Jim Hawkins

Jim Hawkins https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496069/bmid_jim-hawkins-LAa-496069.jpg 5 10 5

Jim Hawkins ví, že na pevnině už dlouho nezůstane. Představa, že zdědí rodinný hostinec a stane se kuchařem, ho příliš nenaplňuje. Kdepak, jeho oči se upínají jiným směrem. Za mořský horizont, k příslibu dalekých záhad a neznáma. Je pouhý krůček od toho, aby svůj vytoužený život na moři proměnil ve skutečnost. Stačí malé postrčení od osudu nebo od Billa Bonese, starého mořského vlka, který se právě vylodil na pevninu i se svojí drahocennou mapou, a Jim se zamotá do víru dobrodružství. Jestli však na světě existuje něco nebezpečného, je to vidina štěstěny schovaná za kouskem papíru...... celý text

jirijanovotny
19.01.2024 4 z 5

Ostrov pokladů je kultovní dílo, o tom žádná. Když jsem objevil možnost přečíst si ho rychleji a ještě zábavněji ve formě komiksu, tak jsem po této možnosti hned skočil.

Rozhodně není čeho litovat. Na necelých 200 nádherně ilustrovaných stránkách se ukrývá příběh, který nadchne mláďata i starce.
Vytknout mu téměř není co. Ale jen téměř, a proto si ode mě nezaslouží plných 5 hvězd.

Stačila jen zmínka na jedné straně a měl jsem chuť knihu prohodit oknem. Chápu, že je to fantasy kniha, ale dost to smrdí překrucováním historie a tlačením nesmyslů do nevinných dětských hlav. Ukázka zlých bělochů, kteří loví černochy v Africe doprdele lidi, oni je tam nelovili jak králíky. To dělali už celá staletí Afričané mezi sebou. Evropané pak ty "ulovené" začali na místních trzích kupovat. Tím samozřejmě nehájím obchod s otroky, jen aby bylo jasno. Co se snažím říct je, že tato představa, kterou nám servíruje Netshit (čti Netflix), výplach mozků zvaný "The Woman King", nebo právě tato kniha (naštěstí jen na jedné stránce) je naprosto zcestná.
Howgh!

Ivan Kučera
17.01.2024 4 z 5

Názov Jim Hawkins má jediné opodstatnenie: aby scenárista a ilustrátor v jednej osobe, Francúz Sébastien Vastra, vyvolal (klamlivý) dojem, že je to nejaký špeciálny spin-off postavy z legendárneho Stevensonovho románu. Ale nie, nie je. Jim Hawkins je úplne bežná komiksová adaptácia Ostrova pokladov. Rozhodne nečakajte nič na spôsob Dlouhého Johna Silvera, kde sa Xavier Dorison na notoricky známy príbeh pozrel z odlišného uhla. Zmien oproti knižnej predlohe je skutočné minimum a majú charakter kozmetickej úpravy. Ak si správne pamätám, tak v knihe na palube chýbal mních (v komikse síce vystupuje, ale je úplne zbytočný) a opileckého kormidelníka zahlušila posádka (alebo sa mýlim?), kým v komikse to vyzerá skôr tak, že cez zábradlie prepadne sám. Jim Hawkins je fantastické, krásne nakreslené i nafarbené dobrodružstvo v tvrdej väzbe s veľkými rozmermi. Spôsobovalo mi nemalú radosť listovať ním, kochať sa obrázkami, panelmi, scenériami, stranami, dvojstranami. Vastra ako ilustrátor odviedol fakt kus pekelnej práce. Na komikse je úžasné, že scenár neprekvapí nikoho, kto pozná knihu (alebo videl filmovú, či inú komiksovú adaptáciu, sú ich tony), ale pocit „inakosti“ tomu dodáva nielen to, že komiks je predsa trochu drsnejší a vulgárnejší, než by sme možno čakali, ale samozrejme najmä to, že postavy nie sú ľudia, ale zvieratá. Normálne rozprávajú, chodia po dvoch a spravidla majú štyri končatiny, čo pôsobí sympaticky kuriózne najmä u rýb, plazov a vtákov. Miestami ma až udivovalo, ako mi Vastra prešiel cez rozum v zmysle, akú zvieraciu podobu udelil tej-ktorej známej postave. Miestami som sa cítil temer ako na ostrove Dr. Moreaua. Akurát ma to mierne rušivo doviedlo až k bizarným úvahám. Ak je členom posádky zajac a na večeru majú pečeného králika, je kanibal? Je v poriadku o mrožovi povedať, že vyspáva opicu? Ak je na palube pirát-vták a poletuje okolo neho Silverov papagáj, sú v nejakom rodinnom pomere? Čiastočne ma zarazila zmienka o tom, že brutálny pirátsky kapitán má manželku; o takomto fenoméne som priznám sa počul prvý raz v živote. Trocha ma rušil námorník Grey, ktorý je v prvej polovici temer neviditeľný a v druhej sa z neho stane Terminátor. A komiks je miestami príliš ukecaný; bolo asi fajn uvedomiť si, že toto je pirátsky príbeh, nie Shakespeare. Vo všeobecnosti mi tu vadilo to, čo na iných filmových a komiksových adaptáciách a ostatne i na samotnej Stevensonovej knihe a to fakt, že Dlhý John Silver pardon Kong John Silver je ťažký zmrd, manipulátor a bezcharakterný bastard, ale zakaždým je poňatý ako láskavý sympaťák, čo mi teda pripadá fest zvrhlé. Ale možno i v tom drieme isté čaro postavy, ktovie. Divný dojem som mal aj z Jima, ktorý je fajn chlapec, ale zrejme z neho v budúcnosti vyrástol ostrieľaný politik, keďže vychádza ako s drsnými pirátmi, ktorí sa navzájom vyvražďujú pri prvej príležitosti, ako tiež s noblesnými, slušnými aristokratmi a lekármi a tak nejak si nikdy naplno nevyberie stranu, čo je zaujímavé. Motív jeho rodičov spracovaný citlivo, bolo to jemné, pekné, zasiahlo ma to, dojímavé a ako zo života.

