Karlštejnské vigilie

Věrní druzi nemocného císaře Karla IV., Mistr Vítek, pan Bušek a pak Ješek, ve večerních hodinách karlštejnské samoty vypravují císaři milostné příběhy z vlastního osudu i příběhy, které byly tehdy ve světě oblíbené, aby urychlili jeho léčení, a donutí ho, aby také zavzpomínal. A tak vzniká cyklus novel (po vzoru Dekameronu), jejichž nejlepší části jsou básnickou oslavou přírody vnější i přírody lidské, v níž se rozvíjí v mnoha formách láska životodárná, zdravá a nespoutaná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47830/karlstejnske-vigilie-47830.jpg 3.971
Povídky, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Karlštejnské vigilie

DraculasLady

Takový malý český Dekameron, obohacený o příhody samotného císaře Karla IV. Četlo se velice příjemně, příhody byly uvěřitelné a odrážely dobu, ve které hlavní vypravěči žili. Asi se některé příběhy naučím převyprávět pro potřeby ukrácení chvíle u letních táborových ohňů.

likaf
18.12.2019

Příjemné počtení poskládané z jednotlivých příběhů. Spojovacím prvkem je pobyt Karla IV na Karlštejně při rekonvalescenci po otravě. Karel IV a jeho přátelé prožívají týden "pánské jízdy" a každý večer si vyprávějí příběhy. Většinou o ženách. Doporučuji k přečtení.

ZaS
13.12.2019

Popisovat děj "českého dekameronu" je asi zbytečné. Čte se velmi dobře nicméně je potřeba zohlednit jak dobu ve které se odehrává, tak i rok kdy byla napsána. Určitě neosloví čtenáře chtivé akčního děje, ale spíše někoho kdo je naladěn na 'přemýšlivou' četbu. To také vyjadřuje rozdíl oproti Decameronu - je to sice také o ženách, ale nazíráno spíše z úhlu vážnějšího.

veronikahessy
04.01.2019

Tématem této knihy jsou příběhy o ženách ...a to je aktuální v každé době :-D Historické knížky moc ráda nečtu. Po téhle jsem sáhla, protože je spojená s hradem Karlštejnem a to je mé oblíbené místo na výlety. Povídky byly místy vtipné, některé zase tragické,ale u čtení vás to udrželo. Vypravěči se střídají po kapitole..já bych ocenila, kdyby byly povídky od jedné osoby napsané hned za sebou, třeba všechny povídky od Buška z Velhartic, pak všechny od krále Karla...při delším čtení jsem se vždy musela vracet na začátek, abych věděla, kdo zrovna vypráví.,

Damato
03.01.2018

Příjemné povídání o době pro nás dávno minulé, přitom si ale člověk uvědomí, jak je ten život ve své podstatě pořád stejný, smutný, veselý, nudný, adrenalonový, ale asi stojí za to ho nějak smysluplně a hlavně ne zbytečně prožít.

RemiBlack
30.11.2017

Námět docela dobrý, některé příběhy se mi líbily - třeba Blaženka byla pěkná. Ale jinak nic extra světoborného. Průměr - 3*.

Hathor89
03.11.2017

Velmi zajímavý soubor povídek, které pohladí na duši, rozesmutní, okouzlí, naplní člověka láskou, pokorou a odhodláním, doplněný pěknými ilustracemi. Příjemné a jednoduché čtení, i když chvíli mi trvalo se začíst. Samozřejmě se mi některé povídky líbily více, jiné méně, ale jako celek velmi povedená kniha. Takový český Dekameron. František Kubka krásně a obšírně popisoval lidi, jejich vlastnosti, tradice, zvyky a krajinu, českou i exotickou.

Květinka008
18.08.2017

Krátké povídky o ženách, většina smutných anebo prostě takových, jaký život bývá... Knížka není na jednorázové přečtení, spíš na delší dobu po kouskách, třeba před spaním, dokáže hezky naladit...