January a Deset tisíc dveří

January a Deset tisíc dveří https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454754/bmid_january-a-deset-tisic-dveri-YPP-454754.jpg 4 132 44

Slova a jejich významy hrají ve světě důležitou roli. Tvarují a mění realitu pomocí té nejstarší alchymie... January je ztělesněním zvědavosti. A když se ocitne v rozsáhlém sídle bohatého pana Locka, cítí se jako jedna z podivných hraček a pokladů, které zdobí jeho chodby a síně: oprašovaná, pečlivě udržovaná, z větší část ignorovaná a taky úplně jinde, než by měla být. Potom ale objeví podivnou knihu. Knihu s vůní jiných světů, která vypráví příběhy tajných dveří, lásky, dobrodružství a nebezpečí. Každá její stránka January odhaluje další a další nemožné pravdy o světě a dívka v nich objeví také příběh úzce propletený s jejím vlastním životem. Bohaté a propracované vyprávění o neskutečných cestách, nezapomenutelné lásce a nikdy nekončící síle příběhů.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Ten Thousand Doors of January , 2019

spencer
24.03.2021 3 z 5

Mrzí mě to, ale knihu jsem si neužila tak, jak jsem předpokládala.
Příběh mi přišel pomalý a dělalo mi problém udržovat při čtení pozornost. Musím ale ocenit, jak se kniha snaží poukázat na důležitost slov a příběhů. Autorčin styl psaní se mi také líbil, takže i když jsem nebyla touto knihou zrovna okouzlena, do další její knihy se určitě pustím.

Kolombus
21.03.2021 2 z 5

kniha o dobrodružstve, cestovani medzi svetmi, pribeh o krivde, tajomstvách, domove či láske. Kazdy chce niekam patriť.
Zároveň však musím dodať, že dočítať túto knihu mi dalo zabrať, pretože rozťahanými pasážami som sa musela premáhať. Príbeh zaujímavo spracovaný a či vás baví veľmi alebo pomenej, rôzne zvraty vás nabadajú k dočítaniu knihy.
Príjemne strávený čas s knihou, no viackrát ju čítať teda rozhodne nebudem.

Tori.Weasley
16.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hezký jazyk a super hlavní hrdinka (normální, ne příliš ufňukaná, ani extra drsná). Hodně jsem ocenila atypický styl vyprávění. :) Cizí světy a příběhy je přesně téma pro mě, takže za myšlenku díla přidávám navíc hvězdičku.
Dějově je to totiž trošku slabší, ale mně to nevadilo, protože mi postavy ihned přirostly k srdci. Ráda bych se k January ještě někdy vrátila, ale chápu, když žádné pokračování nebude. Kniha je dokonalá i sama o sobě a další díl by to mohl zničit.
Autorka dává hodně prostoru postavám, takže mi připadalo, jako bych je velmi dobře znala. Jedna z mála knih za hodně dlouhou dobu, při které jsem si i já připadala součástí příběhu (pocit trochu jako z Nekonečného příběhu).
Divnoknihy jsou něco pro mě, a i když asi nejsou úspěšné u většiny čtenářů, každá, kterou jsem zatím četla má v mém srdci svoje místo.

veia
25.01.2021 3 z 5

Rozhodně zatím nejzvláštnější kniha, kterou jsem kdy četla, a proto je těžké ji hodnotit. Vlastně ani nedokážu říct, jestli ji spíš miluju, nebo nenávidím :) Takže moje smíšené pocity asi nejlíp popíše hodnocení 3/5 a doporučení, ať si knihu přečtete a sami si na ni uděláte názor - dost pravděpodobně budete s pocity taky ,,někde mezi’’, stejně jako já a vlastně i hlavní hrdinka :) A možná právě o to autorce šlo...

