Jedové trny krásných rudých růží

Jedové trny krásných rudých růží https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417807/bmid_jedove-trny-krasnych-rudych-ruzi-xn0-417807.gif 5 5 2

Básničky pro radost i k zamyšlení. Sbírka obsahuje 26 básní, některé jsou lyrické s přírodní (zejména květinovou) tematikou, jiné epické, baladické.

PrincaListicka
11.10.2020 5 z 5

Tahle nenápadná knížečka v sobě skrývá 26 básní s širokou paletou témat.
Všechny básně jsou rýmované, bez volného veršování.

Spousta básní se týká květin. Nejen růží, které nalezneme v názvu díla, ale také tulipánů nebo slunečnic. Opěvují jejich krásu, která je jistě nezměrná.

Nejen květiny jsou však tématem této knihy, také stromy, slunce, moře a další krásy naší přírody.

Některé básničky se zabývají životem samým, a tím, že bychom si ho měli užít dokud máme čas. Nalezneme zde i krásnou báseň věnovanou Mamince nebo Vánocům.
Najdeme tu však také varování před minulostí a tím, jak bychom přes špatné chvíle v životě neměli zapomínat na ty dobré.

V básni s názvem Kafi zdar! jsem se našla, konkrétně v téhle sloce:

Krušná bývají brzká rána,
Vždy přepadá mě velký splín.
A potom přijde další rána,
když do práce je čas jít.

V další básni se nás zase autorka ptá:

Zemřít hlady, ale krásná?
Být bez duše tělem?
Jsi takhle vážně šťastná?
Tohle je však cesta jasná,
a vede jen jedním směrem.

A pro milovníky nadpřirozených bytostí je tu taky jedna - Cesta k peklu, která dokazuje, že pomůžeš-li čertu býti šťastný, peklem se ti odmění.

Tahle sbírka se svými 50 stranami sice není nikterak dlouhá, ale myslím, že každý si v ní najde to své. Každý v ní najde něco, s čím sám bojuje, a tahle knížka mu poskytne útěchu nebo radu. Je to takový milý každodenní přítel do kapsy.

Hanka94
22.01.2020 5 z 5

Na začátku knihy jsou básně s přírodní lyrikou, a potom autorka píše básně lyricko-epické a baladické, které vedou čtenáře i k zamyšlení. Kniha je velice čtivá a moc se mi líbila, obzvlášť tyto básně: Sami. Spolu., Mamince, Minulost, ta zlá čarodějka.
Myslím si, že některé básně si autoři oblíbí a určitě se s některými i ztotožní.

česká poezie

Lucie Melicharová