trudoš
11.07.2023 5 z 5

Nejkvalitnější adaptace Stevensonova Ostrova pokladů, jakou jsem kdy četl. Nejde přitom o kresbu plnou zvířátek zas až tak na ně vysazený nejsem, třebaže se musí Sébastienu Vastrovi přiznat, že touto berličkou dokázal skvěle vystihnout charaktery klíčových postav. Tím, co tenhle komiks dělá tak atraktivním, je perfektně rozehraný scénář, který využívá jak kouzla archaického stylu vyprávění, tak špinavých triků, jež dělají pirátské příběhy tak podmanivými. Všemi smysly vnímáte vůni dobrodružství, jež na vás z vyprávění dýchne. Zároveň se drží zápletka na vlastních nohou, takže i když původní předlohu neznáte, vůbec si s tím nemusíte lámat hlavu, protože autor neopomíjí nic, bez čeho by byl vývoj událostí nesrozumitelný. Současně nechybí spád, překvapivé zvraty a především neskutečně sympatické postavy, ať už mluvíme o těch hlavních, tak i těch zcela vedlejších. Vedle Dlouhého Johna Silvera tvůrčího dua Dorison & Lauffray tak patří Jim Hawkins k nejlepším pirátským komiksům vůbec.

fvalek
05.07.2023 4 z 5

Krásná variace na Ostrov pokladů, který jsem asi nikdy nečetl v nějaké originální verzi, takže zajímavý zážitek. Pirátské téma nevyhledávám a nemám ho oblíbené, ale nemám ani nic proti, takže očekávání dost neutrální. Rozhodně mě uchvátila kresba a celkově hezky vytvořený svět, ať už antropomorfizované zvířecí postavy, tak všechny destinace, příroda, prostor, ale i detaily věcí, oblečení, lodí apod.

Sám Jim Hawkins je příjemná postava, která má v sobě sympatie mladého nezkušeného dítěte, stejně tak charisma klaďase a hlavního hrdiny. Ostatní postavy trošku splývají nebo je v podstatě nepotřebné se v nich orientovat, kromě skupiny dobrých námořníků a špatných pirátů. někdy je tam tolik zvířat a tolik různých podob a osob, že se v tom dá lehce ztratit, na druhou stranu je ale pozitivní, že si postavy zachovávají některé zvířecí vlastnosti, což je odlišuje od sebe navzájem, od klasických nudných lidských postav, ale i jim to dodává nějakou přírozenost a speciálnost.

Bohužel děj o třech dějstvích je trošku nudnější, a i když to je rozhodně dobrodružný žánr, tak asi nesedne každému a po nějaké době už to začíná být zdlouhavé. Zpočátku trvá, než se to rozjede, nakonec trvá, než to dojde nějakého rozuzlení. Piráti a jejich vzpoury nevzpoury... Asi je to spojené s tímhle žánrem a jeho specifiky a za jiných okolností by mě to zaujalo víc. Akce neprobíhá konstantně ani příliš negraduje, ale je spíš jako moře, někdy klidné k zešílení, jindy zničehonic přijde bouře, co zase odejde. Ale nakonec se to docela dalo, jen nepřišla taková ta pecka, kdy mě to začne hrozně bavit a neodtrhnu se...

Celkově krásná adaptace, bohatá dějově i kresbou, možná ale převažuje ta umělecká stránka než výpravná. Co mě ještě trošku zaráželo byl typ písma, nějak mi nešel do oka, ale to může být velmi subjektivní. Jinak povedená obrovská kniha s krásnou obálkou i vnitřkem.

GoodGames
19.04.2023 5 z 5

Jim Hawkins je skvelým komiksovým spracovaním dobre známeho Stevensonovho Ostrova pokladov. Scenárista a autor kresby Sébastien Vastra si však ide svojou cestou a hlavné úlohy tu majú miesto ľudí antropomorfné zvieratá. Spolu s Blacksadom zatiaľ najlepší komiks, ktorý u nás s takýmito zvieratami vyšiel a podobne ako Juanjo Guarnido tak aj Sébastien Vastra ich vie naozaj perfektne kresliť! Celkovo je vizuál na veľmi vysokej úrovni a ku komiksu sa určite neraz vrátim. Veľké uznanie za vydanie celej série v jednej knihe + zachovaný veľký formát. Zatiaľ jeden z komiksov tohto roka a určite si ho nenechajte ujsť!

Autorovy knížky

2023  90%Jim Hawkins