Jarda straší město

Jarda straší město https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8954/bmid_jarda-strasi-mesto-wLm-8954.jpg 4 2 1

Při skautské výpravě najde primán Jarda na hradu starou knihu plnou kouzel. Jardu nejvíce zaujmou kouzla na proměny. Nejprve doma vyděsí proměnou ve psa a želvu jejich psa a pak služebnou. Na školním výletu vyděsí Jarda spolužáky a učitele proměnou v přízrak švédského vojáka, poté místního rybáře proměnou ve lva. Vnutí se na představení cirkusu v Karlíně a předvede řadu kouzel. Jarda se rozhodne naučit něco o zvířatech a vyrazí do Národního muzea. V něm ho zaujme sál s pravěkými ještěry. A Jardu napadne, že by se mohl proměnit v obřího dinosaura a vyrazit do města. Kniha vyšla v roce 1947 a autor v ní zmiňuje vybombardované činžáky na Vinohradech po bombardování Prahy 14. února 1945. V závěru autor vysvětluje, že v Národním muzeu žádný Diplodocus nikdy nebyl vystaven a ani tam nemají žádný sál s praještěry. Že jediný, kdo v Praze řádil, byl okupant, v knize má na mysli německé okupanty. Autor se nedožil toho, že další okupanti, tentokráte sovětští, opět řádili v Praze v roce 1968 a dokonce rozstříleli fasádu Národního muzea, kam autor umístil část svého příběhu. Máj 1947, 125 stran. Obálka Emil Posledník, ilustrace Emil Posledník.... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Nakladatelské družstvo Máje (Máj)

Jarda straší město

Turlogh
22.08.2018 4 z 5

Tato kniha byla pro mě velmi příjemným překvapením. Autora Emila Posledníka jsem měl vždy v oblibě, již od časů, kdy jsem jako dítko četl časopis Punťa, ve kterém tento spisovatel a především kreslíř psal veršované povídání doplněné kresbami o Vodníčku Vencovi. Proto jsem příběh jedenáctiletého Jardy, který je napsaný velmi vtipně a čtivě přečetl velmi rychle. (Ono knížečka je to útlá, pouhých 125 stránek.) Co mě ovšem potěšilo jaksi navíc, tato knížka se dá zařadit ke skautským
románům ! Proč? Protože Jarda je skautem družiny Rosomáků, skautského oddílu z Prahy. Dávám čtyři a půl hvězdy hodnocení a všem a obzvláště vlčatům a světluškám doporučuji k přečtení.

Emil Posledník
česká, 1903 - 1961
1944  98%Vodník Venca
1946  94%Šotek z chalupy
1947  80%Jarda straší město
1948  100%Mančiny radosti
1937  100%Podivuhodná dobrodružství dvou motoristů - smolařů Neklana & Hostivíta

Kniha Jarda straší město je v