Jezevec

Jezevec https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485041/bmid_jezevec-CNh-485041.jpg 4 92 37

Každý rok v noci na 6. listopadu se sériový vrah zvaný Jezevec prokopává skrz podlahu sklepa do domů svých vybraných obětí, které potom beze stopy mizí pod zemí stejně jako jejich vrah. Jednoho rána nalezne redaktorka Annika Granlundová přede dveřmi své kanceláře hlínou ušpiněný rukopis. Jmenuje se Jsem Jezevec. Rukopis je zvráceným životopisem sériového vraha žijícího pod zemí. Annika v něm vidí svoji šanci, jak zachránit nakladatelství, jemuž hrozí bankrot. I přes zřejmé spojení se skutečným, dosud nevyřešeným případem vražd se Annika rozhodne rukopis vydat. Její rozhodnutí ji ale ovlivní víc, než by si kdy dokázala představit, a brzy ji začne vtahovat hluboko do temnoty, již poznala jako malé dítě. S přibližujícím se osudným datem se čím dál jasněji vyjevuje spojení mezi rukopisem a skutečným vrahem a otázky okolo vydané knihy se hromadí. Kdo je Jezevec doopravdy? Kdo knihu napsal? A co se ve skutečnosti schovává v hlíně pod zemí?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Grävlingen , 2020

Kenan
05.06.2022 4 z 5

Na místě činu policisté nacházejí jen spoustu krve, spoustu hlíny a díru do nitra země, mrtvolu nikoliv. Tohle se děje jednou za rok už několik let a vypátrání vraha je v nedohlednu. Až jednou redaktorka Annika najde na prahu redakce rukopis knihy, jehož děj se až příliš podobá činům vraždícího "Jezevce" a rozhodne se jej vydat.
I když už jsem trochu tušila, kam příběh směřuje, přesto jsem se nenudila a dočetla až do konce, kde mně přesto trochu překvapení čekalo. Příběh je napínavý, s náznakem mystična, hodně čtivý.

85098211
27.05.2022 5 z 5

Nechápu to nízké hodnocení zde, protože kniha vůbec nebyla špatná ;-). Čte se jedním dechem a kromě toho ani na chviličku nenudí. Hned na začátku najde redaktorka Annika Granlundová přede dveřmi svého vydavatele kontroverzní rukopis, který je napsán jako autobiografie. Nikdo ale netuší, kdo je autorem. Je jím snad Jezevec, který se už několik posledních let vždy 6. listopadu prokopává do sklepa své další oběti a stahuje ji do hlubin? Annika se nakonec rozhodne text zveřejnit, aniž může dopředu tušit, jaká tajemství tím vyjdou najevo a jakému nebezpečí se vystavuje ona sama. Protože vše, co je v rukopise napsáno, je totiž pravda – a Jezevec se nyní zaměřil na ni...
Kniha je doslova dechberoucí, protože autor píše tak živě, že se čtenáři až tají dech a skoro slyší škrábání o zeď. Jezevec sám o sobě je svými činy naprosto děsivý a vyvolává tak strach z toho, co bude dál. Zároveň ovšem autor čtenáře seznamuje s děním v nakladatelství, s vyšetřováním policie i se soukromým životem Anniky a jejího manžela Martina. Jednotlivé kapitoly knihy začínají úryvkem z Jezevcova rukopisu. Tím autor dokonce ještě stupňuje napětí, které je už i tak všudypřítomné ;-). Pravděpodobně většina čtenářů pachatele nakonec odhalí, jako se to stalo i mně, ale to nic nemění na tom, že kniha je výborná a opravdu dobře napsaná. Dávám plný počet, stejně jako moje oblíbená Majuš333 - a s jejím komentářem souhlasím na 100 procent! :-)

Petronela16
26.05.2022 1 z 5

Asi som si chcela po nejakom čase znovu zgustnut na nejakom psycho aj horrore, preto som sa začítala do tejto knihy.Čož o to, začítat išlo zo začiatku veľmi ľahko...tak do polovice knihy.
Potom nastalo u mňa veľké trápenie, ktoré nemalo konca kraja. Nebyť mojej túžby dozvedieť sa podstatu, už by som to dávno vzdala.Postavy mi boli viac menej nesympaticke, hlavne Annika, pôsobila na mňa nevyspytatelne.V profesijnom živote veľká bojovníčka za svoje idealy a v súkromí uplna hysterka.
Kniha mi prišla zbytočne rozťahaná, mohla byť o tretinu kratšia.A zase mam s horrormi na čas utrum.Alebo aspoň s nepodarenými.Tento autor ma absolútne nenadchol,zrejme uz ho nechám odpočívať v pokoji v mojej e-kniznici niekde na zapadnutej e-poličke.
1 * Davam za peknu obalku a začiatočné rychle vtiahnutie do deja, inak by to bolo zrelé do koša.

