Jane

Novodobé zpracování klasického příběhu o Janě Eyreové je současným milostným příběhem s dramatickou zápletkou. Jane Mooreová se po smrti rodičů vzdá studia na výtvarné škole a přijme místo chůvy malé holčičky, jejímž otcem je stárnoucí bývalý rocker. Dívka se sžívá s malou Maddy a chodem domácnosti Thornfield Parku, postupně začne podléhat kouzlu zkušeného podmanivého muže a poprvé v životě se zamiluje. Dům ale skrývá tajemství, které život všech obrátí naruby......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107820/jane-FpC-107820.jpg 3.7165
Vydáno:, Ikar (ČR)

lenkaabooks

Janu Eyrovou jsem několikrát četla a viděla zfilmovanou. Je to jedna z mých milovaných knih. Proto jsem byla velmi zvědavá na její moderní verzi. No, co říci. Příběh se četl lehce a svižně. A to je vše. Zatímco k originálu se vrátím zas a znova, na této verzi hodnotím kladně především poslední větu - Pokud Jane přiměje několik čtenářů znovu otevřít Janu Eyrovou, aby zjistili, o čem to všechno bylo, mělo to smysl.

Holanka
25.08.2016

Na knihu Jane od spisovatelky April Lindnerové jsem narazila v knihovně. Když jsem si přečetla anotaci a zjistila, že je to moderní příběh Jany Eyrová, tak jsem si ho musela přečíst. Věděla jsem, že pokud jsi ji přečtu, tak se mi bude buď moc líbit nebo to bude naprostý brak. Docela mě zajímalo, jak si spisovatelka poradí s tím, jak Janu Eyrovou umístit do 21. století. Knihu jsem měla přečtenou velmi rychle. Musím uznat, že se to povedlo. Kniha se mi moc líbila. Byli tam značné podobnosti mezi oběma knihami. Těším se, až jsi od ní přečtu její další knihu Cathrine.

KnihomolTerka
20.07.2016

Moc hezká, odpočinková kniha. Přečetla jsem ji ted v nemocnici.

AničkaŽ
29.06.2016

Je asi na místě pochválit vykreslení Janiny postavy, autorka dokázala přiblížit její malý svět celkem šikovně. Stejně jako podobné knihy tohoto typu je to samozřejmě čtivé. Je taky milé, že se autorka držela předlohy. Ale proč tyhle knížky psát?? Nemyslím si, že by s tím byla velká práce (což autorka na konci také přiznává) a chápu, že je fanynkou Jany Eyrové jako my všechny/všichni ostatní, ale úplně si nejsem jistá, že by to byl důvod k tomu psát takovéto moderní verze. Ale pro fanynky i fanoušky původní předlohy doporučuji přečíst jako zajímavou zkušenost, udělejte si svůj názor. ;)

Nikolaoss
04.06.2016

Původní Jana je původní Jana, ale přes to musím říct, že se mi příběh líbil. Držíme se předlohy :) a proto, že se jí držíme, je celá kniha naprosto předvídatelná. Věděla jsem, co přijde a v jakém pořadí to bude, ale nevěděla jsem, jak to paní autorka zaonačí, aby jí to sedělo do jejího moderního pojetí příběhu. Na celé věci toho bylo tolik k pokažení, že jsem opravdu mile překvapená z výsledku psaní paní Lindnerové. Některé původní situace sice v moderním pojetí kulhají na obě nohy, ale i tak se mi kniha četla moc hezky.

Tess.96
13.05.2016

Kniha se mi moc líbila. Originální příběh o Janě Eyrové zná opravdu každý, takže jsem byla hodně zvědavá, jak se s tím autorka poprala a napsala to vážně skvěle. Ze začátku jsem se nemohla skoro vůbec začíst, ale pak to šlo samo od sebe. A nakonec se mi příběh líbil o něco více než originál.

blackcoffee
26.04.2016

Originalní Jana Eyrová od Brontëové patří mezi moje nejoblíbenější knihy, a od začátku mi bylo jasné, že 'novodobé zpracování' jí nebude sahat ani po kotníky. No, a nespletla jsem se.

