Jutta

Jutta https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374777/bmid_jutta-8eS-374777.jpg 4 37 17

Svět není ani černý, ani bílý. Dokonce ani uprostřed zuřící světové války. Hrdinstvím nemusí být jen nezištná záchrana opuštěné dívky, ale třeba i varování sousedky, která dokáže přemoci svůj strach jediným slovem: „Utíkej!“ To, i když je to jen jediné slovo, vrhá Juttu, mladinkou židovskou dívenku, do ulic válkou sužovaného Berlína. Zároveň se tou dobou stává Berlín nechtěným domovem pracovně nasazeného Zdeňka, který, vytržen z poklidného života v nevelkém moravském městě, právě zde poprvé v životě prožívá zamilování a lásku, zklamání, zradu, nenávist, slast milování i nečekanou pomoc. Osudy Zdeňka a Jutty se protínají za dramatických okolností, jimiž jsou donuceni se semknout a společně najít cestu nejen k sobě navzájem, ale především k přežití nástrah a hrůz, které jim osud a jejich bližní připraví. Podaří se jim uhájit alespoň holé životy? Po desítky let se čtenářům dostávala do rukou literatura s válečnou tématikou, v níž bylo téměř vždy striktně jasné, kdo jsou nepřátelé a kdo kladní hrdinové. Kniha Jutta je jiná. V příběhu nenachází čtenář prvoplánově ty zlé a ty dobré, ale autor nás provází válečným městem v německé říši, kde žijí lidé, jejichž charaktery jsou formovány dobou, v níž se ocitli. Válka je pozadím, na kterém se dech beroucí příběh Zdeňka a Jutty odehrává, ale skutečně důležití jsou ti, se kterými se na své cestě potkávají.... celý text

ladyfromskye
17.08.2021 4 z 5

Asi jsem od Jutty čekala trochu víc, proto se dostavilo menší zklamání. Jedná se o silný příběh, jaký dovede napsat jen život sám. Jsem ráda, že ho někdo pro nás zachoval a že se k nám dostal. Pár věcí tam ale bylo za mě příliš přitažených za vlasy na to, abych jim věřila. Protože tu nejde o odbornou publikaci a máme tu něco jako autorskou licenci, dají se nad tím samozřejmě přimhouřit oči, jenže ten příběh kvůli tomu místy nepěkně skřípal, což je velká škoda. Asi nejvíce mi ovšem vadil název knihy, který absolutně nekoresponduje s dějem. Soudím, že byl tedy vybrán tak trochu na efekt – a to já nerada.
Každopádně jestli někdy autor naváže dalším dílem, jak bylo naznačeno, nebudu váhat a pokračování si ráda a se zvědavostí přečtu.

dlabikk
18.01.2021 4 z 5

Moc milá knížka (pokud se to tedy dá tak říct vzhledem k tématu :o))

andela2871
12.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem... moc se mi líbila.Ukazuje zase jiný pohled na život za druhé světové války

MartinaF
10.12.2019 4 z 5

Jutta se mi líbila. Moc. Tak trochu jiný pohled na válku. Ale něco mi na ní vadilo. Možná to byl Zdeněk, který mi přišel trochu změkčilý? Možná to byla čtrnáctiletá Jutta, která byla na svůj věk příliš vyspělá? Doba byla těžká a žádala si oběti i pohled člověka na společnost. Pro mě nejvíce výraznou postavou byla Andrea, která mě zaujala svým chováním. Zpracování závěru mě zklamalo. Čekala jsem něco jiného. Ale jinak velmi dobře uchopený příběh, který byl čtivý, místy dramatický a napínavý.

Tereza0107
11.03.2019 5 z 5

Knížka se mi líbila. Je to zase trochu jiné pojetí židovské tématiky za druhé světové války. Postava Zdeňka mě trochu rozčilovala, takový seladon, který má tu smůlu, že zrovna do něj se vždy zakouká nějaká dívka, on ji odmítne, následuje bezhlavá pomsta, která skončí udáním na gestapu. Když pominu seladona, tak je knížka nabitá emocemi, o to víc, když si uvědomíte, že je napsaná podle skutečné události. Někde jsem slyšela, že by snad mělo vyjít i pokračování, na které se budu určitě těšit.

Miretti
07.01.2019 3 z 5

Velmi jsem se na knihu těšila, ale byla jsem lehce zklamána. Četla se velice dobře, zajímavé prostředí fabriky, kam byl Zdeněk nuceně nasazen. Ale nějak jsem nemohla uvěřit ten vztah, o který v knize jde. I já jsem měla, stejně jako jiná čtenářka, problém s poněkud nevhodnými sexuálním scénami, prostě mi k tomuto tématu nesedly a rušily celkový dojem z knihy, což je velká škoda..

Nielada
25.11.2018 2 z 5

Juttu jsem nedočetla. Silně mě k ní táhlo téma, kterému se věnuje, a také to, že asi dost věrně zachycuje skutečný životní příběh, což na knihách miluji. Jenže velkou překážkou pro mě byl autorův sloh - opakování slov tam, kde to opravdu nebylo nutné, neprokreslenost postav, která mi nedovolovala se do příběhu položit a uvěřit mu, ačkoliv byl vlastně pravdivý. Je mi to vzhledem k mé zvědavosti líto a pořád přemýšlím, jestli to nepřekousnu a ke knize se nevrátím, ale asi to nedám. (kromě toho - občas dost zvláštní členění textu způsobené nakladatelstvím - místy téměř chybějící mezery mezi slovy atd. - ale to je v dnešní době tak častá záležitost, že se až divím, jak mě to pokaždé rozhodí.)

