Jedz, modli sa a miluj

Jedz, modli sa a miluj
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113373/jedz-modli-sa-a-miluj-113373.jpg 4 977 977

O žene, ktorá sa vybrala do Talianska, Indie a Indonézie, aby tam našla všetko... Krátko po tridsiatke mala Elizabeth Gilbertová všetko, po čom túži zvyčajne moderná Američanka – manžela, dom na vidieku, kariéru –, ale namiesto pocitov šťastia a naplnenia sa jej zmocnil panický strach a zmätok. Táto múdra a strhujúca kniha je príbehom o tom, ako zanechala všetky vonkajšie znaky úspešného života, aj o tom, čím ich nahradila. Po rozvode a zdrvujúcej depresii sa rozhodla preskúmať tri stránky svojho charakteru na scéne troch kultúr: v Taliansku hľadala pôžitok, v Indii zbožnosť a na indonézskom ostrove Bali rovnováhu medzi svetskými radosťami a božskou transcendenciou. Pôvabný, inteligentný a mimoriadne zábavný príbeh rozpráva autorka s vervou, humorom a prenikavým pohľadom, ktorým priťahuje ľudí ako magnet. Je to zarytá cestovateľka, skvelá rozprávačka, pričom terčom jej jedovatého humoru je často ona sama.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Tatran (Bratislava)

Eat, Pray, Love: One Woman's Search for Everything Across Italy, India and Indonesia , 2006

Jane007
19.07.2017 4 z 5

Nejdříve jsem měla obrovský problém se do knihy začíst. Itálie mi přišla neskutečně nudná a několikrát jsem se knihu chystala odložit. Čtyři hvězdičky jsou tedy spíš pro Indii a Indonésii. Knížka je spíše k zamyšlení, román na léto. Doporučuji přečíst všem, co mají v životě nějaké trable.

mschmidtova
17.07.2017 2 z 5

Mě kniha hodně zklamala. Nevím, čím to je, když jsem na ni slyšela tolik ohlasů. Možná tím, že věci, které v knize jsou, už znám. Možná jsem už dál, než byla hlavní hrdinka, když "hledala". Dala jsem šanci i filmu. Nepomohla ale ani Julia Roberts - moje oblíbená herečka. Kniha i film se snaží něco předat, ale já jsem nepochopila, co. Nepochopila jsem, co vlastně Liz ve svém životě změnila. Ani z knihy, ani z filmu.

JointlieKat94
16.07.2017 5 z 5

Výborná! Krásné čtení. :) musím přiznat, že mi dokonce změnila život. ♡ vážně. :)

Eorin
13.07.2017 5 z 5

Po knize jsem sáhla ve chvíli, kdy jsem "přesně tohle" potřebovala. Potřebovala jsem zahnat depresi, vlastní krizi a najít nejen oddychový příběh, ale i motivaci a podněty k zamyšlení. Přesně tohle jsem chtěla a přesně tohle jsem dostala.
S hrdinkou jsem se snadno a velmi rychle sžila, každá z částí nabízí něco jiného a je to prostě geniální, co zažila a jak se dostala z té hromádky neštěstí až k silné, vyrovnané ženě.
Ano, napřed jsem viděla film, ale obojí má pro mě hodně co nabídnout a baví mě to stejně. Film si pustím, potřebuji-li se zase trochu narychlo navnadit, motivovat. Po knize sáhnu zase ve chvíli, kdy mám čas a chuť víc se zamyslet a do hloubky si to užít.
Vždyť o tom to je - vím, co mi kniha nabízí a pro jaké chvíle se hodí a právě v tu dobu ji mám v ruce. Nikdy nečtu nic, na co nemám náladu, nicméně tahle kniha u mě vede snad skoro pořád.

anett_18
13.07.2017 5 z 5

Knížka, co mě hodně motivovala (a nejenom k cestování) a navíc se mi moc líbil i příběh :)

ajka91
03.07.2017 4 z 5

Kniha, se kterou naberete novou energii. Kniha, o které budete ještě dlouho přemýšlet. Kniha, která vám může pomoci v těžkých životních situacích. Kniha, kterou však musíte brát s nadsázkou. Díky ní zatoužíte po objevování různých zákoutí světa. Doporučuji i zhlédnout film, je dobře zpracovaný.

