Johnny Cash – Život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Robert Hilburn, hudební kritik Los Angeles Times, poznal Johnnyho Cashe opravdu zblízka. Byl jediným novinářem na legendárním koncertě ve věznici Folsom Prison a byl posledním, kdo dělal s Cashem a jeho ženou June Carterovou rozhovor zhruba měsíc před jejich smrtí. Je tedy více než zasvěceným průvodcem životem Johhnyho Cashe od těžkého dětství přes hudební úspěchy a osobní problémy až po nelehké stáří....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294472/johnny-cash-zivot-XTM-294472.jpg 4.58
Žánr
Biografie a memoáry
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

Johnny Cash The life, 2013

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Johnny Cash – Život

Přidat komentář
Freiherr
25.08.2019

Robert Hilburn trefně popsal nesmírnou rozporuplnost Cashovy povahy: na jedné straně se nám představuje rebel, který na dlouhá léta propadl všemožným drogám, a na druhé straně tu stojí velmi zbožný muž, kající se za své hříchy a doufající ve spásu. Cashův životní příběh je pro mě osobně neobyčejně inspirativní, jelikož sám vnímám velký rozpor mezi světskou a duchovní částí svého já.
Jedná se o působivou, komplexní biografii, jíž není, co se obsahu týče, co vytknout. Dobrý dojem ovšem kazí, jak již bylo zmíněno v předchozích komentářích, překlepy, gramatické chyby a velmi neumělý překlad písní. Klidně bych pomlčel o trapných pokusech o přebásňování, ale v několika písních (např.: Sunday Mornin‘ Comin‘ Down; Man In Black) je naprosto překroucen smysl některých vět. Uvedu příklad:
Prohledal jsem skříň, kde oblečení mám a našel tu nejčistší košili špinavou. V originále stojí: Then I fumbled in my closet through my clothes and found my cleanest dirty shirt – tedy našel jsem si tu nejčistší špinavou košili. A podobných chyb jsou přeložené texty písní plné – proto jsem je od první třetiny knihy rovnou přeskakoval. I přes toto překladatelské selhání dávám plný počet hvězdiček za významný přínos v odkrývání složitého Cashova života.

