Jedovatá houba

Jedovatá houba https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368501/bmid_jedovata-houba-8F9-368501.jpg 2 65 25

Tato ilustrovaná kniha, dle originálního podtitulu pro mladé i starší, je klasické antisemitské dílo německé nacionálněsocialistické propagandy. V roce 1938 jej ve svém nakladatelství Der Stürmer vydal jeden z nejaktivnějších kritiků Židovstva své doby Julius Streicher. Ležérní formou dětem například radí, jak poznat Žida: podle odporného, nasládlého zápachu, anebo dle pohledu, který je číhavý a bodavý. Už na očích mu člověk okamžitě pozná, že je to špatný a prolhaný člověk. Nesmlouvavě autor zkomponoval taktéž básně, kterými zakončuje každou jednotlivou kapitolu. Kvůli svému břitkému antisemitismu byla Jedovatá houba (v originále Der Giftpilz) i tehdejšími německými elitami přijímána různě: vedením strany vychvalovaná, některými špičkami SS naopak klasifikovaná jako mládež ohrožující.... celý text

Kniha se podle Databáze knih neslučuje s pravidly demokratické společnosti. Ačkoliv její existenci neschvalujeme, vyšla legálně, takže jsme se rozhodli ji zde ponechat.

Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Guidemedia

Der Giftpilz , 1938

ElfkaEleanor
18.02.2020

Knihu jsem pořídila... Pro dceru... Jednoho dne jí chci ukázat a říct, co se kdysi dělo, co se kdysi učily malé děti a co bylo špatně. Co by se dít znovu nemělo... Ta kniha není zlo. Zlo je, že před zlem zavíráme oči. Nepřipravujeme naše děti na to, že se s antisemitismem jednou setkají... S ním, rasismem, sexismem a dalšími -ismy. Naše děti jsou náš odkaz budoucnosti, pokud jim neukážeme, co bylo špatně... Vynoří se to znovu a ony nebudou vědět, jak s tím naložit a snáze podlehnou... Zopakují tak naše chyby a chyby našich předků.

rhogog
16.02.2020 4 z 5

Jedinečný pohled do historie propagandy, bez příkras, kompromisů a zbytečných vysvětlujících komentářů. Obsah odpovídá původnímu vydání roku 1938 včetně ilustrací. Názor ať si udělá každý sám, jen připomínám, že zakazování a pálení knih měli v oblibě zrovna nacisti.

triatlet
13.02.2020 odpad!

"To je nestydatost. To není otázka na diskuze, to je otázka pro policii." (Tomáš Radil, přeživší Osvětim)

Ta publikace je zlo. A označit zlo zlem není znak povýšenosti.
Jednoduché texty útočí na děti, které jsou velice snadno manipulovatelné.
Zaštiťovat se studijním materiálem? Máme očekávat, že nějaké nakladatelství ke studijním účelům vydá i Sekorova zlého brouka brambobrouka? Stačí ukázka...
Dobře, že média informovala o tomto zlu. Řešit by to měla policie.
Ni(á)ckové odkazující na nacistické ideje jen potvrzují, kam spěje databáze knih...

ctuacturad
12.02.2020 3 z 5

Knihy se nezakazujou a nepálí, knihy se čtou a studují. Nikdo by neměl být nucen cokoliv povinně číst, ale nikomu by také nemělo být zakazováno číst, co ho zajímá. Kniha je to nesmírně zajímavá z kulturního a hlavně lidského hlediska, jak se může člověčí myšlení vyvýjet a kam až může ideologie dojít... Proč by to měl někdo zakazovat? Z jakého práva? Četli jste? Já ano a jsem rád, další životní zkušenost. Stejně jako jsem četl Bibli a nejsem věřící, Kladivo na čarodějnice a nezačal jsem upalovat babky kořenářky nebo zápisky Olgy Hepnarová a nikoho přejet náklaďákem neplánuju. Přestaňte řešit každou blbost, co vám média podsunou a čtěte, co se vám líbí.

Kocurstvo
12.02.2020

Je to propaganda, ale nechápu ten lynč. Je náhodou dobře, že to vychází, a je hloupost to zakazovat. Samozřejmě by to mělo dostat nějaký přebal, nebo by mělo být nějak jinak řečeno, že se jedná o propagandistické dílo zločinného německého režimu, ale k dispozici by pro studijní účely být měla. Doba třicátých let může klidně zase nastat ( samozřejmě našroubovaná na současné, či budoucí reálie) a proto by se mělo vědět, jakými prostředky propaganda může operovat!!! Za mně: rozhodně nezakazovat jakoukoli knihu. A v obchodech tuhle mít samozřejmě mezi historickými knihami, ne dětskými... Sám mám Mein Kampf a jsem tomu rád. Čte se to příšerně, je tam spousta dnes irelevantních detailů, ale dokreslí mi to další kousek do obrazu nacistického Německa. Nezakazovat!!!