Nejde mi ani tak o to, že pro mě, která četla originál víckrát než jen jednou, nedojde v téhle knize k ničemu nečekanému nebo překvapivému - spousta situací a dialogů bylo až na pár pozmněněných slov vlastně kopie těch původních. Ne, ani kdy ponimu tohle, což je samozřejmé, když čtete zmodernizovanou verzi nějaké klasiky, mě Jane nijak zvlášť nenadchla. Stránky sice rychle odsýpaly, děj plynul rychle a nenuceně, April bezpochyby psát dokáže, ale to bohužel nestačilo.
Spousta situací, které v Janě Eyrové působily přirozeně, holt v jednadvacátém století už tak nevyznějí a co hůř, mnohdy působí nereálně.

Jako oddechovka ( moc citových popisů ani dlouhých monologů jako v originále tu nenajdete a tak je to opravdu hodně nenáročné čtení) si ale ty tři hvězdičky přece jen zaslouží, i když oproti originálu..no, jak už jsem říkala. Jana je Jana, a žádná novodobá verze se jí vyrovnat nemůže.

ppetaa27
07.04.2016

Na pravou Jane to nema, ale i tak je super. Sice jsem porad mela pocit, ze jsem v dobe Jane Eyre a az po chvilce jsem si vzdycky uvedomila, ze je to vlastne moderni Jane. Ale i tak jsem celou knizku hltala.

stepka3765
22.09.2015

Já nemám slov. Úplně jsem knížkou proletěla a když jsem byla na poslední stránce, hledala jsem další :D. Po přečtení téhle knížky určitě někdy sáhnu po orginálu Jana Eyrová! :)

*Pájuše*
19.08.2015

Ke knize mě vlastně přivedla anotace, díky níž v blízké době sáhnu po originálu. :-)
Autorce se musí nechat, že dokázala oživit příběh do 21. století. Je poutavý, čtivý a napínavý. Hlavní hrdinka je obyčejná holka, která si na nic nehraje, pravdomluvná, rozumná a bez hořkosti ze života, který vedla. Nico mi byl sympatický, choval se přesně tak, jak jsem od rockové hvězdičky předpokládala. Nicméně, v několika věcech mi kniha prostě nesedla.
*SPOILER*
Knihu musím hodnotit na dvě poloviny. Ta první byla naprosto dokonalá. Byla sem knihou posedlá a nemohla ji odložit.
Pak ale přišel zvrat číslo JEDNA! Do příběhu se zamotala nějaká káča fotografka a z Jane se stal uzlíček nervů. A Nico se do té doby choval jako rocková hvězdička.
Pak ale přišel zvrat číslo DVĚ! Jane to nevydržela a vyznala se mu. A Nico, světe div se, její lásku opětoval. U Jane jsem věřila, že se tam ten přerod citů skutečně stal, ale Nicovi jsem to opravdu nebaštila. To, jak se pak choval, mi na člověka jeho rázu moc nesedělo - důležitá otázka: Kolik mu vlastně bylo let? Jane ho nazvala "fotbalový taťka", takže něco kolem 40? - Každopádně moje rozčarování bylo... může se z dospělého rozumově založeného chlapa během chvilky stát puberťák se splašenými hormony?? Autorce se to povedlo totálně zničit jeho charakter.
Pak se Jane dozvěděla Nicovo tajemství a zdrhla mu. Což je ta druhá polovina knihy, kterou bych nejraději vymazala. Obzvlášť proto, že mi přišla tak neuvěřitelná! A kniha se mi už nelíbila. Ztratila pro mě to kouzlo. Bublina praskla, zmizel mi obláček, na kterém jsem se vznášela...
Zvrat číslo TŘI. Jane, bez prostředků, s nervy u konce, se zhroutila v restauraci. A voiala... před ní se z čista jasna objeví dobrá duše, - dívka - která ji nejen, že zavede k sobě domů, nakrmí ji, ale dlouhodobě poskytne střechu nad hlavou bez toho, aniž by musela platit nájem. Cizí dívka domů přivede člověka, kterého nezná... No, zajímavý altruismus, ovšem těžko stravitelný a uvěřitelný. Jsme v 21. století… Kdo vám dá dneska něco zadarmo, proboha?! Ta dobrá duše navíc měla celkem vykutáleného bratříčka, který byl v knize popisován jakou moudrý člověk, sice trošku "jiný", ale génius. Mě spíš přišel jako vymývač mozku. Prostě po*uk.
Zvrat číslo ČTYŘI. Ještě míň stravitelný se mi zdálo, že by se Jane - v 21. století! - ocitla na takovém místě, kde by za celých šest měsíců neuviděla ani jeden bulvární plátek, neuslyšela nic o mediálních kauzách, celebritách, politice. Prostě o ničem... Z luxusního domu do města, kde si sotva vydělá na živobytí? Není tam televize, žádné stánky s novinami, ale mobil má po ruce kdykoliv... Nezměnila náhodou kontinent???
*KONEC SPOILERU*
Knihu můžu hodnotit na polovinu. Ta první byla dokonalá a nemám ji co vytknout. Ta druhá mě nebavila, byla jsem jak v jíříkově vidění a měla jsem problém uvěřit tomu, čím se mě autorka snažila nakrmit. Hlavní je, že konec má happy-end. Kdo by to čekal, po takovém dramatu. ;-)
Knihu bych hodnotila 3,5*

