Kalmann

Kalmann https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512941/bmid_kalmann-s6a-512941.jpg 4 199 64

Kalmann Óðinsson je samozvaný šerif ze skomírající vesnice na nejsevernějším cípu Islandu. Lidi mají za to, že se mu někdy kolečka v hlavě točí pozpátku, ale on si o tom myslí svoje. Den, co den se toulá po okolních pláních a loví polární lišky. V moři klade návnady na žraloky, jejichž maso fermentuje a dělá ten druhý nejlepší hákarl na celém ostrově. Jednoho mrazivého dne objeví na sněhu čerstvou kaluž krve. Došlo snad k vraždě? Kalmann je odhodlán odhalit pravdu za každou cenu – v kovbojském klobouku, se šerifskou hvězdou a starou mauserovkou. A díky prosté moudrosti a odvaze čistého srdce dokáže všechno zlé zvrátit. Na tohle islandské Fargo jen tak nezapomenete!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Prostor

Kalmann , 2020

Katania
12.10.2023 5 z 5

Takový lidský příběh. Líbil se mi.

Fidibus
09.10.2023 4 z 5

Šerif a lovec žraloků ve středním věku by se jinde než v islandské vesnici na konci světa ztratil, ale tady ho všichni znají a tolerují. Jenže jednoho dne při pátrání po lišce najde kaluž krve a stává se rázem důležitým svědkem. Jenže on tvrdí, že to byl lední medvěd... Dědeček v důchoďáku už mu neporadí, matka ho občas kontroluje a on si žije ve svém světě. Co kdyby se mu ale povedlo vypátrat vraha?
Netradiční detektivka s netradičním hrdinou, občas zajímavé popisy prostředí, úsměvné či smutné historky ze života a občas trochu nepodstatné odbočky. Ten konec stojí za to aneb mafie zasáhla i takto odlehlá místa :-)

soupik2012
06.10.2023 5 z 5

Způsobem jakým je tato kniha sepsána mi připomínala Království od Jo Nesbø. A já chci víc, mnohem víc. Tento způsob vyprávění mě nesmírně baví. Kalmann, jenž nám tento příběh vypráví, je místní psychicky narušený mladík. Vyprávění je velmi pozvolné, postupně se seznamujeme s ostatními obyvateli této zapadlé vesnice a také s rybářskou prací, kterou Kalmann vykonává. On sám si všechno co se stalo nepamatuje a tak nic netají a my společně s ním postupně tento případ pohřešované osoby odhalujeme. Stejně tak jako u Království bych si uměla představit jiný, z mého pohledu mnohem lepší závěr. Chtělo to ze čtenářů vyždímat emoce a příběh ukončit smutně, pod medvědem. A to je důvod, proč tuto jinak vynikající knihu nezařadím na svůj seznam těch, které doporučuji. Přesto bych dala knize víc než 5 hvězd. Audiokniha je načtena velice dobře a načetl ji pan Jan Meduna.

Tammy11
05.10.2023 5 z 5

Půvabná kniha, pohlazení po duši.