Libris_Na_Ex
25.01.2021 5 z 5

Tahle kniha má nejen nádhernou obálku, ale i obsah. Januaryn příběh jsem si zamilovala a zároveň mě zničil.
Je mi ale jasné, že podobné pocity nebude sdílet každý čtenář. Je to kniha psaná poetickým stylem, kdy člověk musí vnímat každé slovíčko, protože tady opravdu na každém jednom slově záleží a společně tvoří jeden krásný obraz. A ano, není to kniha nabytá akcí. Ani na konci se nedočkáte epického vyvrcholení. Ale já se hrdě řádím mezi ty, který mají mnohem radši přízemnější knihy a baví mě objevovat svět a postavy.
Kniha je výjimečná i obdobím, ve kterém se odehrává – začátek 20.století. K tomu je naše hlavní hrdinka míšenka (její táta je černoch a máma běloška), a proto do je pro ni těžké najít svoje místo ve světě. A tom kniha je. O hledání svého místa ve světě a o pocitu, že nikam nepatříme.
Navíc jde opravdu proti dnešním klišé. Pomalá romantická linka, tvořená v dětství (a jedna láska, hledající se napříč světy), hlavní hrdinka, která není drzá, impulsivní a ani drsná anebo třeba magie vysvětlovaná velmi vědecky.
"Už jsem rozhodně četla lepší knížky, kde bylo víc dobrodružství a líbání a míň poučování, ale žádná z nich ve mě nevzbudila takové křehké, nesmyslné podezření, že by to mohla být pravda. "
Už jsem to sem jednou sdílela, ale prostě tahle věta knihu dokonale vystihuje, a i proto se mi tolik zaryla do srdce a jen tak nic jí od pryč nedostane.

martinakraus
22.01.2021 4 z 5

Ne o mnoho knihách, které jsem četla, se dá říct, že by byly krásné uvnitř i zvenčí, ale January je určitě jedna z nich. Jednotlivé kapitoly mají na svých začátcích krásné malůvky a jsem rozhodně velký fanda jak obálky na přebalu, tak i toho, co je pod ním - tohle by mělo být u více hardbacků, je to příjemné oživení a rozhodně to popuzuje k tomu si knihu koupit.
Jak jsem ale řekla, January a deset tisíc dveří je krásná i uvnitř. Její čtení jsem si moc užila. Příběh a jeho zvraty byly za mne super (ale určitě to není pro každého, jak už jste nejspíš slyšeli mnohokrát, tahle knížka je zkrátka jiná). Líbilo se mi, jaký má příběh "flow" a aspekt dvou knih v jedné to pro mne dělal o to zajímavější, stejně jako krásný jazyk, jakým je kniha napsána (všechna čest překladatelce!). Magie a kouzla, světy i postavy. Usmívala jsem se i měla slzy v očích, tenhle příběh je zkrátka tak nějak hořkosladký.
Jediný důvod, proč knize nedávám 5* je ten, že musím uznat, že bych se asi nezlobila, kdyby byla kratší. Ale jinak vážně velké doporučení!

KatChiss
20.01.2021 3 z 5

Tahle kniha je tak krásně napsaná. Autorka využívá květnaté popisy, krásné myšlenky a originální přirovnání.

Grafická stránka knihy je taky skvělá. Barevná obálka, pod kterou se skrývají fialové desky se zlatým klíčem, který je symbolem celého příběhu. Taky milujete, když je pod přebalem něco jiného? Ilustrace na začátku kapitol jsou také velmi povedené.

Co se týče příběhu, je o cestování Dveřmi mezi různými světy. Každý svět má svůj jazyk, zvyky atd. Není to nic originálního, ale taky to nenajdeme v každé ya fantasy. Nachází se tu příběh v příběhu, který mě zprvu moc nebavil a nechápala jsem jeho podstatu. Ale když jsem pak pochopila, musela jsem uznat, že autorka zvolila skvělý způsob. Každopádně by se dal příběh o dost zkrátit. Říkala jsem si, že styl psaní mi vynahradí ne-tolik-zajímavý-příběh, ale bohužel. Zprvu to fungovalo, ale pak už jsem si přála mít dočteno.

Vlastně nevím, jestli vám knihu doporučuji, nebo ne. Ty myšlenky a hra se slovy určitě stojí za to. Ale jestli vám v knihách spíše záleží na příběhu, který má spád a je v něm plno akce a šokujících zvratů, tahle kniha vás moc nepotěší. Takže se rozhodněte sami ????

Jirkass89
06.01.2021 2 z 5

Kniha mě zaujala na první pohled svou obálkou, po přečtení anotace jsem byl z námětu nadšený. Teď přijde bohužel velké ALE. Přibližně do poloviny knihy jsem se nemohl začíst, spíše jsem se do čtení nutil. Od jistého okamžiku došlo ke zlepšení, přesto jsem knihu dočetl, aby neskončila na hromádce nedočtených kolegyň. Možnou roli v tom hrál i styl autorky, který mi nesedl.