KristýnaMy
12.11.2018 5 z 5

Vůbec jsem nečekala, že se v této knize ukrývá tak silný příběh. Výborné napsaná kniha

Renatecka
30.09.2018 5 z 5

Opravdu skvělá knížka. Nechápu, jak je možné, že je v běžných knihkupectvích nedostupná, musela jsem si ji objednat přes kniha-juta.cz. Úžasný příběh, 2. světová válka vylíčená zase z trochu jiného pohledu obyčejného (... ehm, pravda, někdy poměrně emočně divočejšího :-D :-D ) totálně nasazeného dělníka Zdeňka. Všem vřele doporučuji.

Marekh
09.09.2018 5 z 5

Je s podivem, že tato kniha není nabízena v českých knihkupectvích, a pokud má někdo zájem o knihu, musí si knihu objednat přes e-shop. Je to jediná možnost, jak knihu získat. Myslím si, že asi nebude k dostání ani v knihovnách. Kniha má nepochybně potenciál, aby byla prodávána a dostala se do podvědomí většího počtu čtenářů. Někdy vydavatelství doopravdy nechápu..

Kniha je založena na skutečných událostech, které vyprávěla autorovi jeho babička. Jedná se o první knihu (debut), kterou autor napsal. Kniha se mi celkově líbila, četla se dobře a důkazem je, že jsem knihu přečetl během jednoho dne. Hlavní postavou je Zdeněk, který se musel přestěhovat do Berlína kvůli práci (totálně nasazený). Je manuálně zručný a v práci se mu daří. Během pohybu v Berlíně se seznamuje s několika ženami. V knize se setkáme také s erotickými scénami, ale není jich mnoho, nicméně mne překvapily. Zdeněk je milovníkem žen.. V knize je vykreslen život lidí v Berlíně během 2. světové války. Lidé žili neustále ve strachu, častokrát museli utíkat do krytů, aby si zachránili život, když se blížily nálety.. Rovněž trpěli nedostatkem jídla..

Co jsem si odnesl po přečtení knihy? Pokud nám někdo ublíží, nikdy bychom neměli jednat ve vzteku a toužit po pomstě. Vždy bychom si měli zachovat chladnou hlavu a všechno důkladně promyslet, poněvadž se nám to může vymstít. Dále bychom měli mít na paměti, že ne všichni Němci během války byli zlí. Mezi Němci se našli také ti, kteří pomáhali a měli cítění. Vždy je to o lidech, ať je doba jakákoliv.

Líbí se mi také přebal knihy.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Došlu mu, že musí žít! Že chce žít, a že dokud je člověk na světě, musí svůj život prožívat a brát si z něj to nejlepší, a ne podléhat pocitům křivdy a ublížení.

Chtěla utéct, bylo jí jedno kam. Chtěla utéct pryč z tohohle hnusného světa. Chtěla pryč ze světa, kde se lidé zabíjejí jen proto, že jsou jiní. Třeba že jsou Židi. I když nikomu nic neudělali.

Danago
30.07.2018 5 z 5

Mě se knížka líbila, velice čtivá a lidská. Je úplně jiná něž jsem očekávala.

veronika0382
09.07.2018 5 z 5

Jutta je pravdivý příběh, který se skutečně stal. Ukáže nám válku zase z trošku jiného úhlu. Jak žili obyčejní lidé, jaká měli omezení, jak prožívali neustálé nálety... Je to kniha o mezilidských vztazích, pomoci, lásce, dobrotě, lidskosti, hrdinství, odvaze. Ale také pomstě, bolesti a zlu. Více v mojí recenzi zde v záložkách.

Jane417
02.07.2018 3 z 5

"Jutta" je kniha, která vypráví osud jedné židovské dívky Jutty, které 2. světová válka obrátí život vzhůru nohama. Ocitne se sama uprostřed zuřící války, která rozhodně židovské děti nešetří. Knížka je napsána na základech skutečných událostí, podle příběhu, který samotnému autorovi vyprávěla babička. Je těžké uvěřit, co se tenkrát dělo... ale to, že příběh není smyšlený, ho dělá ještě děsivější. Hlavním hrdinou je Čech Zdeněk, který je nasazený do Berlína, do německé továrny na nucenou práci. Z domova odchází se strachem z války, z neznámého prostředí, ze smrti... Potká se spoustou dobrých lidí, ale bohužel i těch zlých. Opravdu ho v Německu čekají nelehké chvíle a chvíle, kdy mu jde o život. Čeká ho ale také láska a to v mnoha podobách! Jak sám Vladimír Černil poznamenává, je to "příběh lidskosti v nelidských dobách". Kdyby Zdeněk nebyl, podle mě, trošku úchyl a sexuální scény by nebyly popisovány tak podrobně (což by mi nevadilo, kdyby Zdeněk nepůsobil jako deviant), hodnocení by bylo vyšší.

romi94
26.06.2018 2 z 5

Prostě jsem ten příběh nevěřila... Hanu prostě nic nepřekoná.

RadkaD.
25.06.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Vtáhne do děje od začátku, lidskost, přátelství, láska, ale žádná prvoplanova červená knihovna.... prý je podle skutečně události, za mě určitě jedna z TOP knih. Čte se lehce, ale hodne se vás dotýká, za sebe - vzila jsem se de facto do vsech hlavních lidi v příběhu, jak rodičů, tak Zdeňka hlavního hrdiny, tak žen, se kterými se potkal... prekrasna kniha. Doporučuji.

Šárka5875
16.05.2018 5 z 5

Velice čtivý příběh z období holokaustu, který dáte jedním dechem. Více v recenzi zde na stránkách.

Bunny77
25.03.2018 5 z 5

Skvělá četba bez nároku na oddych. Mohu jen doporučit!

Autorovy knížky

Vladimír Černil