Jal

Jal https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476478/bmid_jal-Dts-476478.jpg 4 54 25

Fantasy o tajné lidské rase s kořeny ve starověkém Egyptě. Příběh plný akce, nebezpečí, tajemství a sesterské lásky s ne příliš vzornou hrdinkou v hlavní roli. Stephanie opustila svou úspěšnou kariéru velitelky lovců speciální jednotky Jalských medjayů už před lety. Teď tráví čas obvykle se skleničkou v ruce ve společnosti své spřízněné duše Olivie. Žijí na vlastní pěst a drží se dál od politiky rodného města Jal v Egyptě. Když ale dojde k sérii únosů, přijíždějí do zdánlivého bezpečí bohatého Jalu. Tam se ale jejich pohodlné životy obrátí vzhůru nohama a Stephanie je postavena před těžké rozhodnutí. Dokáže se vzchopit, opustit své milované a postavit se do první linie, aby zachránila svůj lid?... celý text

Milka73
18.01.2022 5 z 5

Egyptská mytologie, a jak ukazuje nejen hned několikero filmů z tohoto prostředí, zle ji zpracovat mnoha způsoby - a Jal se pouští do obrazu vpravdě zajímavého a poutavého. Děj se odehrává v současnosti, což poskytuje zajímavě protnutí právě mytologie a dnešního světa. Styl psaní, jimž je knížka vyprávěná, je příjemně odlehčený, přesně takové to co na srdci (v hlavě), to na jazyku, jak to mám ráda, a zároveň si zachovává svou osobitost.
Postavy, které příběhem provází, přiznávám, sama jsem si k nim vztah nevytvořila, ale to se mi stává dosti často. Nejrozvinutější charakter nabízí hlavní dvojice hrdinek, ale i ostatní si nesou své specifické rysy, ačkoli maličko věští hloubka by jim neuškodila - nicméně mějme na paměti, že máme v rukou pouze první díl chystané série.
To, co pro vás autorka v této knížce přichystala, vás nejenže strhne, zároveň vás bude nutit přemýšlet a vymýšlet mnoho různých teorií. Co se stalo, že to vedlo zrovna k tomuhle? Jaký tohle bude mít dopad? Co je tahle postava skutečně zač? Můžete se těšit jak na scény drsné, drzé, uvolněné, scény z alkoholového opojení, převrácených rodinných vztahů - a že tohle vás donutí otevřít pusu - tajemství, nebezpečí, a spousty dalšího.
Zároveň s tím se autorce podařilo svět vykreslit způsobem, že začnete toužit po jeho zfilmování. Vizuálně je velmi vyvedený a budete si přát vidět Jal zfilmovaný, protože by to vypadalo sakra poutavě.
Tuhle knížku si jednoduše zamilujete a budete co nejdříve chtít další díl.

klarka009
07.01.2022 5 z 5

Už když jsem četla ukázku první kapitoly tak jsem věděla, že to bude prostě dobrý.
Hlavní hrdinku Stephanie jsem si oblíbila snad po první větě, ty její hlášky, ty byly dokonalý :-D
Hned na začátku jste hozeni do akce a ne jedné a zjistíte, že Stephanie by jste rozhodně nechtěli naštvat :) Poté co se se svojí spřízněnou duší Lily dostanou do Jalu, ukrytého města v poušti, jde akce trochu do pozadí a střídají ji krásné popisy města, jejich kultury a historie jalského lidu. Moc mě bavilo číst hlavně o té historii a jak vlastně vůbec vznikl jalský lid. Také se mi líbil nápad se spřízněnými dušemi. To jak byly propojené, věděli co si ta druhá myslí a dokázali spolu telepaticky komunikovat i když se každá nacházela na opačné straně zeměkoule. Opravdu se mi to moc líbilo a několikrát jsem se i musela nahlas smát když si četly některé myšlenky :D
Druhá polovina knihy nám dopřeje opět super akci a objeví se zde jeden moc sexy záporák :) Se závěrem jsem byla víceméně spokojená, ale jsem velmi zvědavá na druhý díl a jak to bude pokračovat, hlavně s Damonem :)

Kenan
28.12.2021 5 z 5

Příběh se odehrává v 21. století, ale historie jalské rasy sahá daleko zpět. Lidé této rasy oplývají mnoha schopnostmi a obývají tajné město v poušti - JAL. Stephanie není žádnou příkladnou obyvatelkou Jalu, ale i tak si vás získá. Úplně jsem se do tohoto světa ponořila a se zájmem četla a četla. Konec je připraven na případné pokračování.
Vřele doporučuji.

kniznistranky
21.11.2021 4 z 5

Kniha mě svým námětem zaujala ještě před tím, než byla vydána. Tajná jalská rasa, Egypt, písek, pyramidy a samozřejmě město Jal... Prostředí, které autorka zvolila je samo o sobě dost lákavé. Já sama jsem nic odehrávajícího se v Egyptě ještě nečetla. První kapitola nám nabízí rovnou velkou akci, ale pak - bohužel - akce na několik stran téměř mizí. Tak do poloviny knihy se seznamujeme s postavami, vztahy mezi nimi navzájem a kulturou jalské rasy. Moc mě bavilo číst o historii, o bozích a jak všechno vzniklo. Bylo to skvěle vymyšlené a čtivé! To je velice důležité zmínit. I když se první polovina knihy nese spíš v klidnějším duchu, nuda to nebyla! Navíc musím vyzdvihnout skvělé dialogy, které byly uvěřitelné a nebyla to žádná vycpávková omáčka. Nejednou jsem se i nahlas smála. Druhá polovina, to byla jízda! Začalo se to stáčet trochu jiným směrem než bych si troufala čekat a příjemně mě to překvapilo. Paráda! Neodpustím si ale zmínit, že ke konci se tu odehraje jedna pikantnější scéna, která dle mého mohla být decentnější. Nejsem žádný puritán, to rozhodně ne, ale nějak mi to tam úplně nepasovalo rozepsané až do takových detailů. Ale to je jen můj názor.
Konec slibuje další díl, i když dějová linka je vlastně ukončená. Jsem zvědavá, co bude dál. Rozhodně povedený debut mladé české autorky!

Klasice78
17.11.2021 5 z 5

Už když jsem Veroniku podpořila v crowdfundingové kampani věděla jsem, že tahle knížka bude pecka. Nečekala jsem ale, že to bude Pecka s velkým P.
Originální příběh vás strhne hned od začátku. Pokaždé když si říkáte, že už vás tam nic nepřekvapí, tak se objeví něco, co vás naprosto šokuje. Jako některé kapitoly mě.
Prosluněný Egypt hned láká k tomu vyrazit v tomhle počasí někam za teplem.

Stephanie je naprosto úžasná. Líbí se mi kontrast jejího dokonalého vzhledu a nezkrotné povahy s duší hrdinky. A taky to, že díky svému výcviku skolí každého chlapa v okolí. (I když je trochu pod parou.)

Za mě by si tuhle knížku měl přečíst každý, kdo má v oblibě ženské hrdinky, teplé počasí, nekonečnou party a pořádnou akci. U Jalu se opravdu nudit nebudete. Za mě naprostý TOP.