Izu
25.05.2022 3 z 5

Tak jsem s napětím četla abych dostala nakonec velké kulové.

martunka
24.05.2022 5 z 5

Tak to bylo opravdu příjemně mrazivé počtení...

mysterygirl
15.05.2022 2 z 5

Ztrata casu.

Hella
11.05.2022 2 z 5

Ráda bych hodnotila výše, ale to by obě hlavní ženské postavy nesměly být tak strašně nesympatické, protivné a nepochopitelné (Annika ovšem s přehledem vede), že se s nimi člověk prostě ani s nejlepším úmyslem neztotožní. Celý příběh byl takový "vachrlatý", ne zrovna uvěřitelný ani se zavřením obou očí (každý rok si Jezevec vydlabe podzemní chodby k nějakému sklepu, jo? hm, hm) a ten mimořádně blbý konec to už snad více pokazit ani nemohl. Krom toho - kdopak to honil naši švihlou policistku při běhání v temném lese? Ne, vážně ne, tohle pro mě byla ztráta času.

Lenča727
08.05.2022 4 z 5

Výborně se čte, rychle to ubíhá, temné, plné hlíny, červů, tajemného a nekončícího zlověstného škrábání na zdi... Ten, kdo musel jako děcko chodit sám do sklepa ve starém domě, si tady určitě vybaví dávné strachy, nepříjemné pocity a touhu rychle se vrátit zpátky nahoru. Je to, co se vraha týče, docela dost "ujetina" , ale na druhou stranu proč ne, severská detektivka jak vyšitá.:-). Fakt jsem se bavila.

Majuš333
26.04.2022 5 z 5

'Jsem Jezevec. Toto je můj příběh. Až ho uslyšíš, možná se na mě budeš dívat jinak, ale stejně to nic nezmění.'

Veľmi dlho som čakala na vydanie tejto e-knihy a konečne sa dočkala :)
(psíčkari ma určite pochopia, že keď máte doma šteniatko, milované papierové knihy idú na istý čas bokom...)
Samozrejme som si túto parádnu jazdu neskutočne užila, nedalo sa ani na chvíľu prestať čítať... Len v noci mi trošku behali zimomriavky po celom tele a aj keď bývam v byte a nie na prízemí, aj tak ešte stále sledujem svoje kroky na podlahe a hľadám veľkú dieru :)

'Ty, kteří svůj život žijí jako obyčejní lidé, nechávám být. Chci ty, kteří lžou. Ty, co jsou nevěrní, kteří zrazují a ubližují svým nejbližším. Pro ty je moje zloba trestem, pomstou za nespravedlnosti, jež světu způsobují.'

Kačka655
26.04.2022 5 z 5

Skvělá kniha, velmi čtivá, krátké kapitoly a supr příběh .

Šebestová3
26.04.2022 4 z 5

Čtivá knížka, ačkoli jsem zhruba od poloviny měla jasno, kam se děj bude ubírat, bavilo mě číst dál a užívala jsem si to s každou stranou.

ZuzanaZ83
25.04.2022 3 z 5

Další severské krimi. Tentokrát každý rok 6.11. mizí jedna oběť podzemním. Kriminalistka Cecilia po záhadném Jezevci už 6 let pátrá. Annika pracuje v nakladatelství, které jde ke dnu. Jednou objeví u dveří rukopis s názvem "Jsem Jezevec" a rozhodne se jej pod jménem zmizelého spisovatele vydat.
Asi jsem čekala víc. Pachatel je tak nějak znám od začátku, jen hledáte příčiny a způsoby. Annika je děsně nesympatická sobecká hysterka a Cecilia snad až klišoidně promiskuitní policistka. Za přečtení kniha stojí, ale wau efekt se nedostavil.

onyx84
16.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Opravdu čtivá knížka,ale...hlavní postava Annika mě celou knížku neskutečně štvala a velké finále knihy je nakonec zklamáním a cítím z celé knihy předělání Kingovi povídky Skryté okno do skryté zahrady...

