Poklad byzantského kupce

Poklad byzantského kupce https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86374/bmid_poklad-byzantskeho-kupce-Rj4-86374.jpg 4 250 250

Kapitán Exner série

Michal Exner je hlavou skupiny pro vyšetřování vražd a čtenářům, kteří se oddávali čtení detektivek v šedesátých a sedmdesátých letech, je dobře znám jeho tvůrčí, často netradiční přístup k problémům i lidem, jeho nezaměnitelný suchý humor a schopnost vyhmátnout to podstatné. Čtenářky jistě nezapomněly na jeho přitažlivý zjev i četné libůstky, zejména nepomíjející slabost pro pohledné, urostlé a inteligentní mladé dívky a ženy… Chlouba pražské kriminálky se svými důstojníky řeší případ vraždy v jinak úctyhodné společnosti archeologů. Souvislosti a kořeny sahají hluboko do minulosti, a jak je pro Václava Erbena typické, čtenář se nad knihou doví leccos zajímavého nejen z oblasti kriminalistiky.... celý text

janina66
01.04.2022 5 z 5

Pěkná, poklidná česká detektivka. A jde to i bez potoky krve, stačí jen jedna mrtvola. Skvělé dialogy vyšetřování.

Anette99
15.01.2022 5 z 5

Poklidná česká detektivka. Pouze jedna mrtvola, málo stop, poměrně dost vyptávání, žádné šílené tempo, detektiv sympaťák. Jako oddechovka na sobotní odpoledne naprosto top, a v sérii určitě budu pomalu pokračovat.

jefff
10.12.2021 4 z 5

Dobrá česká detektivní škola. Hodně vyptávání, vesměs poklidné tempo, kdy si vyšetřovatel zajde i na houby a sem tam nějaké to napětí. Přesto je co číst. Exner mi vůbec nezapadá do konceptu komunistického ČSSR a překvapuje mě, že Erbenovi bonviánský detektiv prošel.

Trudi806
04.11.2021 5 z 5

Z těch Exnerovek co jsem četla mi nejlepší přijde asi hned ta první, ale obecně je to dost příjemný, inteligentní čtení, žádný psychopatický dusno, dokonce i mírně humoru. Což je myslím pro detektivku skvělý. A že si v televizi Exnera střihlo víc herců, aspoň se mi žádný nezapsal tak, abych ho měla pořád v hlavě při čtení :)

baji42
01.05.2021 4 z 5

Šarmantní Michal Exner řeší další spletitý případ s elegancí sobě vlastní. V tom mu vydatně pomáhají jeho kolegové Vlček s Beránkem. V žádné knize s tímto pohledným kapitánem nechybí ani nějaká ta milostná aférka, takže si na své přijdou i romanticky založení jedinci :-)

ddkk
17.11.2020 5 z 5

Kapitán Exner je už léta můj oblíbenec - kterého si už navždy spojuji s jeho geniálním filmovým představitelem Jiřím Kodetem - s jeho noblesou, nadhledem, vtipem i péčí o kdejakou pohlednou sukni v okolí :-) ...

A Poklad byzantského kupce je jedním z nejlepších Exnerových případů. Pro potěchu jsem si ho znovu přečetla a znovu si ho bezvadně užila.

Plný počet a doporučuji.

jprst
04.11.2020 5 z 5

Kolikrát jsem tohoto prvního kpt. Exnera přečetl ani nevím, ale co vím zcela jistě, vždycky jsem si to parádně užil a po každé jsem tam našel něco, co mi při předchozí četbě uniklo. Tím nemyslím vyšetřování, ale Exnerův způsob humoru.

Isew
13.09.2020 3 z 5

V českých detektivkách, na rozdíl od např. severských, netečou potoky krve. Nehemží se to násilníky a psychopaty, a proto je mám mnohem radši. Poklad byzantského kupce jsem kdysi dávno viděla v TV. Líbil se mi. Stejně tak, jako knižní varianta.

Magrata15
01.09.2020 5 z 5

Další z příběhů kpt. Exnera.
Opět zfilmováno, ale filmová verze byla trošku bohatší o vtipně zvídavou slečnu v podání Gabriely Vránové.
Obě verze se opět trošku lišily, ale to knižní podobně vůbec neubírá na čtivosti a zajímavosti.