clouds
01.10.2023 5 z 5

Ačkoli je kniha zařazena pod štítkem detektivky, předkládá nám něco mnohem komplexnějšího než vyřešení spletitého případu. Autor nám nabízí vhled do duše a myšlení asi třicetiletého muže, který trpí ne úplně jasně specifikovanou psychickou poruchou, na pomezí lehké mentální retardace a poruchy autistického spektra. Já se přikláním spíše k tomu druhému. Hlavní hrdina Kalman se přichomýtne ve špatném čase na špatné místo, nebo tak se to aspoň zdá. Najde kaluž krve na planině a následně je oznámeno zmizení člověka. Je tu podezření na vraždu. Vyšetřování případu však stojí na místě, nic není jasné, mrtvola není nalezena, ale za to my, jsme svědky všednodenních dní Kalmanna a pomalu pronikáme stále hlouběji do pochopení jeho vnímání světa. To je svým způsobem zjednodušené, Kalmann si mnoho otázek, týkajících se života díky trpělivé výchově svého dědečka zodpověděl a má je vyřešeny, ne však všechny, protože v životě vyrůstají i nové situace, v nichž ještě nikdy nebyl a na něž si odpovědět, dnes už bez dědečka, dobře nedokáže. K jeho povaze patří přímost, neschopnost lhát, rituály, oblíbené činnosti a jídla, zasazení sebe sám do kontextu vesnice jako lovce polárních lišek a žraloků. Ale také také výbuchy hněvu, během nichž dochází k agresivitě, při silně emočně vypjatých situacích dochází pak k záchvatům. Co je nejméně postižitelné a čitelné je věc, že dojde- li k velmi emočně vypjaté situaci, Kalmann ji následně vytěsní z paměti a nepamatuje si ji. To všechno je nám jasné a poskládá se nám zcela a úplně až v závěru. Pro lidi, kteří nemají zkušenost s lidmi s poruchou autisticikého spektra např. u blízkého člověka v rodině - je to každopádně výborná sonda, která reálně přiblíží, jak jiné je myšlení těchto lidí, a nelze si je zaškatulkovat a zjednodušit na představu, kterou má většina díky Rain manovi či Forestu Gumpovi. Ne všichni jsou nadprůměrně inteligentní a geniální. Ale všichni v sobě mají jistou ryzost, věrnost a opravdovost, která z tohoto světa pomalu mizí.

lu6784
18.09.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, kterou prostě slupnete. Trochu smutná, trochu nečekaná, trochu zábavná, stoprocentně neotřelá.

senora
14.09.2023 5 z 5

Konečně něco nového neotřelého, napsané s vtipem a nadhledem. Souhlasím s ostatními komentáři.

hannina
14.09.2023 4 z 5

Tak je tam ta hlavní zápletka s vyšetřováním zmizení místního kápa, ale hlavně je to o životě komunity v malé islandské vesnici viděném optikou místního prosťáčka Kalmanna, lovce žraloků a samozvaného šerifa, který je nakonec klíčovou osobou k rozřešení toho krimi případu. Skrze jeho líčení se toho čtenář dozví hodně jak o poměrech islandských rybářů, omezovaných kvótami, se kterými se dost kšeftuje a jak to ovlivňuje celou vesnici, tak i o osobním životě lehce retardovaného člověka, jeho touhách, způsobu myšlení a vyrovnávání se s realitou. Místy se to trochu vleklo, ale celkově dobrý.

fénix56
13.09.2023 4 z 5

První třetina knihy, kde se seznamujeme s městečkem a jeho obyvateli perfektní. I poslední třetina, i když ten konec byl trochu jako z holywoodského filmu. Uprostřed se to ale trochu vleklo, např. mne nebavily popisy rybářských technik. A některé linie příběhu se nakonec úplně nevyřešily. Nebo mi unikly...

Nicméně četlo se to dobře. A teď, v zářijových skoro třiceti stupních, mne povídání o Islandu ochladilo. Neobvyklý hrdina, netradiční detektivka, drsná, ale krásná severská příroda.

petrarka72
08.09.2023 3 z 5

Poslední čtvrtina je skvostná - ale než se k ní člověk propracuje... Kartograficky talentovaný, samozvaný šerif a nejlepší výrobce hákarlu v umírajícím severském městečku Kalmann se pohybuje na pomezí mezi Simpliciem Simplicissimem a Forrestem Gumpem a jako by se neuměl rozhodnout, ke kterému se přikloní, svérázné figury kolem něj působí trochu matně (snad kromě mrtvého a Birny). Ale jako óda na Island, i když trochu smutná, knížka funguje .

kosátkoo
02.09.2023 5 z 5

Skvělá detektivka, rychle ubíhala, skvělá pointa.

