Kámen, nůžky, papír

Kámen, nůžky, papír https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501013/bmid_kamen-nuzky-papir-xGS-501013.png 4 137 46

Máte za to, že znáte člověka, kterého jste si vzali? Zamyslete se ještě jednou… Scenárista Adam trpí celý život obličejovou slepotou. Nepoznává přátele, rodinu, dokonce ani vlastní ženu. Jeho manželství s Amélií už dlouho nefunguje tak, jak by mělo. Když vyhrají prodloužený víkend ve Skotsku, může to být přesně to, co jejich vztah potřebuje. Oba dobře vědí, že tenhle výlet bude pro jejich manželství rozhodující. Buď je rozdělí, nebo spojí. Nevyhráli však náhodou. Jeden z nich lže a někdo si nepřeje, aby žili šťastně až do smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Cosmopolis

Rock Paper Scissors , 2021

rm
08.05.2023 5 z 5

No, docela mě to dostalo. Dobře napsané. Vyžaduje to pozorného čtenáře :-)

Madi
12.04.2023 4 z 5

Svižné, zajímavé, solidní pointa i zvraty.

85098211
09.04.2023 5 z 5

Adam Wright je scenárista a Amélie jeho žena, kterou nepoznává, protože trpí obličejovou slepotou. Amélie vyhrála (v tombole!) víkend v kapli - přestavěné na penzion - ve Skotsku. Tam se to ovšem jen hemží záhadnými jevy a sněhová bouře je posléze zcela odřízne od světa. A když potom zmizí i jejich pes Bob, uvědomí si, že nejsou sami...
Ve vyprávění se oba protagonisté střídají a také se toho dozvíte celou řadu z doby jejich dětství či raného mládí. Kromě toho knihu prolínají dopisy, které napsala Adamova žena jednou za rok v průběhu jejich manželství, ale nikdy je svému muži nedala přečíst. Tímto poměrně neobvyklým stylem autorka postupně stupňuje napětí, až by se doslova dalo krájet. Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a měla jsem fakt problém ji odkládat ;-). A také jsem se pokaždé těšila, až se do ní znovu ponořím. Docela brzy je jasné, že každá z osob v příběhu - tedy nejen Adam nebo Amélie, ale také Robin či Henry, má svoje velké tajemství, které před ostatními pečlivě skrývá. Na závěr proto nutně musí dojít ke zvratu - a také k němu dojde ;-), no a já jsem z údivu nevyšla už skoro vůbec! Samozřejmě v tom pozitivním smyslu toho slova, protože příběhy tohoto typu jsou prostě a jednoduše můj šálek čaje :-). Rozuzlení mne překvapilo a konec knihy fakt šokoval! Dokonce do té míry, že jsem si několik málo posledních kapitol musela poslechnout opakovaně, protože jsem si nebyla jistá, zda jsem všechno správně pochopila... Ve finále tedy dávám pět hvězdiček, autorka mne příjemně překvapila, toto moje první setkání s ní se povedlo na výbornou - a já se určitě časem poohlédnu po nějaké její další knize ;-).

L.Helena
16.03.2023 3 z 5

Dost dlouho mi to přišlo takové utahané, ale nakonec z toho vykrystalizoval docela promyšlený příběh i s pro tento žánr typickými zvraty v závěru knihy. Stejně bych si ale u thrilleru představovala buď svižnější tempo, větší napětí nebo víc psycho a brnkání na nervy.

BetyN.
27.02.2023 3 z 5

Nad hlavními hrdiny se stahují mračna, zlo visí ve vzduchu, lži se kupí... Zpočátku to vypadá, že kniha stojí na ohrané zápletce manželské krize po dlouholetém vztahu, jenže postupně vyplývají na povrch další zajímavé okolnosti. Autorka odkrývá karty až mučivě pomalu a čtenáře mezitím sžírá zlověstná atmosféra a očekávání toho, jaká se to celé vyvrbí. Nevíte, komu máte věřit, avšak jedno je jisté, některý z našich hlavních hrdinů je padouch, a možná dokonce oba.

Mně bylo při čtení místy až nepříjemně, starý kostel v odlehlé Skotské vysočině s tajuplnou pověstí uprostřed bouře, to má něco do sebe. Umím si příběh představit na filmovém plátně, myslím, že by to byl kvalitní filmový psychothriller nebo horor. (V souvislosti s povoláním postavy Adama mi to přijde jako docela vtipná poznámka.)