bupilla
15.04.2022 3 z 5

Kniha sa neskutočne dobre číta, ale po jej dočítaní mi ostal taký neurčitý pocit sklamania.
Zvláštne, rozporuplné pocity.
Na jednej strane som si jej čítanie naozaj užila, rada som sa k nej vracala a za necelé dva dni som ju mala prečítanú.
Ale...
K žiadnej postave som si nevytvorila vzťah a správanie postáv bolo v niektorých naozaj dôležitých situáciách pre mňa nepochopiteľné, nelogické a povrchné.
Na knihe sa mi vlastne najviac páčil spôsob, akým bola napísaná - samotný príbeh už tak veľmi nie.
Sklamalo ma aj to, že to bolo v určitom zmysle za čiarou hnusu a pritom podľa mňa zbytočne - príbeh by mohol byť originálny, zaujímavý a dokonca aj šokujúci aj bez tohto prvku.
Obálka je nádherná, o to viacej mi je ľúto, že knihu si nenechám v mojej knižnici. Toto mi určite stačilo prečítať raz.

Nikolka001
15.04.2022 2 z 5

Pro mě velké zklamání. Myslím si, že téma Jezevce je skvělé a dalo by se z něj ledacos vytěžit, ale v tomhle provedení bylo velmi slabé. Takže pokud se na knihu chystáte, tak akci čekejte až na posledních 30 stránkách. Ale je možné, že i ty předchozí stránky vás budou bavit, protože kniha je velmi čtivá, kapitoly krátké a jejich začátky jsou obohaceny krátkým úryvkem díla Jsem Jezevec, které má pro děj významnou roli.

Kniha je vyprávěna z pohledu dvou žen. Na jedné straně je vyšetřovatelka, která se už několik let snaží najít vraha, jež 6. listopadu vraždí a nechává po obětech pouze krvavé stopy. Na straně druhé je redaktorka, která má problémy nejen v práci, ale také v osobních životě. Snaží se svůj život vrátit do normálu, ale postupně se z vrcholu dostává zpět na dno. Velkým plusem je, že hlavní hrdinky dostaly spoustu prostoru na to, aby si o nich čtenář vytvořil názor.

Ačkoli Jezevec nesplnil má očekávání, vraha jsem odhalila téměř hned a v zádech mi mrazilo až na posledních stránkách, tak čtivost vše zachránila.

punkgirl97
14.04.2022 4 z 5

Kapitoly utíkaly rychle. A měla spád každá kapitola začínala větou ze spisu: Jsem jezevec, a postupně přituhovalo. Bála jsem se to číst večer a měla jsem při čtení hrůzu ze sklepů, což mám i normálně, ale při čtení to bylo intenzivnější.

Kapitoly jsou krátké a úderné, bohužel velkou část knihy se nic moc nedělo a trochu mě to ubíjelo. Ale čtivé to bylo. A zajímalo mě celkové odhalení. Tajemno je tam to rozhodně, takže vás to nutí číst dál. A někomu nevadí, že se v knize nic moc neděje a postupně se vše odhaluje.

Trochu mi vadilo to řešení osobních vztahů “na pozadí”, co teda nebylo zas tak úplně na pozadí a bylo to tam pomalu víc než řešení případu. Samotné rozuzlení příběhu bylo zajímavé, ALE prostě jsem čekala jistým způsobem víc. Takže trochu zklamání. Mělo to potenciál fakt jo! I jsem se bála to rozhodně, jen se to mohlo více rozepsat, přišlo mi to moc urychlené.. .

3,5/5

ElisR1
03.04.2022 5 z 5

Jde o velmi čtivou knihu, která vás uchvátí, i když se v ní zrovna nic moc neděje. Nečekejte litry prolité krve, protože ve skutečnosti se dočkáte sotva pár kapek.
Nekonají se zde ani velké vyšetřovací akce, ani hon na Jezevce, ale přesto pro mě byla kniha velmi poutavým čtením. Autor totiž pomalu buduje napětí a jeho styl psaní je hodně čtivý.
Navíc si mě autor získal nejen všemi úryvky z fiktivní knihy Jsem Jezevec, které předcházejí každé kapitole, ale i nádechem fantasy v příběhu.

napětí sérioví vrazi kriminální thrillery

Autorovy knížky

Fredrik P. Winter