Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech

Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435817/bmid_jednotny-proud-mysleni-aneb-zivot-s-pUc-435817.jpg 4 8 3

Pro rozsáhlé dílo Jana Švankmajera je typické nejen překračování hranic tvůrčího projevu, které se bohatě ukazuje v jeho filmové, výtvarné i slovesné tvorbě, ale i schopnost vtisknout těmto objevným cestám jedinečný a zcela nezaměnitelný charakter. Vyplývá to z pevného ideového ukotvení jeho tvůrčího pohledu na svět (i vhledu pod jeho povrch) v doméně surrealismu, jehož konstantou a přímo nezbytnou podmínkou je schopnost neustále obnovovaného kritického pohledu na současnost a na její převládající společenské a ideologické pseudohodnoty. Ve Švankmajerově nejnovější knize se volně prolínají jeho hlavní autorské přístupy. Obsahuje fragmenty scénářů, včetně jeho milovaných taktilních fantasií, příběhy složené z koláží, záznamy snů, reflexe každodenního života, to vše pod jednotícím úhlem imaginace, která si neklade žádné meze, neboť pak by podle autora byla pouhou zradou svého výsostného poslání. Právě ona dává jeho knize — přes její rozmanitost a zdánlivě nahodilou členitost — jednotící linii. Tu však nelze v ničem přirovnat k literárně rozvíjenému syžetu, ale daleko spíše k pocitu z jízdy po peřejích horské řeky, která přes svou divokost pevně drží čtenáře v jeho loďce a nedovolí mu polevit v pozornosti.... celý text

dvojkadvacet
12.04.2021 4 z 5

Když má člověk chuť na surrealismus, je tahle knížka vynikající pochutina. Zejména proto, že textu je tam snesitelné množství a koláží hojnost. Těžko říct, jak tomuhle objektu říkat - autorská kniha, román, soubor koláží s doprovodem - ale je to v podstatě jedno. On to tam i ten Švankmajer vysvětluje - je to prostě způsob vyjádření - a má zrovna tendle tvar. Já jsem za.

boticelli
27.09.2020 5 z 5

Grandiózní! Alternativní texty téměř vůbec nevyhledávám, což po přečtení a prohlédnutí tohoto lexikonu možná změním. Navnadily mne poeticko-monstrózní koláže avšak povídání samo je stejně tak plastické jako obrazový doprovod. Jdu se pídit po dalším díle pana umělce.

ozzak
10.08.2020 5 z 5

úžasná knížka Švankmajer zase nezklamal .

surrealismus

Jan Švankmajer
česká, 1934
2001  97%Síla imaginace
1997  100%Evašvankmajerjan: Anima, Animus, Animace
2018  98%Cesty spasení
2020  88%Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech
2013  100%Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou

Kniha Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech je v