LyttaNeyd
21.06.2017 4 z 5

U této knihy je rozhodující, jestli si sednete s hlavní postavou nebo ne, a také jestli jste někdy zažili, co popisuje. Člověk, který se někdy rozváděl nebo měl deprese, se do ní vžije snáz než ten, kdo to nezažil (ale to není jeho chyba, samozřejmě). Mně se hlavní hrdinka líbila, její styl vyprávění i obsah vyprávění jako takového byl velmi zajímavý, občas i poučný. Dlouho jsem se odhodlávala knihu přečíst a nakonec jsem nelitovala. Na druhou stranu, nějak nemám potřebu ji číst víckrát, je pravda, že občas bylo vyprávění až zdlouhavé.

HaničkaVodička
07.06.2017 5 z 5

Než jsem začala číst, viděla jsem snad x krát filmové zpracování s Julii R. (která je v roli, mimichodem jako vždy, skvělá). Knižka tedy pro mne byla jen jakýmsi doplňkem toho, co notoricky znám z filmu. Ale nejen z filmu, ale i ze života svého a mnohých dalších. Prostě a jednoduše...dokud sami neuděláme krok kupředu, budem stále a dokola hnít ve svém "poprděném" rybníčku, jehož hladinu rozčeří snad jen nožka vodouchova.
Za mne určitě palce nahoru :-).

vackovakl
02.06.2017 4 z 5

Kniha má své pro a proti. Indie, na kterou jsem se těšila nejvíce, pro mě nejvíce přitažlivá byla ohromným zklamáním. Některé pasáže jsem i přeskakovala. Nejvíce se mi líbila Itálie, tu jsem přečetla doslova jedním dechem. Indonésie se mi také moc líbila. Film je krásný.

Jessica007
01.06.2017 3 z 5

Knihu jsem si koupila, hned jak u nás vyšla a moc jsem se na ni těšila. Začala jsem číst - a moc mě nebavila, byla jsem zklamaná. Četla jsem ale ještě dál.. a knihu odložila. Film jsem viděla. Knihu jsem poslala dál. Nedávno jsem se ke knize dostala a začala znovu od začátku. Ten mě opět nebavil. Myslím, že se toho hlavní hrdince zase tolik špatného nestalo, už nechtěla být vdaná. Terapie cestováním a poznáváním jí pomohla a vlastně tuto knihu psala na objednávku, rok cestovala a psala o tom. Nějak mám pocit, že ty knihy psané na objednávku jsou místy nudné, nezáživné a dlouhé. V knize byly samozřejmě i pasáže zajímavé a ledacos jsem se dozvěděla. Zajímavé povídání o Bali. Někdy jsou lidé hodně překvapeni prvotinou autora. Pokud je to první kniha a není psána na objednávku, tak aby vyšla, musí být asi nějak dobrá. Tak - na druhý pokus jsem knihu zvládla. Měla jsem ji jako takový osobní dluh. Číst ji znovu už nebudu - nebo nemám v plánu, ale asi se ještě podívám na film. Hlavní hrdinka mi přijde trochu rozmazlená.

martiline
17.05.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Možná mi i pomohlo, že jsem nejdříve viděla film. Protože kniha (jako téměř vždy) předčila má očekávání.
Krásný, čtivý román o užívání si, o hledání samotné sebe, cestování, objevování. Nádhera, jak to vše hlavní hrdinka pojala. Nejdříve užívání si života plnými hrstmi, využít každý smysl, naslouchat sobě a vnímat a těšit se ze všeho ... a pak se ponořit do hlubin své duše ... A pak přijde vyrovnanost toho všeho. Některé pasáže knihy se mnou dokonale souzněly, jako bych to napsala já, když bych to tedy uměla. :-)
Osobně pro mne znamenala tato kniha jakouzi fázi "dočištění" ...
Nádhera. :-)
"Nikdy nezapomeň, žes kdysi v nestřeženém okamžiku poznala v sobě samé svou přítelkyni."