Kniha je plná šokujících odhalení a autorka to má dobře promyšlené. Na konci se ji podařilo síť polopravd a lží rozplést, tedy skoro. Mně ještě pár nezodpovězených otázek zůstalo, a to mě hodně mrzí. Ale chápu, že u románů tohoto typu, kdy jde příběh na hranu a nesnaží se být stoprocentně realistický, to je normální. Asi tento žánr není úplně můj šálek kávy, preferuji příběhy uvěřitelnější a méně přitažené za vlasy, ale v tom případě je s podivem, jak dobře u mě kniha obstála. 3,5*

Pefka
19.02.2023 4 z 5

Příběh se mi líbil, pokaždé, když jsem si myslela, že mám jasno, jak se vše událo, tak mě autorka vyvedla z omylu a zase jsem byla na začátku pátrání. Jedná se o příběh se vskutku malým počtem postav, z nichž však nikdo není jen hodný nebo jen zlý. A málokoho z nich si doopravdy oblíbíte. Zdání velmi často klame. Konec bych čekala zajímavější, možná napínavější a propracovanější.

kalinkacz
16.02.2023 4 z 5

Kámen, nůžky, papír je psychothriller, který jsem si chtěla dlouho přečíst, jelikož je jeho autorka v zahraničí hojně vychvalovaná.
Námět mě zaujal, styl psaní neměl chybu - svižné, krátké kapitoly a hodně zvratů, které stupňovaly napětí. Hodně věcí jsem neodhadla a chtěla stále číst dále. Jediná má výtka putuje ke konci, myslím si, že mohl být ještě o maličko lepší, čekala jsem zkrátka víc.
Jinak ale mohu knihu rozhodně doporučit. Pokud chcete čtivý psychothriller o jednom manželství, ve kterém něco nehraje, tak směle do čtení!

MMacicekk
14.02.2023 4 z 5

Už od prvních přečtených stránek se vám v hlavě začnou postupně tvořit teorie, co by se za příběhem tohoto rozměru mohlo skrývat. Je vám jasné, že každý aktér příběhu něco skrývá, důvody však nemáte možnost rozklíčovat. Autorka vás již od počátku dokonale vodí za nos, manipuluje s vámi a umně vás staví do pozice, kde vás zrovna potřebuje mít. Když jen tak mezi řádky pochopíte, kdo se skrývá pod nevýraznou třetí postavou, zůstane vám rozum stát. Ke konci do sebe začnou jednotlivé dílky zapadat a utvářet vám mrazivé pozadí příběhu, které je až téměř šokující. Závěr a rozuzlení příběhu působily trochu překombinovaně a neuvěřitelně, pomyslnou tečkou byl epilog, který autorka mohla vynechat. Přesto doporučuji.

mikika
07.02.2023 4 z 5

trochu jsem se bála, co si zas autorka na své čtenáře vymyslí - její předchozí knihy byly pořádné psycho. tady se naštěstí trochu držela zpátky - všechny ty náznaky, dopisy, napjaté vztahy si se čtenářem pěkně pocvičí. (ale nebude z toho tak znechucený jako jindy.) na to, že se v knize až tak moc neděje, jsem příběh prakticky vdechla za jediný den.

alnahu
30.01.2023 3 z 5

Zvláštní příběh manželů,kteří by rádi po několika letém manželství,vylepšili vztah.Amélie vyhraje v zaměstnání v loterii,zájezd na víkend ,všem do opravdu zvláštního místa,do staré kaple ve Skotsku ,která je na samotě-už to je děsivé.Ovšem ani jeden netuší, co vše je na tomto odlehlém místě čeká.
Styl psaní této autorky, mě příliš nesedl,ale atmosféra tohoto psychothrilleru,byla docela napínavá- proto za tři*.

dr.romca
28.01.2023 5 z 5

Že někdo nepozná ani vlastní obličej jsem netušila....
Skvělá kniha, psaná netradičně. Dopisy pro manžela by možná měla psát každá manželka.. : )

JustWomen
17.01.2023 2 z 5

Dočetla jsem to z posledních sil, styl psaní, postavy, zápletky, nic mě neoslovilo, sáhodlouhé vysvětlovací pasáže formou dopisů jsem musela přeskakovat. Jen ten jediný zvrat v ději byl trošku zajímavý a přinutil mě popřemýšlet o ději a přehodnotit vše, co v knize dosud bylo. Tak za to ty dvě hvězdy.

annastasia.j
09.01.2023 5 z 5

Manželé, pracovnice psího útulku Amélie a známý scénárista Adam, mají pošramocené manželství a sami sebe se ptají, zda má cenu v něm dále pokračovat. Když vyhrají pobyt v zapadlé vesničce ve Skotsku, vidí to jako příležitost spolu strávit čas a rozhodnout se, zda v manželství pokračovat a zůstat spolu nebo své cesty definitivně rozdělit. Dovolená však hned po příjezdu začne nabírat nečekaný spád, situace se začne vyhrocovat a to kvůli tomu, že jeden z nich už řadu let tomu druhému tají zvrácenou pravdu. Aby toho nebylo málo, do děje se brzy přidá nová postava, která všechno ještě více zkomplikuje.

