Ján XXIII. Pastier sveta

Ján XXIII. Pastier sveta https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432293/mid_jan-xxiii-pastier-sveta-FK5-432293.jpg 5 2 2

Vynikajúci románopisec Wilhelm Hünermann nám umožňuje vkĺznuť do čias pápežovho detstva a byť pri tom, keď sa z krehkého dedinského chlapca stáva silný mladý muž, ktorý poznačil tvár modernej Cirkvi. Ján XXIII. dokázal rozvadenému svetu povedať pravdivé slová o hodnote mieru a zvolal Druhý vatikánsky koncil. Čaro jedinečnej osobnosti tohto pastiera sveta, jeho srdečnosť a dobrota, ktorou objímal celý svet, i jeho zmysel pre humor, osloví každého čitateľa a naplní ho túžbou viac milovať Boha a blížnych. Životopis patrí k tým knihám, ktoré sa čítajú „na jeden dych“.... celý text

Starmoon
12.07.2022 5 z 5

Hünermannky ma priťahujú aj odrádzajú svojou jednoduchosťou (čo do štýlu i do obsahu) a zároveň akousi „čiernobielosťou“. Svätci sú iba svätí (dobrí) a hotovo. Trebárs aj tuto u Jána XXIII. je jeho najväčším vyobrazeným hriechom pár chlapčenských lapajstiev, inak v celom románe vystupuje ako stelesnený etalón všetkých možných čností. Áno, to priťahuje – človeku (alebo teda mne) z času na čas dobre padne prečítať si o inom človeku, ktorý je chodiacim dobrom. Ale áno, zároveň ma to aj odrádza, zákonite sa musím pýtať, nie je to len autorova idealizácia (možno nie ani tak svätca a jeho života, ako skôr jeho vnútorných bojov a pokušení, ktoré keď úplne v dielach o nich absentujú, robia svojich hrdinov nadľudských a tým aj v určitom zmysle ne-ľudských práve v ich dokonalosti)?

Možno aj preto autorove knihy nevyhľadávam často a mnohé u mňa končia nedočítané. Výnimkou bol román o Hildegarde (Živé svetlo), no a teraz tento o Jánovi XXIII. (i keď to bol vlastne 3/4 diela román o Angelovi Roncallim). Asi to bude tým, že ako Hildegarda, i Ján XXIII. majú moju zvláštnu úctu a absolútne mi neprekáža ani oná autorova idealizácia.

Hünermann veľmi detailne zabŕdol do pápežovho detstva a mladosti, až kdesi v polovici ho stretávame ako kňaza a postupne sledujeme rôzne jeho pôsobiská a stúpanie v rámci hierarchie. Osobne mi tu chýbalo viac humorných scén, z pápežovho života je známo veľa vtipných anekdot, možno práve preto sa však autor rozhodol okresať ich v svojom texte na minimum.

Päť hviezdičiek v tomto prípade dávam skôr Jánovi ako Wilhelmovi, aj tak som však autorovi vďačná, že tento román napísal, Lúču, že ho vydal a tete, že mi ho požičala :).

brečo
21.02.2020 5 z 5

Vynikajúca a vtipná knižka :D Rada sa k nej ešte niekedy vrátim

Kniha Ján XXIII. Pastier sveta je v