Jedno talianske leto

Jedno talianske leto https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516082/bmid_jedno-talianske-leto-hkI-516082.png 3 75 75

Katy je po maminej smrti bezradná. Mama bola jej najlepšia priateľka. Mala riešenia na všetky jej problémy, a teraz, keď ju Katy najviac potrebuje, jej niet. Navyše sa na obzore vynára ich plánovaný výlet do čarovného mestečka Positana, kde mama strávila leto predtým, ako spoznala Katinho otca. Katy čakala roky, kým ju tam mama vezme, a po dlhom váhaní sa na toto dobrodružstvo vydáva sama. Len čo priletí na pobrežie Amalfi, pocíti maminu prítomnosť. Očarí ju trblietavé more, čarovné útesy, prívetiví miestni obyvatelia a, samozrejme, lahodné jedlo, ktoré jej prinavracia sily. A vtom sa jej mama Carol objaví – živá, zdravá, opálená a o tridsať rokov mladšia. Katy nechápe, čo sa deje alebo ako je to možné. Za jedno talianske leto spozná Carol nie ako mamu, ale ako mladú ženu. Nie je však taká, ako si predstavovala, a tak sa musí zmieriť s tým, že mladšia mamina verzia je v živote rovnako zmätená ako ona.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

One Italian Summer , 2022

RockMartina
06.07.2023 5 z 5

Nádherné letní čtení, při kterém jsem měla pocit, že jsem se sama ocitla v Positanu. Úžasně popsaná místa, vůně, chutě...jedna z nejkrásnějších knih odehrávajících se u moře, kterou jsem kdy četla. A nejlepší na ní je, že vedle ostatních prostoduchých letních románků ve stylu "ona potká jeho, nejdříve se nemají rádi a pak se zamilují" tato kniha totálně vybočuje a příběh je konečně úplně o něčem jiném a více podstatném.

FejKýý
21.06.2023 3 z 5

Ta kniha se nedá dočíst! To byla věta, která mě běžela hlavou dva týdny. Kniha je krátká, ale pro mě byla nekončící. Knihy vždy dočítam, ale kdyby ne, dávno už bych to vzdala. Pak přišlo posledních zhruba 50 stran a já to narychlo celé zhltla, bylo to smutné a veselé zároveň, plné emocí a prostě krásné. Já si teď říkám, jaké jen dát hodnocení. Kéž by kniha byla celou dobu taková jako poslední stránky. A ještě poslední věc, s tím rokem, jsem to moc neodhadla, nenapadlo mě to. Jen jsem podezřívala Adama, že je zvláštní, že vždy byl tam kde Katy. Jestli není něco jako Carol. A na závěr, se mi i velice líbila fakta na konci ve stylu emailů. Je parádní, že si takhle napsaly a spisovatelka si opravdu něco zjišťovala. Doporučuji číst v létě. Krásné letní čtení.

iveta3689
19.06.2023 3 z 5

Námět super, většina knihy se četla hodně dobře. Poslední třetina byla už trochu zacyklená, ale samotný závěr knihu opět vylepšil. Celkově je to příjemné čtení, lepší průměr 3,5/5*.

kristy.books
15.06.2023 4 z 5

Jedno talianske leto je príbeh o smrti blízkeho človeka, vyrovnaní sa so stratou, hľadaní seba samého, rodine a, samozrejme, i láske. Bola to taká príjemná jednohubka s letným nádychom, ku ktorej však mám určitú výhradu.

Katy mala so svojou mamou veľmi blízky vzťah. Bola nielen jej matkou, ale i najlepšou kamarátkou, oporou, pomocnou rukou, radcom, studnicou múdrosti a veľkým vzorom. Nemožno sa teda čudovať, že matkina smrť ju doslova položila na kolená a teraz sa cíti stratená. Posledné mesiace strávila starostlivosťou o ňu a zrazu nevie, čo má robiť. Z tohto dôvodu sa rozhodne odísť na dovolenku do Talianska, ktorú spoločne plánovali, keďže pred 30 rokmi tam jej mama zažila jedno z najkrajších období vo svojom živote.

Je pekné, keď sú si matka a dcéra takto blízke, no podľa môjho názoru bola Katy na matke až moc závislá. Žiadne rozhodnutie neurobila sama, vo väčšine sa riadila tým, čo jej povedala mama, čo mi príde pri dospelej žene trochu zvláštne. Poradiť sa? Prečo nie! No niektoré rozhodnutia by podľa mňa vydatá tridsiatnička už mala robiť sama. Miestami som jednoducho mala problém porozumieť jej správaniu.

Veľmi sa mi páčilo prostredie Positana, od reštaurácií, hotelov, pamiatok, prírody po jedlo. Toto malebné mestečko dodávalo celému príbehu letnú, dovolenkovú atmosféru. Autorka ho pekne opísala, až som mala miestami pocit, že sa tam nachádzam aj ja. K príjemnej atmosfére prispeli aj sympatickí miestni obyvatelia, ktorí sa Katy hneď "ujali" a spríjemňovali jej jej pobyt.

Zápletka ohľadom toho, že Katy mala možnosť stretnúť mladšiu verziu svojej mamy a spoznať ju aj z inej stránky bola zaujímavá a spestrila celý príbeh, preto som bola zvedavá, ako to všetko vyvrcholí a najmä, ako to autorka celé vysvetlí. S týmto som však nebola úplne spokojná, niečo mi tu chýbalo. Osobne mi prišiel koniec dosť rýchly a nejak som nedokázala uveriť tomu náhlemu rozhodnutiu (alebo ako by som to nazvala) Katy o jej budúcnosti. Toto bolo pre mňa najväčšie mínus celého príbehu.

LivieBorova
13.06.2023 5 z 5

Dejte mi do ruky román odehrávající se v Itálii a budu spokojená. Jasně, není to tak hluboké jako třeba geniální přítelkyně, ale bylo to skvělé odlehčené čtení.

PetraN17
11.06.2023 5 z 5

Líbí se mi výpravy do minulosti, které jsou námětem obou knih. Tady se mi líbilo i prostředí a hlavně příběh, který byl hlavně pro Katy velice přínosný. Bylo by fajn, kdyby to fungovalo i v opravdovém životě :))

Itálie

Rebecca Serle