Geniální! S autorkou jsem se setkala poprvé a jsem jejím způsobem psaní unešená. Celá kniha krásně plyne, velmi rychle se čte, člověk si připadá, jako by byl s postavami na místě dění. Navíc mě zaskočilo, kolik skvělých myšlenek v knize bylo, musím říct, že to jsem u thrillerů zatím neviděla. A nejsou to myšlenky implementovány na sílu, vždy naprosto přirozeně vycházely ze situací a osobností postav. Všechno je ještě lepší díky způsobu psaní kapitol, kniha je psána z pohledu tří hlavních postav, což nám nabízí lepší porozumění jednotlivým osobám i celé situaci. Kromě toho se v knize vyskytují i "dopisy pro mého manžela, které mu však nikdy nedám přečíst", ty jsou důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Oceňuji i nápadité onemocnění Adama, který trpí obličejovou slepotou.

Kniha byla netradiční, originální, napínavá, plná chladu, napětí a tajemství. Jestli si myslíte, že odhalíte, o co v knize jde, jste na omylu. Autorka má všechno perfektně promyšlené a bude vám jednotlivé informace a pravdy hezky pomalu servírovat a neustále tak čtenáře nechávat v nejistotě a přemýšlení, jak to tedy celé je. A že je to všechno ještě stokrát složitější, než by se dalo čekat...

"Nikdo by neměl slibovat, že bude někoho milovat navždy, nanejvýš by měl každý rozumný jedinec slíbit, že se o to pokusí. Co když se člověk, kterého jste si vzali, po deseti letech změní k nepoznání? Lidé se mění a sliby, i ty, které se snažíme dodržet, se někdy porušují."

"V našich životech jsou lidé, kteří zůstávají celé roky, a pak jsou jacísi turisté, kteří jimi jen projíždějí. Někdy je těžké to rozlišit. Nemůžeme a neměli bychom se snažit držet každého, koho potkáme, a já jsem v životě potkala spoustu turistů - lidí, od nichž jsem se měla držet v bezpečné vzdálenosti. Když si nikoho nepustíš příliš blízko k tělu, nikdo ti nemůže ublížit."

"Někdy si myslím, že je to strach z pádu, kvůli čemu lidi zakopnou. Se strachem se nerodíme. Když jsme mladí, bez obav běháme, šplháme nebo skáčeme a nebojíme se, že se zraníme, ani se netrápíme neúspěchem. Odmítnutí a skutečný život nás učí se bát, ale pokud něco hodně chceš, musíš se rozběhnout a skočit."

kanitsuj
05.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Netradičně komponovaný thriller, který nabere nečekaný směr ve chvíli, kdy už si čtenář myslí, že ví přesně, o co v příběhu jde. Přitažlivost díla jistě zvyšuje i součást pointy - plánované vydání knihy s názvem Kámen, nůžky, papír, nicméně s tímto nápadem jsem se již setkala u jiných autorů a v tomto případě mi už přišel nadbytečný. Musím také ubrat body za překombinovanost a celkovou nereálnost vyprávění a jako důležité mínus vnímám osobně i to, že mi ani jedna z postav nebyla sympatická až na starého labradora Boba a ochočenou samici bílého králíka Robin:-)

alexis818
03.01.2023 5 z 5

Velmi neotřelé téma ozvlastnene neobvyklou nemoci.Hodne čtivé a napínavé a já nemám v podstatě,co vytknout,takže mohu jen doporučit.

Zuzulinka
30.12.2022 5 z 5

Zvláštně a zajímavě napsané!! Moc se mi kniha líbila!! Doporučuji.

hanjana
28.12.2022 4 z 5

Tohle bylo fakt super!

bookcase
19.12.2022 5 z 5

Pecka! Myslela jsem, že vím/tuším/předpokládám, ale houby, zase se autorce podařil mistrný kousek. Přečtěte si, stojí to za to.

Kizuizi
05.12.2022 4 z 5

Kámen, nůžky, papír je kniha plná sněhu, mrazu, ale také velmi vypjatých a mrazivých (nemyslím teď počasí) momentů. Naprosto skvělý příběh, který by neměl uniknout Vaší pozornosti.

Mermaida
02.12.2022 3 z 5

Mé první seznámení s autorkou. Na knihu mě nalákal název a hlavně anotace. O obličejové slepotě (prosopagnosii) jsem prvně slyšela díky jednomu dílu krimi seriálu Specialisté. A když jsem pár dní na to zaznamenala tuhle knihu, věděla jsem, že si ji budu chtít přečíst a dost jsem se na ni těšila. Musím ale přiznat, že se mi četla dost rozvláčně a dlouho jsem se nemohla začíst a děj mi přišel zprvu takový nezajímavý… Ale jak přečtených stránek přibývalo, tak mi přišlo, že i děj sílí a nabírá na obrátkách. A nakonec jsem musela svůj názor na knihu přehodnotit, protože zápletka byla naprosto skvělá. Konec mi teda přišel dost šílený, ale tak ... asi proč ne..?

Skotsko thrillery manželská krize psychologické thrillery anglické romány

2019  76%Občas lžu
2022  81%Kámen, nůžky, papír