mira.l
08.12.2017

Když jsem knihu začal číst, vypadalo to, že to bude podobný životopis, jaký jsem už četl, přímo od J. Cashe https://www.databazeknih.cz/knihy/johnny-cash-vlastni-zivotopis-204138
Počáteční kapitoly zachycují život J. Cashe od dětství s několikerým stěhováním, úmrtí bratra Jacka přes Cashův pobyt v armádě na americké základně v německém Landsbergu až po hudební začátky u Sunu pod vedením Sama Phillipse. Následuje část mapující počátky Cashovy koncertní kariéry. Zhruba potud se v knize objevují víceméně takové věci, které jsou obecně známé, proložené tu a tam drobnými detaily, které zase nejsou tak obecně známé - třeba první Cashova sexuální zkušenost, se kterou se nikdy nikde nechlubil, to, kdy se poprvé objevilo (vyslovil, použil) jméno Johnny - jinak John Roy, J.R. - když poprvé potkal na bruslařské dráze Vivian.
Ovšem když se autor dostane zhruba do období Cashova odchodu od Sunu a přechodu ke Columbii, tedy do období jeho první závislosti na amfetaminech, začne se odvíjet příběh z trochu jiné stránky, která zase tak dobře známá není neba aspoň já jsem ji zatím nečetl zpracovanou do takových detailů. Začne se skládat obraz nesmírně složité a nevyrovnané Cashovy osobnosti, kdy se v první polovině 60. let, resp. v celých 60. letech sešlo vpodstatě najednou několik faktorů: určitý úpadek slávy spojený hlavně s jeho drogovými excesy, jeho hroutící se manželství s první ženou Vivian, milostný románek s Lorrie Collins, dosti složitý počátek vztahu s June (tady musím vyzdvihnout velmi pěkně zpracovanou kapitolu o historii Carter Family). Celé toto období je vylíčeno do velmi podrobných detailů, a možná to i některé fanoušky přiměje trochu si o Cashovi poopravit své znalosti, stejně jako o June, která asi nebyla až takovou světicí", jak ji líčí třeba film "Walk the line".
V podobné rovině se nese vyprávění i dále, přes úspěchy koncertů ve Folsomu a San Quentinu, s následným úpadkem zájmu o Cashovy nahrávky, opětovné závisloti na lécích, ke kterým se koncem 80. let přidaly první závažné zdravotní komplikace, které Cashe už neopustily do konce jeho života. Závěr knihy pak tvoří kapitoly věnující se Cashově spolupráci s Rickem Rubinem, vznik posledních alb, která ho opět vrátila na výsluní popularity a závěr jeho života, který byl do značné míry už jenom bojem s nemocemi.
V průběhu celé knihy se objeví desítky jmen, která fanouškovi klasické americké country jistě nebudou neznámá, a mnohdy to byly opravdové legendy, ať už se jednalo přímo o country zpěváky, producenty, manažery, muzikanty, autory textů nebo to byly osoby, které se do Cashova života dostaly jiným způsobem. Některá jména se mihnou jen okrajově třeba v rámci jedné kapitoly, ale jsou taková, která se jako červená nit táhla Cashovým životem poměrně dlouhou dobu.
Ovšem pravopis - pokolikáté už jsem nucen to napsat - to je docela tragédie. Překlepy, chybějící či přebývající písmena - no budiž, stane se, ale hrubice v koncovkách tvarů podstatných jmen, ve shodě podmětu s přísudkem, to zkrátka netoleruju. Stejně tak měla překladatelka jistý problém se skloňováním vlastních podstatných jmen - třeba z Carla Perkinse neustále dělala Perkinsona, pokud se jeho jméno objevilo v jiném než prvním pádu a podobných lahůdek je víc.
Celá kniha je ovšem napsaná velice čtivě, strhující životní příběh "Muže v černém", připomínající v mnohých obdobích jízdu na pořádně strmé horské dráze, se čte jedním dechem, tak to mám rád. Pokud bych měl hodnotit obsah, je to jasných pět *, po pravopisné stránce je to bohužel paskvil, který si měl před předáním do tiskárny někdo pořádně přečíst. S hodnocením mám trochu problém, pět versus pravopisný odpad dává nějaké průměrné tři, které si ta kniha po obsahové stránce nezaslouží. Z plného hodnocení, které by si kniha jinak u mě zasloužila, za pravopis jednu * uberu.


perhan
25.06.2017

Poctivá, seriozní práce a poutavě čtivý text o této jedinečné osobnosti. Kniha sice nepřináší nic zásadně nového a senzačního, přesto člověk v Cashově silném a komplikovaném životním příběhu najde vždy nové detaily a historky. Dobře se doplňuje s ostatními Cashovými autorskými životopisy nebo knihami o něm. Fotky jsou dobře vybrané, jen je škoda, že je jich opravdu málo, navíc už publikované mnohde jinde. Zasloužilo by to větší fotografickou přílohu. Ačkoli se v českém textu najde pár gramatických, stylistických nebo pravopisných chybek, není jich tam moc, při lepší práci korektora by ale neměly být samozřejmě žádné. Zbytečná je také snaha o "nespisovnou country chlapáckost" v některých slovech, naštěstí ne mnoho. Jinak překlad dopadl dobře. Překlad textů písní již o poznání hůře. Zde se opravdu mohli oslovit čeští literáti a písničkáři, kteří mají vztah k Cashovi, Dylanovi a umí s citem přebásnit texty. Přesto, číst se to dá a pro každého fanouška, pro kterého Johnny Cash něco znamená, je kniha hřejivým příspěvkem do sbírky.

Doporučujeme

Honzlová – Protestsong
Honzlová – Protestsong
Abych přežila
Abych přežila
Dítě zvané „To"
Dítě zvané „To"
V pekle plynových komor
V pekle plynových komor

Autor knihy

Robert Hilburn
americká, 1939

Podobné knihy

Kniha Johnny Cash – Život je v

Právě čtených2x
Přečtených8x
Knihotéce13x
Chystám se číst8x
Chci si koupit6x
dalších seznamech2x