Julie a žralok

Julie a žralok https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512822/bmid_julie-a-zralok-nLj-512822.jpg 5 112 27

Jmenuju se Julie. Tohle je příběh léta, kdy jsem málem ztratila svou mámu a našla žraloka staršího než stromy. Julie se spolu se svými rodiči vydala na odlehlý ostrov v Severním moři, daleko od jejich domova v Cornwallu - její táta sem přijel za prací a máma je odhodlaná stůj co stůj najít nepolapitelného žraloka grónského. Julie si není tak úplně jistá, co bude na ostrově celé prázdniny dělat ona, ale s kočkou Nudlí, knížkami z místní knihovny a novým kamarádem Kinem má záhy o zábavu postaráno. Když však začne hrozit, že mámina posedlost celou rodinu stáhne ke dnu, octne se Julie v temných hlubinách dobrodružství, nad kterými se tyčí maják plný naděje…... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (ČR)

Julia and the Shark , 2021

Boboking
22.05.2023 4 z 5

Krásný příběh o problémech dospívající dívky, která netuší pravou podstatu rodinných problémů a vztahuje je na sebe.

sadlo
21.05.2023

Ráda čtu knihy této autorky, Julie a žralok mne nezklamala. Tento příběh " má šťávu".

eva3992
16.05.2023 5 z 5

Julii je deset let a na léto odjíždí s rodiči na maják na jednom skotském ostrově. To léto zažila nejedno dobrodružství a také málem přišla o mámu a našla starého žraloka. Nechte se unést na ostrov a prožijte s Julií to, co jinak nezažijete.

Po přečtení prvního odstavce mi bylo naprosto jasné, že to bude úžasná knížka a nespletla jsem se. Bylo tam všechno bylo to krásné, milé, dojemné, vtipné, smutné, chytré i napínavé. Nádherný text, nádherné myšlenky a prostě skvěle podaný příběh.

Při čtení se mi chtělo smát i brečet. Emoce jely na plné obrátky, a tak to v knížkách má být. Ač je kniha určena primárně pro děti, věřím, že si ji dospělí užijí ještě víc. Pokud se Vám například líbila Mojenka, tak Julii si prostě musíte přečíst.

Čekají na Vás také nádherné ilustrace a knížka je celkově krásně graficky zpracovaná, bude rozhodně ozdobou Vaší knihovny.

Určitě si knížku v budoucnu přečtu znovu a moc ráda strávím s Julií (a její kočkou Nudlí) léto na ostrově.

Jedním slovem KRÁSA!

markej
09.05.2023 5 z 5

Tohle byla taková nádhera!

Julie se se svým tatínkem, který má opravit maják, a maminkou, která je mořská bioložka a pátrá po vzácném žraloku grónském, na léto vydává na jeden z ostrůvků patřících do souostroví Shetlandy na úplném severu Skotska.

I když zpočátku to vypadá, že léto bude fajn (Julie se dokonce spřátelí se stejně starým klukem Kinem), postupně nastávají problémy, jak s Kinem, tak s maminčiným výzkumem i se samotnou maminkou.

Tahle knížka v sobě obsahuje nejen dobrodružství, ale otevírá i závažná témata, která nebudu blíže specifikovat, abyste nepřišli o překvapení. Oceňuju, jak je knížka napsaná, protože plně uspokojí mladšího čtenáře (řekla bych tak děti od 10 let), tak dospělého, každý bude nahlížet na zobrazenou realitu trochu jinak, ovšem čtenářský zážitek bude plnohodnotný pro dítě i dospělého. Mně na konci dokonce ukáplo i pár slziček

Velice se mi líbilo i to, jak je zde pojat vztah mezi rodiči a dětmi, a to v tom smyslu, že si v rodině všichni důvěřují a jejich vztah je velmi otevřený a upřímný, což umožňuje oběma stranám vylíčit své pocity, obavy, nálady a v důsledku toho si víc porozumět a pochopit jeden druhého, ale i sebe sama.
Zmínit samozřejmě musím i grafickou úpravu, knížka je plná ilustrací vyvedených pouze v černé, bílé a žluté barvě a je to skutečně krása nesmírná.

Taky jsem říkala, že jsem se celou tu dobu pokoušela dostat k mámě. Ale teď mám pocit, že to byla chyba. Myslím, že tím, jsem si o ni celou dobu akorát dělala starosti a zajímala se jen o to, o co se zajímala ona, jsem ztrácela sama sebe. Máma a já nejsme tatáž osoba a to je v pořádku. (str. 198)

Hodnocení: 5* z 5*

pajaroh
24.04.2023 4 z 5

Kombinace zajímavého příběhu a dokonalého grafického zpracování (které mě zaujalo více než text) tvoří z knihy výborný celek. Nelehká temata a psychické stavy jsou dobře zachyceny i pro dětské čtenáře, nějaké to dobodružství, kamarádství a vztahy a netradiční prostředí. Opravdu pěkná kniha - řekla bych pro čtenáře jakéhokoliv věku.

Zuzvil
18.04.2023 5 z 5

Dokonalost, do-ko-na-lost, za mě tedy rozhodně, jak po grafické, tak obsahové stránce. Nemůžu knížce vytknout jedinou věc. Do příběhu jsem se na začátku ponořila a na konci se z něj (nerada) vynořila, a to doslova, protože příběh se točí kolem jedné rodiny, majáku a moře. Zní to obyčejně? Ale obyčejné to rozhodně není, obyčejná není ani rodina, ani maják a vlastně ani to moře :-) Kniha je primárně určena dětským čtenářům, ale já si úplně neumím představit, že bych ji s dcerou (9 let) zatím četla. Hrubým odhadem bych to viděla pro děti minimálně 12+. Moc bych si přála, aby knížka byla hojně čtěná a křičím do světa, že ji DOPORUČUJI.

PosPol
13.04.2023 5 z 5

"Svět má sklony stávat se obyčejným, a právě proto jsem tolik zbožňovala to, co dělala máma. Když se na něco dívala dlouho a zblízka, nestávalo se to obyčejným, právě naopak, bylo to čím dál tím zajímavější. Žraloci, velryby, dokonce i mořské řasy...."

Inu člověk si myslí jak je dospělý do té doby, než neodolá a koupí si knihu jen kvůli neskutečně úchvatné obálce. A tak si začne číst dobrodružný dětský příběh, tak obyčejný a prostý a..... A zjistí, že dětská dušička bažící po fantazii nikdy neodejde.

Julii je deset let a spolu s otcem, matkou a kočkou Nudlí se vydají na letní pobyt v majáku, kde má otec opravit světla a maminka si nedala menší cíl, než najít vzácného žraloka grónského. Julii tak čeká léto plné dobrodružství, ale i útrap, neshod a průšvihů. Setká se nejen s novými přáteli, ale i se šikanou.

Kniha ja tak krásně naivně napsaná z pohledu dívky, která je svědkem neshod rodičů kvůli neschválenému grantu na výzkum, stejně jako je prodchnutá nočním nebem plným hvězd, mořem plným neznáma....

Myslela jsem, že takové knihy už nejsou pro mě, že budou příliš prostoduché a obyčejné, ale ono je to přesně naopak! Skvělý způsob, jak uniknout ze všední reality a znovu se ve vzpomínkách vrátit k otlapkávání s novými kamarády a objevování celého světa. Takže doporučuji a dávám 5/5.