Lauralex
03.08.2015

Jaké to musí být, když se rozhodnete napsat knihu podle předlohy a máte dané podněty, kterými se musíte řídit, a ještě si vyberete tak uznávané dílo. April se toho zhostila vcelku dobře.

Miluju originální Janu Eyrovou od Brönteové, takže na tuhle knihu jsem byla hodně zvědavá. Samozřejmě jsem věděla, o čem to je, jak se to bude vyvíjet a jak to skončí, ale zajímala mě ta moderní verze, úplně jsem si to nedokázala představit. Ale nadchlo mě to. Jana je Jana, o tom žádná, ale tahle verze je taky fajn. Není to žádná náročná četba, je to oddychové čtení na léto, nicméně chytlavé, a já mám přesně takovéto příběhy ráda, líbilo se mi to a bavilo mě to.

mmmisulka.r
11.08.2014

Pohodová oddechová knížka, asi tak... Do půlky to bylo velmi zajímavé a chytlavé, pak přišel trošku zlom, kdy to bylo slabší, ale nerada bych zabíhala do detailů příběhu. A konec byl podle mého názoru dost urychlený a odbytý. Ale jak jsem psala, je to taková ta oddechovka, která nudit nebude, ale nevryje se ani do paměti... Takže za mě jen 3*

Gabetka
09.07.2014

Myslím, že autorka je fanynkou původního příběhu Jany Eyrové, a proto se věrně držela předlohy. Během čtení tedy nepřišlo žádné překvapení, ale zavzpomínala jsem si na originál. Musím uznat, že autorka to měla promyšlené, a lehce napsané, ale některá rozhodnutí a chování hlavních postav zasazených do současnosti působilo jaksi neuvěřitelněji, než v původním příběhu. Asi bych tedy knihu doporučila spíše těm, kteří příběh Jany Eyrové znají.

tigrislinda
30.05.2014

Do současnosti zasazená Jane Eyrová nemá chybu!!! Přečetla jsem ji na jeden zátah... Vtipné, napínavé, prostě fajn oddychová knížka. Ráda ji doporučím!!!

Lenka.Vílka
23.05.2014

Knihu jsem cetla tak pred rokem a pamatuji si, ze me strasne bavila a neurazila (jako obdivovatelku originalu), dnes jsem z knihovny dotahla Catherine a doslo mi, ze je to od stejne autorky, takze bude co cist...ale za Jane samotnou hodnoceni nejvyssi...

