Je mŕtvy

Je mŕtvy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396474/bmid_je-mrtvy-enQ-396474.jpg 3 13 4

Postavy bizarných príbehov navonok azda pôsobia ako kruté, nenávistné indivíduá, ich konanie však v konečnom dôsledku prezrádza túžbu intenzívne, poctivo žiť a odolávať banalite každodenného sveta. Jedna z postáv Ballovej knižky hovorí: „Dobrý aforizmus je viac ako zlý román“. Možno preto autor po úspešnej odbočke k relatívne dlhším prózam (V mene otca, Veľká láska) znovu prichádza s textami krátkymi a ešte kratšími. Hoci to nie sú aforizmy, vypointovanosťou hádam každej vety od nich ďaleko nemajú. Vo zvláštnych, neraz šokujúcich príbehoch či skôr antipríbehoch tu v pôsobivo lapidárnej skratke zaznievajú autentické i cielene zremixované hlasy bežných našincov, ich filozofia aj pseudofilozofia. Provokatívny názov knihy síce naznačuje opak, ale Balla rozhodne nie je mŕtvy – počúva nás totiž až príliš pozorne.... celý text

Povídky Literatura slovenská
Vydáno: , KK Bagala (Koloman Kertész Bagala)

Je mŕtvy , 2018

3497299
17.03.2022 5 z 5

Málokdy čl. narazí na tak chytrou a podnětnou prózu. Mezi Ballovy přednosti patří propojování – na hraně bezbřehé manýry (nevázanost), ovšem vždycky sleduje další interpretační plán (inteligence). Některé z povídek jsou docela fascinující.

erik385
30.03.2019 2 z 5

Toto je najslabšia Ballova kniha, po pár poviedkách som si povedal: "OK, fajn, a čo ako?" A pri ďalších som zasa vobec nechápal, o čom akože sú, boli tak zbytočne prekombinované, že som sa v nich stratil... Balla je skvelý štylista, ale tu to zjavne nestačí. Chvíľami mi prišlo, akoby už nevedel o čom písať, tak píše len také taľafatky, aby sa nepovedalo, že "je mŕtvy"...

freejazz
21.03.2019 1 z 5

druhý komentár, ktorý pridávam, nebude ani zďaleka taký pozitívny.
nudil som sa. a čakal, kedy to konečne začne. spomínam si, že už som jednu autorovu knihu nedočítal. lebo som sa pri nej nudil.
nijako ma nedojíma expresívne vyjadrovanie ani slovník suterénu. každý k. a každá p., každá j. znižuje slovnú zásobu o desať slov, takže priemerný človák po čase upadá do IQ pokladne od McDonalda. okrem toho, hustota knihy sa nemeria počtom spomenutých údov a udíc.
áno, Balla je dobrý pozorovateľ, jeho dialógy sú uveriteľné, lebo sme denne ich svedkami. lenže kde je to niečo navyše, čo zo záznamu robí literatúru? žiadny moment prekvapenia, žiadny nečakaný okamih. prázdna realita všedného dňa.
nečítam knihy aby som sa utvrdil v tom, že to, čo je okolo mňa, je reálne. na to knihy nepotrebujem. v knihách hľadám myšlienky, slobodu, víziu, filozofiu, fantáziu. na to, čo mi ponúka autor mi stačí zájsť do prvej zapľuvanej krčmy a bude ma to stáť max. dve pivá.
som sklamaný.

Gracian1964
21.12.2018 5 z 5

Dávam prvý komentár, hm... Nakoľko to nie je môj prvý prvý komentár, mám v tejto disciplíne isté skúsenosti. Nuž ale dosť hlúpych rečí, prejdime k veci. Ako dlhoročný Ballov priateľ som si knihu nemusel kúpiť, dostal som ju priamo od Majstra. Týmto mu teda ešte raz pekne ďakujem. Samozrejme, že som zatiaľ prečítal všetky jeho vydané knihy a všetky sa mi páčili. Priznávam, že toto určite bude veľmi subjektívne hodnotenie. Balla má obdivuhodný, ba priam závideniahodný talent. V tomto prípade sa vracia ku kratším príbehom, akýmsi poviedočkám, v niektorých prípadoch to skôr pripomína aforizmy, čriepky, fragmenty myšlienok. Hm, každopádne je to veľmi čítavé, vzrušujúce, originálne, autentické a podnetné. Dúfam, že za týmto mojim prvým pozitívnym komentom pribudnú ďalšie, či už rovnako pozitívne, alebo naopak, negatívne, alebo len mierne negatívne, možno mierne pozitívne, hihi...dobre teda. Stačilo, čítajte a komentujte. Stretneme sa na pive.

Část díla

Vladimír Balla