koolsavage
25.04.2017

Nedočetla jsem, nedokázala jsem to. Proto nedávám regulérní hodnocení v %, ale jen komentář. Chápu, že kniha má být o (sebe)objevování, meditaci, cestování atd., ale nástrojem vyprávění byla zvolena naprosto nesympatická hrdinka - nelze se s ní ztotožnit, nelze! Znuděná blbka, která si sama vytváří problémy.

jaaquarius
09.04.2017

Četla jsem ji na dovolené a hodně se mi líbila. Myslela jsem, že jsem se hodně srovnala se svou "divokou" životní situací......není to ale tak jednoduché přejmout odvahu a kuráž k velké životní změně....

dadulamadula
12.03.2017

Knihu jsem si přečetla nepolíbena jakoukoli informací o ní. Někde jsem nejspíš zahlédla název, který mě zaujal natolik, že když jsem viděla knihu, tak jsem si ji koupila. Nelituji. Laskavé vyprávění smutné a zklamané ženy, která nachází samu sebe skrze poznání nejen sebe.
Kniha pro mě byla příjemná, vtipná, humorná a moudrá.

barbora5058
12.03.2017 4 z 5

Zajímavě napsaná knížka o změně života ženy, která není spokojená se svým dosavadním životem. Její cestování je citlivě, vtipně napsané, líbí se mi vložení některých historických faktů daných zemí, například vznik italského jazyka, ... jednoduše pěkné.

Anna.Ure
21.02.2017 3 z 5

Meditace, hledání vlastního já, snaha se osvobodit od všeho a od všech.. Bohužel jsem od knihy asi čekala víc, než mi nakonec dala.. Je to oddechové čtení, které je ale poměrně dlouhé a část Milovat byla bohužel nejslabší.. Nečekám, že bych se k ní ještě někdy vrátila.

makkuska
05.02.2017 5 z 5

Miluji cestopisy, duchovní literaturu a krásně psaný čtivý román - a tato kniha pro mne byla kombinací všech těchto aspektů a tím se pro mne stala nejlepší knihou, kterou jsem za poslední dobu četla. Miluji jazyk, jakým autorka píše, miluji její cestopisné vsuvky, miluji její příběh a jeho autentičnost, miluji její myšlenky, se kterými se ztotožňuji :-).

elyonka9643
30.01.2017 3 z 5

Chápu, proč bylo a je kolem této knihy takové pozdvižení, ale mě to až tak nezaujalo. Jako je to hezky napsané, jsou tam zajímavé a pěkné myšlenky, ale pro mě nic nového. Přesto se mi to líbilo a třeba si to někdy přečtu znovu.

veronika9335
18.01.2017 5 z 5

Odpocinkova...konec uz me nudil.

regulax
16.01.2017 5 z 5

Meditace, hledání a poznávání svého já, duševní a fyzická rovnováha to jsou hlavní témata dnešní moderní doby. Psychika každého z nás je vystavována tvrdé realitě a musí se umět s tím poprat. Hledá pomocníky, berličky k přežití - léky, alkohol, koníčky, kamarády. Osvícení se dostává sebepoznávání ega formou duševního cvičení a meditování. Někdo to nosí v sobě, někdo k tomu prozře časem a někdo vůbec, proto ty různé komentáře. Kdo v životě zároveň nejí, nemedituje a nemiluje - jakoby nežil! Pokud bych srovnala s filmem - Itálie ve filmu boží (v knize slabá), Indická meditace a jóga v knize jedinečná (film nedovedl vyjádřit vnitřní pocity extáze) no a Bali bylo v knižní a filmové rovnováze. Namasté.