Knihomolka582
04.01.2021

Jako knížka a její dějová linka není špatná. Bohužel mě trochu zamrzela trocha kopírování co se týče procházení světů ze Zlatého kompasu (pokud někdo četl celou trilogii, tak pochopí) Ale za mě jako takové relaxační čtení supr????

gabca5316
26.12.2020 3 z 5

Je to zajímavý příběh. Ale strašně dlouho mi trvalo se začíst..Asi až tak od 150. strany se to konečně rozjelo a pak se zase nedalo přestat číst..Moc se mi líbil Sindibad ????

Acourtofbook
23.12.2020 2 z 5

Na začátek chci říct, že tohle je podle mě přesně tak kniha, kterou budete buďto naprosto milovat nebo nenávidět. January je něco úplně jiného, než všechny ostatní knihy, ale za mě bohužel úplně ne v tom dobrém slova smyslu. Ze začátku jsem byla z toho zdobného a lehce květnatého jazyku nadšená, ale když čtete dál a zjistíte, že se na jedné stránce různými slovy okecává pořád ta jedna samá věc a vlastně se tam nic neděje, začne vás to pravděpodobně štvát. Přišlo mi, jak by knihu napsal někdo dávno v minulosti, protože jsem sice pořád četla dál a dál, ale stávalo se mi, že jsem často nevěděla, o čem vlastně čtu a musela jsem se v knize vracet. V půlce však nastává obrat, připojuje se konečně i trochu akce, a i když nemůžu říct, že bych potom byla z January kdovíjak nadšená, už mě celý příběh alespoň tolik nenudil. Co mi však na January přišlo zajímavé, bylo to, že v příběhu byla zasazená kniha v knize a taky celkem originální námět, protože já osobně jsem až do poslední chvíle vůbec netušila, kam January spěje a závěr mě opravdu překvapil.

2⭐/5⭐ Nápad dobrý, ale bohužel mi nesedl jazyk a styl, jakým byla kniha psána.

Za knihu děkuji Albatros Media

Luccinda
21.12.2020 5 z 5

Knížka mě na první pohled upoutala překrásnou obálkou, už když jsem ji poprvé viděla v podzimním edičním plánu CooBoo. Anotace působila velmi zvláštně, ihned mi ale připomněla Snílka neznámého, což je jedna z mých nejoblíbenějších fantasy. Doufala jsem, že by se z January mohla vyklubat podobně krásná kniha, jako je právě Snílek neznámý. No a jsem moc ráda, že se moje očekávání naplnila.

Stejně jako Snílek neznámý, ani January a deset tisíc dveří určitě nesedne každému. Ale pokud máte rádi pomalejší, nádherně napsané fantasy příběhy, které vás okouzlí a naprosto pohltí, tahle knížka pro vás určitě bude to pravé. Autorka dokázala vytvořit bohatý a nesmírně propracovaný příběh a zasadit do něho prvek „kniha v knize“, který mi přišel zkrátka kouzelný. Celá kniha na mě působila vyloženě pohádkovým dojmem a jsem ráda, že jsem jí četla takhle před Vánoci, protože se k tomuto magickému období opravdu hodí. Bonusem byl nádherný jazyk, který skvěle dokreslil atmosféru příběhu a donutil mě spotřebovat všechny modré lepíky, které jsem používala na označení těch nejkrásnějších pasáží.

JointlieKat94
13.12.2020 5 z 5

Kniha má vlastně několik částí, je to jakási kniha v knize a v další knize, to ale pochopíte! :) ze začátku se člověk ztrácí, těžko se orientuje, ale čím víc jsem se ztrácela já, tím víc jsem měla potřebu číst a vlastně jsem se propadala do dalších a dalších Dveří. A bylo to krásné padání.

January, vychovávaná sběratelem, panem Lockem, který z ní chce mít poslušnou a hodnou holčičku (a dokonce se mu to i pár let daří), protože ji potřebuje a protože se o ni musí někdo postarat. Zná jen tatínka, který je ale často na cestách, ví, že pro pana Locka pracuje, ale jak, to netuší. January má nejlepšího kamaráda Samuela, který jí tajně nosí knihy a taky jí věnuje psa, kterýho nikdo nemá rád, jen aby nebyla tak osamocená. Postupem času se January začne vzpouzet, vzpírat se pravidlům a chce zmizet, zjistí totiž, že je tatínek asi mrtvý..

