Kápové z Osvětimi

Kápové z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481176/bmid_kapove-z-osvetimi-Wwa-481176.jpg 4 10 5

Charles Liblau znal dobře nacistické tábory - Osvětim, Březinku, Mauthausen, Melk, Ebensee, protože v nich strávil déle než tři roky, až do osvobození. Popisuje to, co prožil, viděl, zaslechl, zapamatoval si, co ho citelně zasáhlo a utkvělo v jeho srdci a mysli. V jeho slovech není nenávist, touha po pomstě a odvetě, jen obyčejná lidská bolest a rozhořčení nad ponižováním člověka. „Tyto vzpomínky ve mně vzbuzují odpor – vyznává – sepsal jsem je, abych ukázal, jak se člověk choval k člověku.“ Bez emocí popisuje události, při nichž tuhne krev v žilách, jako kdyby byl jejich komentátorem a ne přímým účastníkem. Má velké štěstí. Dostává se z téměř bezvýchodných situací. Hladový, špinavý, vystrašený a otrhaný, přesto dokáže vnímat bídu a utrpení druhých. Jeho vyprávění o táborovém životě prostřednictvím postojů a chování těch, kteří vězňům přímo veleli, ukazuje v jasném světle mechanismus nacistického stroje. Představuje kápa z Osvětimi co možná nejobjektivněji, s některými se dokonce snaží soucítit, protože byli chyceni do hrozivé pasti. Tato autorova hluboká humanistická citlivost dokazuje, že člověk si i v nelidských podmínkách Osvětimi a Březinky mohl zachovat vlastní tvář, důstojnost a zůstat člověkem až do tragického konce, který mu připravil nelítostný osud.... celý text

Žánr:
Válečné , Biografie a memoáry

Vydáno: , Víkend
Originální název:

Kapo z Auschwitz


více info...

Komentáře (5)

Komentáře 5 Recenze 0

LadyCotton
LadyCotton
04.04.2022 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, líbí se mi že autor dokázal být objektivní, obešel se bez přehánění a filozofování... Nicméně i přesto se mi kniha relativně špatně četla (přišlo mi to takové chaotické).
Každá kapitola je sice věnována jednomu kápovi, ale při četbě zjistíte, že přímo o tom daném člověku je tam vlastně jen pár stránek, zbytek popisuje dění v táboře a do toho ještě čtenáře ruší neustále dodatky/dovysvetlovaní některých pojmů/fakt apod.

Ainyska
Ainyska
30.03.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která se zabývá určitým typem vězňů v koncentračních táborech a to Kápů. Bohužel to, co mi vadilo na knize byly paradoxně poznámky pod čarou. Styl poznámek (na každé straně dole) mi velmi vyhovoval, ale nejsem přesvědčená o jejich důvěryhodnosti. Některé poznámky byly zbytečné a jen lehce rozváděly fakta, které autor použil. Některé vyvracely "fakt", který autor údajně uvedl, ale ve skutečnosti se tento fakt v textu nevyskytoval. Opravovat něco, co nebylo vyřčené, nebo špatně pochopené autorem poznámek, mě po čase začalo silně iritovat. To, že se o některých faktech nezmiňovali jiní přeživší, nevidím jako problém a je zbytečné na to upozorňovat. Některé byly na místě, protože objasňovaly fakta, která se autorovi v hlavě popletla. Není divu, vždyť přežil vraždící mašinérii Německa. Jinak je kniha velmi dobrá a doporučuji přečíst.


ZuzkaMolko
ZuzkaMolko
02.02.2022

Velice silná kniha. Jedná se o svědectví, reálné zážitky. Reálnost je cítit z každého slova a věty. Poslední dobou se roztrhl pytel s knihami na téma koncentračních táborů. Většina z nich, ale byla tak přeslazená a nereálná, že jsem od tohoto téma potřebovala pauzu. Kniha "Kápové z Osvětimi" mi, ale opět dala naději, že dále vzniká skvělá literatura faktu.

Lennym
Lennym
13.01.2022 5 z 5

Výborná kniha! Velice silné a čtivé vyprávění. Určitě doporučuji přečíst.

Caetlin
Caetlin
28.12.2021 5 z 5

Přesně jak stojí v popisu knihy, autor realisticky bez přikrášlování nebo emočních důrazů popisuje hrůznou realitu. Přesto se mi kniha velmi dobře a se zaujetím četla. A to i přes drsný obsah. Ten je doplněn o fakta a vysvětlivky. Někdy jsem si i dohledávala další vysvětlení k pojmům. Ke konci knihy také doplněna o několik fotografií. Četla jsem již více knih na toto téma, a tuto řadím mezi ty “lepší” reálné. Pro uvědomění je také dobrý doslov-pátý kápo. A nejen jak popisuje autor, nýbrž za mě i v nižších vrstvách. Ale nechci prozrazovat, takže doporučuji přečíst.