Jitro kouzelníků

Jitro kouzelníků https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9781/jitro-kouzelniku-9781.jpg 4 240 50

Kniha v 60. letech minulého století změnila dosavadní chápání historie. Jako jedna z prvních poukazuje na to, že možná není všechno takové, jak doposud vědci tvrdili. Je jedinečná svou hloubkou pohledu na historii lidstva, objevují se v ní i pasáže o alchymii a nacistické pseudovědě. Je to ojedinělé dílo nevídaným množstvím fakt a různými pohledy na jednotlivé problémy. Na čtenáři je, aby si na ně udělal svůj vlastní názor. Obsahuje i pasáže o tajných společnostech, teoriích spiknutí, dovednostech alchymistů či hledání podstaty kamene mudrců. Českého vydání se kniha dočkala v roce 1969 a přes svou vysokou cenu byl celý náklad 20 tisíc výtisků rozprodán. Lidé si ji kopírovali nebo přepisovali na stroji. V roce 1990 byla u nás znovu vydána v nákladu čtvrtmilionu výtisků a opět vzbudila velký zájem. Stala se biblí milovníků záhad.... celý text

Esoterika, astrologie, okultismus Literatura naučná
Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Matin des Magiciens , 1960

harena
11.02.2019 5 z 5

Moc dobře si pamatuji, že když jsem knihu kdysi kupovala, hlídala jsem ji jako poklad. Také jsem ji četla několikrát a doporučovala kamarádům . Snad mi tenkrát i trochu pozměnila pohled na svět. Teď už je spousta dalších knížek, ale tenkrát měla velký úspěch, ani jsem ji nestačila půjčovat .

woodward
20.07.2018 5 z 5

Velmi stručně bych shrnul to hlavní, co mi autor sdělil a s čím se v zásadě odjakživa ztotožňuji: Vědec by měl být - jak samo slovo napovídá - člověk zvídavý. Pročež by neměl vytěsňovat z oblasti svého zájmu a zkoumání předměty a jevy, o nichž současná věda neví nic moc anebo vůbec nic a to zejména proto, že někteří "velikáni" to či ono označili za nemožné, za fantasmagorii atp. a každý, kdo by se takovému bádání věnoval, riskuje, že se stane terčem posměchu a bude vyobcován z komunity "seriózních" badatelů.

Netvrdím, že souhlasím se vším, co se v té knize píše, ale nezaujatost a otevřenost mysli by měly patřit k základní výbavě každého vědce a myslitele. To je to hlavní, co jsem z té knihy vyčetl. Není to žádnej Daniken, Bergier nám nic nevnucuje, jen upozorňuje na události, skutečnosti, náznaky, možnosti, kterým příslušně erudovaní veleduchové nevěnují pozornost buď ze strachu, aby se nezesměšnili anebo proto, že je ani nenapadne požádat o radu odborníky z jiných vědeckých disciplín. Zejména "nepřekonatelná" propast mezi humanisty a přírodovědci působí v tomto ohledu škody možná nedozírné - to se nedozvíme, dokud se nějaká partička osvícených vědátorů z rozličných oborů neodváží naťuknout ten či onen problém současně, každý ze své strany.

Dolina
13.05.2018 4 z 5

Mé hodnocení je nutné brát s rezervou. Ne všemu jsem rozuměl. Ne všechno jsem pochopil.
Nejvíc mě ovšem bavila poslední kapitola. Pasáže o probuzení, skutečném bdění... to mi bylo hodně blízké.
A ten konec - že všechno jeho zkoumání vedlo k jednomu - lásce k životu a ke všemu živoucímu.

Vidlička
01.02.2018 2 z 5

Určitě jsem v knize našla SPÓÓUSTU zajímavých informací, ale bohužel je to kniha své doby, která se asi časem malinko přežije, a rozhodně by jí slušela tak třetinová délka, moc jsem se s ní natrápila... Vím, že to autoři mysleli dobře a chtěli všechny myšlenky řádně vysvětlit; tento titul uznávám pro jeho nezastupitelné místo v literatuře, ale za mě bohužel pro jeho chvílemi těžkou čitelnost jen dvě *...

micha-ella
21.10.2017 5 z 5

Bergier....Pauwels...Däniken... Souček... - to je parta podle mého gusta! Miluju záhady. Hodně zpochybňovaní, leckdy vysmívaní, ale ve své době byly jejich knížky naše bible.