Ava365
23.08.2020 4 z 5

Notoricky známá detektivka.

tygřík2
31.07.2020 5 z 5

Moje babička byla vášnivá čtenářka a každý čtvrtek si nosila od spřátelené knihkupky horu podpultovek. Čím ji podmazávala, netuším. V té obyčejné skříni v rohu u okna, povýšené na knihovnu, která po otevření hrála nejvíce modrou a zelenou barvou, byl jedním z ceněných exponátů i Poklad byzantského kupce. (Knihy jsem sice nezdědila, ale vášeň pro detektivky mi má předkyně přes mou maminku předala beze zbytku.)
Příběhy o kapitánu Exnerovi mne baví, vane z nich určitá starosvětskost, jsou vtipné a čtou se lehce, nejlépe pod jabloní, s voňavými letními jablky na dosah ruky...

milary
30.07.2020 5 z 5

Viděla, četla - nejednou. Ale o letošních prázdninách jsem si umínila odstartovat čtecí retrospektivu detektivek pana Erbena, kterýžto počin mi usnadnilo vřazení kompletní řady s kpt. Exnerem do e-knih zdarma. (Díky za to; v knihovně na papíře nějak nejsou vidět).
A hned ta první je báječná; hrozně hezky se to čte, člověk je prostě "doma", příběh má logiku a uvěřitelnost, příjemná neuspěchanost pro dostatečnou orientaci v počátečních okolnostech a zúčastněných postavách ani citový život pana kapitána nikterak nekolidují s uspokojivě dramatickým dějem a gradovaným napětím. Atraktivní prostředí taky nic nepokazí a přirozené, živé a často vtipné dialogy patří bezpečně rozlišitelným protagonistům.
Těším se na další díl.

alabra
20.07.2020 4 z 5

Dobrá letní oddechovka, film je hodně známý, kniha čtivě napsaná, pro mě přitažlivé i díky propojení s archeologií.

georginaa
07.07.2020 5 z 5

Prvním dílem s Kapitánem Exnerem se otvírají nádherné české kriminální příběhy. Jako prvním ve filmu vystupoval Jiří Vala, coby komisař. Jednou si jeden cizinec nechal od rytců udělat odlitek mince. Dívka poznala, že je to z pokladu Byzantského kupce. Tím se ocitá v nebezpečí.

coquus
28.05.2020 4 z 5

Příjemné počtení, kdy autor nechává na čtenáři, aby si stejně jako hlavní hrdina poskládal fakta vedoucí k pachateli. Navíc se v příběhu objevuje i několik vyloženě komických momentů, což působilo velice osvěžujícím dojmem.

Marika Vanova
12.03.2020 5 z 5

Michal Exner u mě jako vždy zabodoval.

Magdalena5
03.03.2020 5 z 5

Takže opět doposlechnuto na Dvojce. Michala Exnera můžu v různých zpracováních. Kupce v klasice ze šedesátek Valu a Vránovu jsem viděla no, mockrát, poslední zpracování s Míšou Dlouhým 2 krát, ale ke čtení jsem se nedokopala. Poslech v podání Tomáše Jirmana mě moc potěšil, alespoň jsem se dozvěděla, jak to pan Erben napsal. Vtipně a poutavě psané dialogy, pěkně odsýpal děj. V postavách doktora Soudka a Kamilina táty jsem viděla pana Sováka a pana Kemra.

Mrejča
02.03.2020 3 z 5

Příjemná detektivka, kterou jsem poslouchala na ČR, ale nic mimořádného. Exnera jsem si představovala jako Kodeta :D .

yellowbanna
01.03.2020 4 z 5

Nejsem běžně čtenářem detektivek a už vůbec ne těch klasických. I tato se ke mně dostala náhodou díky četbě na pokračování na ČRo2. A nepustila mě od první kapitoly.

koubin007
30.12.2019 5 z 5

Fantastická oddechovka, která pohladí svou příjemnou, hřejivou atmosférou zasaženou mezi chatare, chalupáře a trampy kamsi doprostřed nádherné přírody s řekou a bujnými lesy. Exner je kliďas a řeší vše s noblesou lorda. Moc se mi líbí tento styl vyprávění a akoliv se jedná vlastně o záhadné mizení lidí, tak to na mě působí velice pozitivním dojmem a chvílemi jsme zatoužil zajet někam na osadu, posedět a popit pivečko, zrekreovat se.
Sice se na první poctěni zdálo, že se v záplavě postav budu topit, poněvadž jich tam je nepreberně, ale postupně se to všechno vyjasní a zpřehlední. Moc čtivé a moc sympatické.