Casino Royale (komiks)

Casino Royale (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/7791/bmid_casino-royale-Ck7-7791.jpg 4 23 3

Zatímco čtenáři Daily Expressu museli na každé pokračování netrpělivě čekat, vy si je můžete přečíst všechny najednou, navíc s úvodem od legendárního představitele Jamese Bonda, Sira Rogera Moora! V příběhu Casino Royale se James Bond představil světu poprvé. Je pověřen, aby zlikvidoval ruského agenta, kterého má nejdřív v partii bakaratu přivést na mizinu, a pak donutit k odchodu „do důchodu“. Štěstěna stojí na Jamesově straně a jeho oběť prohrává jednu hru za druhou, Bonda ale dostane do neštěstí vášeň ke krásné agentce. V Žít a nechat zemřít zavede Jamese pátrání po pokladu kapitána Morgana až do Karibiku, kde se utká s Mr. Bigem, sovětským agentem, který ovládá temné praktiky vúdú. V závěrečné epizodě Moonraker je Bondovým protivníkem Hugo Drax, výstřední multimilionář s nacistickou minulostí.... celý text

Ivan Kučera
17.08.2023 2 z 5

Som rád, že som si doplnil komiksové vzdelanie, ale to je všetko. Teoreticky na to v BB/art nielenže nešli zle, ale zrejme by si zaslúžili cenu za osvetu. Uviedli na trh vzácne relikvie v podobe raritných komiksových čierno-bielych stripov pôvodne publikovaných v americkom denníku Daily Express podľa slávnych bondovských kníh Iana Fleminga. Problém je, že sa to pri všetkej úcte dá čítať len buď s veľkými sebazaprením, alebo si to vychutnajú čitatelia so záľubou v starých veciach. Čítať v r. 2023 o Bondovi, ktorý musí zistiť, prečo multimilionár podvádza v kartách alebo o Bondovi, ktorému v rámci mučenia zlomia MALÍČEK (svine!)... to ako vážne? V inej scéne je v hotelovej izbe, donesú mu tikajúci balíček (!) a on si myslí, že sú to hodiny (wtf?), následne balíček vybuchne, ale agent Jej Veličenstva to samozrejme prežije, to je nad moje sily. Mnohé momenty sú zastarané, úsmevné, naivné, proste poplatné dobe vzniku. Niekto to dokáže brať ako úžasnú sentimentálnu nostalgiu, ale mňa to skrátka nebavilo. A nechápem, ako je možné, že v takomto reprezentatívnom vydaní chýbajú roky, v ktorých bol ten-ktorý komiks historicky prvý raz zverejnený. Cítil som sa ako puberťák, keď mi rodičia kúpili dva zošity Ripa Korbyho, ktorému v slovenčine v r. 1996 vyšli dve podobne nezáživné retro dobrodružstvá. Z letargie ma vytrhli snáď iba scény so žralokom a chobotnicou (ale nedajte sa mýliť, nerobí to ani jednu stranu) a krutý osud Felixa Leitera (vo filmoch s Craigom si rolu vychutnal Jeffrey Wright). Prežiť sa dal príbeh Žiť a nechať zomrieť, keďže bol exotický (plný žralokov, woodoo a Karibiku) a páčilo sa mi, s akým stoickým pokojom Bond bral zabíjanie, ale u mňa to fakt nie je ani na 3*. BB/art sa s tým našťastie vyhralo: tvrdá väzba s lacetkou, rozmery A4 a masívne textové bonusy, napr. úvodné slovo Rogera Moorea. Ku každému komiksu (kniha obsahuje tri) prislúcha text, ktorý nás zavedie do zákulisia toho-ktorého príbehu. Všetky bonusy sa však na môj vkus priveľmi orientujú na filmové a knižné bondovky a nie na komiksové spracovania, ktoré by mali mať v podobne ladenom projekte prioritu.

hippiesak
08.06.2018 5 z 5

Klasický surový čb komix. Ale super.

pet-kyval
26.01.2011 4 z 5

[009/11] Jak je řečeno v předmluvě jednoho ze dvou knižních vydaní stripového Jamese Bonda, Ian Fleming svého hrdinu neměl rád. Možná, že ho dokonce nenáviděl, ale o tom mohu jen polemizovat. Osobně jsem s I.A. nemluvila a mluvit nikdy nebudu.

Je ale nedotknutelným faktem, že James Bond se stal "živoucí" literární bytostí po celém světě a sám osobě na svých bedrech vystavěl jakýsi (nejen) beletristický žánrový fenomén. James Bond, jak možná někteří nevědí, se stal putovním agentem a do svého pera si ho vzal nejeden autor. Někdo se držel původní myšlenky I.A. více a jiný méně. Všichni odborníci zabývající se 007 se však schodují na tom, že ve filmové tvorbě se původní myšlence nejvíce přiblížil P. Brosnan.

U 'Casino Royale' mě zprvu zaskočila jednoduchost kresby, ale odhodlaný člověk si zvykne na všechno a u následujících dvou stripových souborů ('Žít a nechat zemřít', 'Moonraker') je vidět jakýsi pokrokový rozdíl, převážně v dynamičnosti jednotlivých oken.

Co ale neodpustím, tak místy podivný překlad. Velmi mě zarazil výraz "kabelogram". Podle všeho by se mělo jednat o telegraf. Že by experiment? V 'Žít a nechat zemřít' se pak vyskytuje scéna, kdy Solitaire telefonuje J.B.. Jak získala číslo tajného agenta mi je trochu záhadou. Další vadou na kráse je cenzura (tehdy) sprostých výrazů, která tak místy možná drsný příběh až příliš zjemňuje.

Zajímavost: http://en.wikipedia.org/wiki/James_Bond_(comic_strip)

komiksy James Bond, agent 007