nehodnoceno

Publikace, jež vznikla při příležitosti výročí 100 let české staroorientalistiky v roce 2019, přináší dosud neuveřejněné dokumenty týkající se dvou ústředních postav počátků českého klínopisného bádání Justina V. Práška a Bedřicha Hrozného. Na základě archivních dokladů, dochované korespondence i dobových článků lze rekonstruovat nejen Práškovu trnitou cestu na poli staroorientálních studií, ale i atmosféru akademického prostředí na konci 19. století. Ačkoliv svými studiemi a mnoha publikacemi Prášek prokázal mimořádný rozhled v oblasti staroorientálních dějin, přehled o původních pramenech i nejnovější zahraniční literatuře a byl bezesporu přední postavou tohoto oboru u nás, promítaly se do jeho životních osudů spory mezi jinými akademiky a jeho opakované pokusy a žádosti o habilitaci byly mařeny. Až jeho žáku Bedřichu Hroznému se o mnoho let později podařilo založit ústav klínopisného bádání a dějin starého Orientu na Filozofické fakultě v Praze....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/427128/justin-vaclav-prasek-a-bedrich-hroz-OrC-427128.jpg 00
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Academia, Univerzita Hradec Králové. Filozofická fakulta

Kniha Justin Václav Prášek a Bedřich Hrozný: Počátky české staroorientalistiky a klínopisného bádání