..A Vy se začnete propadat Dveřmi do spousty světů, do lásky přesahující Deset tisíc Dveří, a zjistíte, že je vše tak, jak má být. Je to napínavé, romantické fantasy tak, jak jsem ho doposud neznala ani já, a tak jsem si to vážně užívala.

teer.h
09.12.2020 3 z 5

Nápad to byl hezký... ale.. nemůžu říct, že mě to nebavilo, ale první půlka knihy pro mě nebyla vůbec záživná a musela jsem se spíše nutit ji číst.

anndrra
06.12.2020 5 z 5

January je jiná. Je jiná takovým tím způsobem, jako Forrest Gump. Buď si ji zamilujete pro její zvláštní půvab nebo nebudete mít trpělivost ji číst, protože jazyk téhle knížky čtenáře nutí vychutnávat si každé jednotlivé slovo, každou větu, jako hodně dobrou pralinku, není to zkrátka žádná Snickerska, ale minimálně 80% hořká čokoláda, kterou musíte nechat pomalu rozplynout v puse, abyste ji dokonale pochopili.Po shlédnutí videa Proč (ne)číst January a Deset tisíc dveří jsem se upřímně bála, co mě v knížce čeká, protože fakt nejsem intelektuální čtenář.

Zbytečně.

Tahle knížka je pro mě totiž letošní jedničkou. Jsem z ní nadšená a v žádnym případě nemůžu říct, že by byla nudná. Sama jsem ji četla na jeden zátah, protože jsem nemohla přestat. Nešlo to. Miluju jí a kdybych jí mohla ohodnotit víc než pěti hvězdama, udělám to. Rozhodně ji doporučuju všem, kdo mají rádi Drahokamy nebo Šepotání. Komu se asi líbit nebude, jsou milovníci velkých akčních scén a složitého politikaření.

farys_books
30.11.2020 4 z 5

Knížka mi ze začátku nesedla kvůli stylu, jakým byla napsána. Zhruba do půlky jsem se musela do čtení lehce přemlouvat a celá tato část byla hodně předvídatelná - co mělo působit jako velké odhalení jsem uhodla asi sto stránek předtím.
Nic z toho však neplatí na druhou polovinu knihy, která byla něco naprosto jiného. Hlavní hrdinka se trochu vzpamatovala, děj k sobě přibral nějakou tu akci, zkrátka přišlo něco, co mě bavilo.
Celkově se mi líbil prvek knihy v knize, i když ta kniha uvnitř byla ze začátku hodně odborná. Nicméně mě příběh "v knize" bavil o trochu víc, než příběh January.
Konec mě překvapivě hodně dojal a líbil se mi + navíc je to standalone, takže byl příběh hezky uzavřený.
Mínusem pro mě byl nevyužitý potenciál dveří a dalších světů, o kterých jsme se dozvěděli vždy jen málo a ještě k tomu z vyprávění. Klidně bych uvítala více cest mezi světy a zdržení se tam.
Celkově hodnotím lehce nadprůměrně, myslím si ale, že hodně lidem sedne více než mně, právě díky stylu psaní.

annettka1098
30.11.2020 3 z 5

JANUARY A DESET TISÍC DVEŘÍ je krásný příběh, který chce ovšem trošku trpělivosti a ke kráse příběhu je nutno se propracovat. Kniha měla na můj vkus velmi pomalý začátek, kdy January popisuje své dětství v domě pana Locka, který je zámožným mužem a zaměstnavatelem jejího otce. Protože otec January hodně cestuje, vyrůstá January bez rodičů, dostává se jí domácí výchovy a vzdělání pod dohledem přísné německé vychovatelky a často se cítí velmi opuštěná.
Zajímavý zvrat nastane cca v polovině knihy, kdy příběh opravdu vygraduje. Nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět, jak to celé dopadne. Tato gradace pro mne bohužel v určité části ztratila tempo, kdy několik rozhodnutí January bylo trošku proti mé mysli. Ovšem se samotným závěrem jsem byla v podstatě spokojená. Autorce se v knize povedlo vhodným a jemným způsobem nastínit rasovou problematiku, o které si někteří myslí, že už vymizela, ale bohužel i dnes narazíme na místa, kde stále trvá.