Čmeláček
31.08.2023 5 z 5

Tohle byla fakt hodně neobvyklá detektivka, no ale měla něco do sebe. Kalmann je takovej celkem zvláštní sympaťák, určitě nesedne všem, což se dá pochopit. Já jsem se ale bavil královsky a knihu přečetl jedním dechem. Pět stars jak vyšitých a doporučení! :)))

evask
28.08.2023 3 z 5

Je to zvláštní knížka a většinou mě moc nebavila. Byla jsem ráda, když byl konec.

markulina711
28.08.2023 5 z 5

Kalli minn,Jsi můj hrdina! Bavil jsi mne od začátku do konce. Tvoje velké finále mě zcela uchvátilo. Jsi ten nejlepší lovec žraloků, výrobce hákarlu a samozvaný šerif na celém Islandu. Osvěžil jsi mi tyhle horké dny, jak ráda bych s tebou vyrazila na Petře na moře.

charlizee
19.08.2023 5 z 5

Kalmann, to je vám taková jiná detektivka
s hodně osobitým hlavním hrdinou.
Ačkoliv není samotný příběh nijak zvlášť napínavý, je vybudován tak dobře, že vás neustále zajímá, co bude dál, a je to dáno především charakterem Kalmanna, lovce žraloků a samozvaného šerifa, který se prostě tak povedl, že ho ve svém soukromém žebříčku
oblíbených knižních hrdinů řadím hodně, hodně vysoko.
Bavilo mě to moc a věřím, že vás bude také.

Calinda
16.08.2023 4 z 5

Moc hezká knížka, hlavní postava je i přes svou prostotu velmi sympatická, přímá a moc se mi líbilo i zimní prostředí. Doporučuji, po dlouhé době zase něco trochu jiného.

milary
14.08.2023 5 z 5

Kalmann je moc hezká knížka. Detektivka /dobrodružka, vzdálený /neznámý Island, jedinečný hrdina. Spousta podrobností o rybolovu v původně prosperující rybářské vesnici. Dlouhé prsty kšeftaření, které ji pomalu odsuzují k záhubě. A povahy, sympatie, animozity, - jako všude.

Knížka se skvěle čte (popř. skvěle poslouchá, načtená Janem Medunou). Napsaná je osobitě, dobře přeložená, paráda. Až na.., ech, zase jednou pořádně přešvihnuté finále... V něm jakoby autor najednou ztratil důvěru v existenci mozkových buněk svého doposud nadšeného čtenáře. Nebo se mu prima píše a nechce se mu skončit. Nebo si říká: "Páni, to se mi fakt povedlo! Řeknu jim to ještě podrobněji a pro jistotu to zopakuju, aby jim nic neuteklo; určitě budou rádi. A určitě uvítají, když na nikoho na samém konci nezapomenu a věci pořádně dopovím, abysme si to všichni do mrtě užili."

No, tak co s tím. Byla to dost výjimečná kniha. Takže přese všechno pět šerifských hvězd, jakkoliv ta jedna je jen ze střelnice v lunaparku.

bookcase
03.08.2023 5 z 5

To bylo... Já nevím, jak to popsat. Kalmann je bezelstný, čistá duše, naivní, jeho příběh stojí za přečtení.

Leona333
25.07.2023 4 z 5

"John Wayne, Gregory Peck, Forrest Gump." Když dám tyto tři jména dohromady, promíchám, tak mi z toho vznikne Kalmann.
Příběh je plný ryzího charakteru, naivity, ale i lidského odhodlaní, neústupnosti...
Úplně můj šálek kávy tahle detektivka, zápletka nebyla. Nicméně svůj účel na dovolené splnila, takže jí čtyři hvězdičky dám.

veriszv
25.07.2023 4 z 5

Celý příběh je šikovně vystavěn.
Kalmann je sympaťák, který vidí věci takové, jaké jsou a nebojí se je pojmenovat.
Do toho všeho krásně zachycená islandská příroda.
Konec byl možná trochu přitažený za vlasy, ale mě to bavilo.
Je to oddechovka, která je ale zajímavá a originální. U čtení vám bude dobře, i když se tu line detektivní linka a s Kalmannem se vám nebude chtít loučit.
Takže doporučuju!