Jeden rok s Thomasem Bernhardem

Jeden rok s Thomasem Bernhardem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238811/mid_jeden-rok-s-thomasem-bernhardem-238811.jpg 4 6 2

Podtitul: Zapečetěný deník z roku 1972. Během svého téměř desetiletého přátelství s Thomasem Bernhardem se obchodník s realitami Karl Ignaz Hennetmair, žijící v sedmdesátých letech v bezprostředním sousedství spisovatelova domu v hornorakouském Ohlsdorfu, rozhodl zaznamenávat rozhovory a události Bernhardova života formou deníkových zápisů. Pečlivě si je vedl od 1. ledna 1972 do 1. ledna 1973; sbíral dokumenty o tom, co všechno s Bernhardem prožil a o čem spolu mluvili během dlouhých vycházek po okolí Ohlsdorfu. Přitom se nevyhýbali tématům, o nichž jinak Bernhard s nikým nemluvil tak otevřeně a bez skrupulí, ať šlo o názory na uměleckou scénu, o honoráře, praktiky nakladatelství nebo o úzké přátelské vztahy, či dokonce o ženy. Hennetmair později poznamenal: Thomas musel něco tušit, někdy mi dokonce sám nosil dopisy a dokumenty, aniž jsme kdy na toto téma prohodili jediné slovo. Hennetmairovy zápisky líčí řadu detailů a událostí z pohledu člověka, který měl k autorovi přístup jako málokdo jiný. Rodinné scény a humor, jímž Bernhard oplýval ve chvílích, kdy se cítil v bezpečí, jsou cenným svědectvím spisovatelova soukromého života. Nikde jinde, a už vůbec ne v autorově díle, k nim v této podobě cestu nenalezneme.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Prostor

Ein Jahr mit Thomas Bernhard , 2000

Matty
15.06.2020 2 z 5

Kronika s výrazně bulvárním nádechem a mizivou literární hodnotou. Namísto podstatných či přínosných informací se dozvídáme, kolik šilinků Bernhard zaplatil za opravu televize nebo že měl šestého září k obědu svůj oblíbený tatarský biftek. Na více než čtyřech stech stran je to vskutku úmorné. Hennetmair na jedné straně parazituje na osobnosti věhlasného spisovatele, na druhé o něm prozrazuje pouze skutečnosti, které jej ukazují v pozitivním světle. Jak sám přiznává, temné a nepříjemné věci si o svém příteli nezapisoval. Nejde tudíž o upřímný a ucelený pohled na Bernharda, který by jej obnažoval víc než třeba zevrubný, širší kontext zohledňující životopis. Právě jako materiál pro biografii měly být tyto zápisky využity, ne vydávány samostatně.

Škuch
18.04.2015 5 z 5

Když se mi kniha dostala do ruky, napadlo mě: "zase se někdo přiživuje na někom slavném“ , ale - ještě že obchodník s nemovitostmi Hennetmair, soused a přítel Thomase Bernharda, dostal ten nápad a zapisoval po celý rok 1972 poctivě každý den (spíš každou noc) vše, co se událo a o čem spolu mluvili. Dostal se k uzavřenému Bernhardovi opravdu velice blízko a podal podrobnou zprávu o jednom roce spisovatelova života. A napsal to výborně!

deníky rozhovory rakouská literatura spisovatelé osobnosti deníkové záznamy Thomas Bernhard, 1931-1989

Autorovy knížky

Karl Ignaz Hennetmair