Prokrastinuji
28.11.2020 1 z 5

Hned na začátek, a ne jen proto, že jsem dostala RC v rámci spolupráce, řeknu, že tohle vůbec není špatná kniha, ale well, January byla všechno, jen ne vůbec to, co jsem od ní očekávala. Byla jsem z prvních pár stránek nadšená, protože je pravda, že je to napsaný krásným, květnatým a až zasněným jazykem, ale když po padesíti stránkách zjistíte, že vás to tak úplně netankuje a máte přečíst celou knihu o 400 stranách?!?
Nedokázala jsem si vytvořit vztah k postavám a celkově mi to určitými prvky připomínalo divný mix Dětí z Bullerbynu a Umbrella Academy, protože pan Locke vypadal v mé představě jako Hargreeves, sorry not sorry, nemusíte to tak vidět, jen můj názor. Vím, že příběh asi nese skrytou přidanou hodnotu, ale zcela upřímně jsem neustále ztrácela niť a párkat se ve čtení musela vracet. Moc tomu nepřidával fakt, že příběh se táhl jako hodně kvalitní zvýkačka. Kdyby to nebyla kniha na recenzi, ani nedočítám. Uznávám, ale že kniha má vcelku originální námět, nádhernou obálku a pak je tady taky ta záležitost s knihou v knize.
Myslím, že kniha by mohla sednout fanouškům série Drahokamy a knihy Dívka z Inkoustu a hvězd.

HannyLough
25.11.2020

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá January Scatlerová, která se tak nějak toulá po světě a není se svým životem úplně spokojená. Žije se svým pěstounem panem Lockem, který zaměstnává i jejího otce, ten je ale neustále pracovně pryč. Díky panu Lockovi se January ocitá ve společnosti vysoce postavených lidí. Jednoho dne January objeví Dveře a její život se náhle změní...

Příběh plný zajímavostí, tajemství, napětí ale zároveň hledají sebe sama, taková je kniha January a Deset tisíc dveří. V příběhu najdeme mnoho hlubších významů a celkově je kniha hodně na zamyšlení.
Začátek knihy mě absolutně nebavil a neustále jsem se ztrácela a měla chuť se čtením skončit. Po pár dnech jsem knihu znovu rozečetla a konečně jsem se dostala k nějakým zajímavějším částem, které mě alespoň trochu vtáhly do děje. Autořin jazyk a její příběh asi nesedne každému, protože je to celkem náročné čtivo při kterém je důležité dávat opravdu dobrý pozor. V knize sledujeme dvě dějové linky - jedna je o January a jejím příběhu a druhá je o knize Deset tisíc dveří.
V cca půlce knihy to začalo být zajímavé a kniha mě celkem bavila, ne že by to byl úplně můj šálek kávy, ale špatné to nebylo a určitě si knihu mnoho čtenářů oblíbí. ????

nikolthestrange
24.11.2020 4 z 5

Začátek mě uvedl krapet do rozpaků, neb se děj rozjíždí opravdu pomalu - jakmile se zorientujete ve světě a postavách, šoupne vás to do "knihy v knize" s novými lidmi a lokacemi. Přesto stojí za to vytrvat, vše se totiž postupně skvěle pospojuje v komplexní a smysluplný příběh, kterému nechybí zvraty a provází ho krásný jazyk a neobyčejná atmosféra.

Kniha se částečně zabývá tématem dveří vedoucích do jiných říší, hlavní poselství však podle mě tkví v hledání domova a sama sebe; pojednává o následování svých snů a hlasu srdce. Hrdinka je mimochodem míšenka (a i několik ostatních charakterů přísluší k etnickým menšinám) a vzhledem k faktu, že se příběh odehrává ve Spojených státech dvacátého století, kde společnost ještě nedozrála přijatelné tolerance, otevírá se tím i problematika rasismu.

Velmi záleží na tom, co si od titulu slibujete. Pokud máte chuť na epické dobrodružství, kde se v jednom kuse prochází do neuvěřitelných zemí, budete nejspíš zklamaní. V této knize se především buduje napětí, odhalují se dílčí tajemství a příběh graduje.

Největším záporem je výskyt několika hluchých míst - zbytečných popisů, omílání těch samých věcí jinými slovy atd. Tento prostor by si dozajista zasloužilo vyšperkování magického systému, jenž v díle figuruje spíše okrajově.

Na January musíte mít pravděpodobně tu správnou náladu... Ale troufám si tvrdit, že se jedná o ten druh knihy, který lze číst opakovaně a pokaždé tam najít něco nového. Pro mně to byl každopádně nadmíru příjemný zážitek :)

4/5*
Za recenzní reading copy děkuji Albatrosmedia.cz.