Samira
27.04.2014

Miluji Janu Eyrovou, takže jsem byla nadšená z jejího převodu do současnosti. Nápad s přerodem pana Rochestra do rockové star byl dokonalý. Je to velice zdařilá knížka, některé pasáže se opravdu povedly a byl tak i jiný pohled na příběh. Ale někdy se autorka předlohy držela až moc a to pak působilo zvláštně. Hlavně se mi nelíbila pasáž s odloučení, která byla nejen dlouhá, ale i neskutečná, není možné, aby v dnešní době žila u Yalelu, kde je tolik studentů a zároveň kousek od New Yorku a nikdo by jí nepoznal ani nenašel, navíc by musela být hluchá slepá, aby se nedozvěděla nic o něm. Takže za to o hvězdičku méně. Jinak moc pěkná kniha.

vakuloid
07.04.2014

Bavilo mě to...a líbilo se!

Freechappi
17.12.2013odpad!

Na začátku musím přiznat že Janu Eyrovou jsem nečetla, takže knihu beru jako laik, když to tak řeknu hloupě. A musím říct že nic horšího jsem nečetla. Možná nejsem přehnaně romantická duše, ale taková míra dramatičnosti a kýčovitosti mi prostě rve vlasy po trsech,

Kristy098
13.12.2013

Mě kniha velmi natchla. Kniha mi přišla hodně zajímavá s mnoha záhadami. Vřele doporučuji.

Candide
14.09.2013

Těžko můžete knize vyčítat, že je od začátku do konce přesně tím, čím prohlašuje, že je - do současnosti zasazenou Janou Eyrovou. Pořád lepší, než kdyby autorka fetovala.

olinka30
23.08.2013

Celkem dobrý. Četla jsem už ale lepší knihy, No, ale dalo se.

renata67
17.08.2013

Příjemné odpočinkové čtení.

Venezia
09.07.2013odpad!

To už sa Američania naozaj zbláznili a budú teraz písať "remaky" všetkých kníh, čo za niečo stoja? Potom pánboh s nami!
Ako hodnotiť vôbec túto knihu? Neoriginálna, predvídateľná, zle napísaná. Autorka je učiteľkou angličtiny - na jej mieste by som nemala odvahu hodnotiť slohy žiakov. PS: Jana Eyrová je len jedna a každý "remake" je zbytočný.

stanza
01.06.2013

I mě moderní zpracování překvapilo, příjemné odpočinkové čtení.

maid
01.06.2013

Moderní Jana Eyrová měla stejnou dynamiku jako originální verze. Ze začátku jsem smát: Pan Rochester v naleštěném kabrioletu? Ale pak byla kniha stále vážnější a važnější jako pravá Jana Eyrová. Nádherně převyprávěná kniha s nápadem, není to jen obyčejná kopie.

Niki
27.05.2013

Kniha mě mile překvapila, líbila se mi, ale nečekala jsem, že se hlavní hrdinka bude na konci chovat tak zvrhle.

Lensiiee
20.04.2013

Pro mě velmi milé překvapení. Když jsem si na obálce přečetla: moderní příběh Jany Eyrové a co kdyby se Jana Eyrová zamilovala do rockové hnězdy, byla jsem velmi skeptická. Ale kniha je úžasná. Krásně se čte a nechybí v ní láska, skromnost, napětí, cit, vzrušení. Bála jsem se, že tato kniha bude jen "vybrakování" Jany Eyrové, ale jde vidět, že April Lindner je nejen dobrá fanynka, ale i spisovatelka.

Nanny
11.04.2013

Mě se to strašně líbilo...Bylo to takové uvolňující čtení...Kniha se dá číst i několikrát...Pro ty co mají stejný názor mám dobrou zprávu. Další autorčina kniha Cathrine (Kateřina) by měla vyjít v prosinci :-)...Takže se přece jen dočkáme.

Majulinek
29.10.2012

Povedené moderní zpracování Jany Eyrové, velmi poutavé čtení.

Peace
11.10.2012

Já vím, romantika a sladký příběh.. ale být životní partnerkou rockovýho zpěváka.. to jsem si prostě musela prožít aspoň díky týhle knížce :o))

April Lindner

April Lindner