudské osudy, kruté, úsmevné, zábavné, aj napínavé, ale čo ma najviac dostalo bol záver knihy. Silný. Tak silný, že lepší by už nemohol byť. Pred koncom by som knihu zhodnotila na 80%, ale po poslednej stránke mi bolo jasné, že nejde dať menej než 5/5.

"Jako by i jen chvilka štěstí znamenala popření její památky. Jako bych byl nějak povinný živit v sobě pocit ztráty, abych ji prokazoval patřičnou čest."
Potřásl hlavou. "Nevím, kde končí skutečný žal a začína pohodlnost."
"Nejsi pohodlný," řekla Mair tiše.
"Ne?Pořád myslím na to, o čem přemýšlím. Nevím, jestli jěště něco chápu tak jako kdysi. Všechny staré hodnoty se obrátily naruby. Co na čem záleží po tom, co se stalo? Ctižádost, práce, úspěch, dokonce i láska."
"Nevím. To jsou těžké otázky. Myslím, že záleží na tom, co je teď a tady."

Balenka
05.02.2014 5 z 5

Veľmi príjemná romantická kniha :) Ja osobne mám veľmi rada knihy, v ktorých sa strieda minulosť so súčasnosťou, takže ma táto kniha naozaj od začiatku oslovila. Veľká spokojnosť :)

gossipavlina
23.01.2014 5 z 5

Velice milé a pohodové čtení. Pohladí po duši. Prožijete příběh plný lidských osudů, šťastných i těch nešťastných, ba i s tragickým koncem. Nu což, i to k životu patří. Příběh plný emocí, lásky,odvahy, ale žádná červená knihovna se nekoná. Nechte se vtáhnout do světa britské Indie,. Budete tam tak rychle, ani nebudete vědět jak. Děj plyne velice lehce, .A tak mi bylo i trochu líto, když jsem knihu dočetla.
Dávám pět hvězd a pokud máte rádi milé čtení, neváhejte a pusťe se do toho. Protože jak to tak ve světě literatury většinou bývá, vše dobře dopadne. Kolečka zapadnou tam kam mají a Vy si budete moct oddechnout, že šál patří tam, kam od začátku patřit měl. A že i neklidné a rozhárané duše najdou klid a pochopení.

mschmidtova
13.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Pohladila mě a potěšila, myslím, že se k ní ještě vrátím.

Kačík
10.11.2013 4 z 5

Velmi pěkný a zajímavý příběh, který rozhodně stojí za přečtení.