Elea
06.08.2017 2 z 5

Kniha se mi příliš nelíbila, sice se v ní dají najít zajímavé myšlenky, ale četla se hodně špatně a nevylepšil ji ani příšerný překlad (např. pyramidy v Džíze).

ManželéMannovi
01.08.2017

Knihu nebudu hodnotit, jelikož to nedokáži. Přečetl jsem ji, ale četla se mi těžko a v hlavě mi z ní nic nezůstalo.

hnatlubo
02.07.2017 2 z 5

Kniha obsahuje několik zajímavých myšlenek, ale četla se mi hodně špatně. Celkově nesplnila očekávání, která jsem měl.

Radous79
30.06.2017 4 z 5

Po přečtení ve mně zůstala spousta otazníků. Taková pěkná záhadná knížka plná náznaků.

Jakaman
24.12.2016 4 z 5

Skvělá kniha s mnoha novými pohledy jak do minulosti, které by mohly zásadně ovlivnit budoucnost. Přišla mi ale místy přespříliš roztahaná.

Executioner
13.09.2016

Kniha úžasná ,překlad bohužel otřesný a ostudný...

messner
04.08.2016 5 z 5

Super kniha! Až mi bolo ľúto že som ju už dočítal!

Eicherik
24.06.2016 5 z 5

Úvod do fantastického realismu. Tahle kniha není o faktech, najde se tam hodně chyb, které lze omluvit dobou, v které byla napsána. Tahle kniha je důležitá v tom, že učí jak se dívat jiným pohledem na tento svět. Kniha je už stará, ale pořád má co říci.

Terva
08.06.2015 5 z 5

Tohle mě tenkrát strašně zaujalo a bavilo. Já to četl snad třikrát a možná ještě vícekrát. Dnes už jsou jiné knihy, ale tohle byla pecka.

wooloong
25.12.2014 4 z 5

Četla jsem ji před zhruba pětadvaceti lety a tehdy na mě působila naprosto fenomenálně.

PAVEL z BRNA
29.11.2014

Nádherný klíč k nazíraní na fantastickou realitu všude kolem nás a v nás. Tuto knihu jsem četl mnohokrát a rád se k ní vracívám.

Ronin Roujin
03.07.2013 5 z 5

Poprvé jsem ji četl snad ještě za komančů, kdy moc knih o magii a spol nebylo. Kniha je velmi obsáhlá a velmi příjemně a čtivě podaná.

Gimli
20.04.2013 4 z 5

Jedna z nejdůležitějších myšlenek Jitra kouzelníků říká, že bychom neměli apriorně zavrhovat starou vědu, mýty a legendy, protože i v nich může být kus skutečného poznání. Ovšem mnoha lidem brání v poznání pouhý strach z poznání samotného, jak pěkně shrnuje následující citace:

"Žijeme dnes ve světě, kde básníci, historikové a filosofové hrdě prohlašují, že si netroufají ani zdaleka nahlížet možnost, že by poznali cokoli, co se týká přírodních věd: vidí vědu na konci dlouhého tunelu, příliš dlouhého, aby tam uvážlivý člověk strčil hlavu. Naše filosofie - pokud nějakou máme - je tedy upřímně anachronická, a jak jsem přesvědčen, naprosto nepřizpůsobená naší době.
A ve skutečnosti není pro vzdělance s dobrou průpravou o nic obtížnější, stojí-li o to opravdu, vniknout do systému myšlení, který ovládá nukleární fyziku, než proniknout marxistickou ekonomii nebo tomismus. Není obtížnější pochopit teorii kybernetiky než analyzovat příčiny čínské revoluce nebo básnické zkušenosti Mallarmého. Ve skutečnosti couváme před tímto úsilím, ne že bychom měli strach z úsilí, ale protože cítíme předem, že by vyvolalo změny v našem způsobu myšlení a vyjadřování, revizi hodnot až dosud přijímaných."

umbra
13.03.2013 5 z 5

Kniha byla napsána jako jakýsi manifest "fantastického realismu" a odkazuje na ducha surrealistických manifestů dvacátých let minulého století. Nejde o to uvěřit, spíše jako utovřit si názor a získat rozhled. V době, kdy jsem ji četla poprvé, mi každopádně zcela učarovala.

"Zítřek bude fantastický, to ví každý. Ale bude možná dvojnásob fantastický, neboť nás osvobodí od představy, že včerejšek byl všední."

Fanfanka
13.02.2013 5 z 5

Kniha ma zasvetila a odrazila od 14 rokoch o zaujem o ďalšie zahady a tajomstvá.
Bol to poriadny nakop a stale letím !