Josef Němec: Neobyčejný muž neobyčejné ženy

Josef Němec: Neobyčejný muž neobyčejné ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59039/bmid_josef-nemec-neobycejny-muz-neobycej-b1R-59039.jpg 4 17 5

Josef Němec zůstal v paměti budoucích generací jako manžel slavné ženy. Mnohé z Němcova života a jeho soužití s Boženou Němcovou bylo dávno zpřístupněno a různě vykládáno; nezřídka na něm ulpíval až nespravedlivý stín, aby mohla v o to větší záři stát ona. Zase někdy až zbytečně, protože Božena Němcová obstojí jako žena výjimečného literárního talentu i jako neobyčejná osobnost v širokém slova smyslu bez ohledu na to, zda její životní partner bude odstrkován či dokonce pošpiněn. Josef Němec nebyl flegmatický ani lhostejný, nevzdával se, dokázal se stejně dobře rozčílit a v prchlivosti snad i ublížit, jako s mimořádnou citlivostí a vnímavostí přiznat své city k manželce, obětavě pomáhat dětem či se věnovat svým vnoučatům… a i proto se snad o něm bude dobře číst. Josef Němec prožil zajímavý život, dostal se do centra pozornosti státních úřadů a jako „ultra-Čech“ figuroval mezi těmi, kteří se po revoluci 1848/1849 dostali pod státní dohled. Zajímal se o řadu věcí, procestoval, ať již jako voják nebo úředník, kus světa a dokázal se o své zážitky podělit se svými blízkými i s česky čtoucí veřejností. Kniha nabízí unikátní průhled na manželské soužití Němcových, ale i na tehdejší život české společnosti. Poznáváme v ní život rakouského úředníka, jeho všestrannou činnost, ale i jeho mnohdy komplikované peripetie vztahu ke státu, k nadřízeným, ale současně jeho vnitřní svět, hodnoty, které ctil a které nechtěl opustit, i když mu komplikovaly život.... celý text

Luvy
20.03.2024 5 z 5

Líbí se mi, že když pořád slyšíme to A - chudák Božena, utiskovaná a týraná to žena - což nikdo nepopírá, ale vždy je dobré nasát i atmosféru druhé strany, byť má na hrbu víc viny. A to B nabízí právě tato kniha, která přináší řadu informací, které jsem neznala. Divím se, že se o knize více nemluví. Zasloužila by si to.

mol378
20.07.2023 5 z 5

Ten si s ní užil!

SSTknihy
12.12.2022 4 z 5

Přestože samotná existence Josefa Němce se už asi jednou provždy bude opírat o život jeho ženy a nikdy nevystoupí ze stínu slavné spisovatelky, přeci jen se v poslední době dočkal rehabilitace a smývá ze sebe nános nechápavého, hrubiánského a arogantního muže, který dělal světici české literatury ze života peklo. V této knize je Josef Němec představen jako postava z masa a krve, se všemi svými klady i zápory. Pohled je to detailní, zajímavý, objektivní a rozhodně stojí za přečtení. Škoda jen toho možná až příliš vědeckého zpracování, a ne úplně čtivého stylu.

ivanaci
07.02.2021 4 z 5

Člověk si opraví názor na tohoto muže. Kladla jsem si otázku, jaká by byla Božena Němcová babička

reňa30
16.08.2018 5 z 5

Hodně zajímavé čtení,přiblížení nelehké doby a žití s B.Němcovou