Jan Masaryk – pravdivý příběh

Jan Masaryk – pravdivý příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70405/bmid_jan-masaryk-pravdivy-pribeh-gpr-70405.jpg 4 148 47

První ucelený a dosud zřejmě nejobjektivnější životopis Jana Masaryka. Vedle neznámých faktů z jeho soukromého života a ze života rodiny TGM, přináší kniha také zasvěcený pohled na zákulisí československé zahraniční politiky, na jejímž utváření se Jan Masaryk ve své době podílel.

Kuku2
17.04.2017 5 z 5

Velmi pěkné, čtivé. Doporučuji!

TipsyChipsy
16.03.2017 5 z 5

Četbou této knihy jsem si udělala jasno: byl mišuge.

Jana283
06.03.2017 5 z 5

Zcela zasažena filmovým příběhem, běžela jsem druhý den do knihkupectví pro knihu. Pohltila mne stejně jako filmový příběh. Není to jen životopis, není to jen historie. Je to především příběh o velké lidské osamělosti a zodpovědnosti.

denib
02.03.2017 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha. Kapitoly jsou věnovány oblastem Masarykova života. Pro ucelenost občas obsahují informace z doby pozdější, než která je aktuálně popisovaná. To mi vyhovovalo. Pomyslně se dá kniha rozdělit do dvou částí: 1) Období dětství a rané dospělosti, kdy do jeho života ještě nepatřila politika v takové míře, jako později 2) Období, kdy byl veřejným činitelem, ať už jako vyslanec nebo ministr. V první části je hodně prostoru věnováno vztahům v rodině Masaryků. Zejména vztahům všech dětí k rodičům a dopadům, které na děti měly aktivity jeho slavného otce. K této části mám drobnou výhradu - poměrně často se zde popisují pocity a nálady Jana Masaryka a občas mi připadalo, že se jedná spíš o spekulace než o fakta. Jeho pocity jsou často dokládány citacemi z dopisů, ale já z těch úryvků vůbec nedokázala poznat to, co vyvozují autoři. Je možné, že z celého dopisu to vyplývá lépe, ale takto to pro mě bylo občas matoucí. Ve druhé části je hodně prostoru věnováno politice. Je to samozřejmě nutné pro pochopení Masarykova chování a situací, ve kterých se ocitl. Jen občas mi přišlo, že se mírně odbíhá od osudu Masaryka k osudům státu. V líčení povahy a chování Jana Masaryka si autoři občas trochu protiřečí, ale člověk se s věkem a zkušenostmi mění. Celkově výborná kniha.

dejvik85
07.01.2017 5 z 5

Velmi dobře napsané a čtivé téma. Líbí se mi vykreslení jeho povahy v mladém věku, které pak lze konfrontovat s jeho kariérou v diplomacii a jako ministra zahraničí. Je to první kniha, kterou jsem přečetl o Janu Masarykovi, ale oceňuji na ní upřímné vykreslení jeho dobrých i špatných vlastností a politických rozhodnutí. Každý si pak v závěru knihy, dokáže udělat svůj vlastní názor, která kniha nepodsouvá. I když zejména v závěru knihy, jsou rozhodující momenty, které mohou tento názor významně ovlivnit. Alespoň u mě se tomu tak stalo. Kdo se zajímá o tuto tematiku nebo rád čte o zajímavých lidech historie, určitě doporučuji.

hanča34
13.07.2015 5 z 5

Hodnotím snahu o maximální pravdivost při vykreslení Jana Masaryka a jeho postojů v různých životních a politických okamžiků. Díky moc!

bond77
02.04.2011 5 z 5

Po víc jak měsíci jsem dočetl tuto knihu a zapsala se tím do seznamu přečtených od Pavla Kosatíka. Kosatík opět nezklamal a líčí geniálně se svým parťákem Kolářem jednu z nejvýznamnější osobností Československa 20. století. Samozřejmě na něj mám nějaký názor a můžu se s ním dostat do dlouhých polemik a diskuzí v otázce je postoji po válce, Únoru a nakonec i jeho smrti. Jistě potěší i dobrá doplňující obrazová příloha.