Jakubův cestovní deník

Jakubův cestovní deník https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352303/bmid_jakubuv-cestovni-denik-uR2-352303.jpg 4 170 48

Pěšky z Mexika do Kanady za 121 dní. Do svých čtyřiceti let byl Jakub gaučový povaleč. O dva roky později, v dubnu 2016, se postavil na hranice Mexika a USA a se šest a půl kilovým batohem na zádech vyrazil na sever. Šel pouští, kličkoval mezi chřestýši a jedovatými keři, vystoupal do hor Sierry Nevady, brodil se sněhem a všudypřítomnou vodou, bránil jídlo před svišti a mývaly, koupal se v oregonských jezerech, ve washingtonských lesích zpíval medvědům husitský chorál a všem ostatním hrál po večerech na ukulele. Někdy šel sám, jindy s těmi, kteří chtěli stejně jako on zmizet z každodenního kolotoče do míst civilizací téměř nedotčených. Po 121 dnech dorazil na hranice s Kanadou a jeho život už asi nikdy nebude stejný jako před tím.... celý text

Antonín055
05.02.2020 4 z 5

Opět super čtení o PCT. Přečetl jsem několik knih o tomto trailu a každá má své neobyčejné kouzlo. I když v těchto knihách narážíte na stejná místa, každý z účastníků a hlavně každý, kdo PCT prošel, popisuje tato místa svýma očima a v čtenáři tak nevytváří jednostranný pohled. Jediné co mi na této knize trochu vadilo a postupem času jsem musel vytěsňovat bylo neuvěřitelné množství číselných údajů....v jeden moment jsem si říkal, že až knihu dočtu, dám si tu práci a spočítám je :-)

Horal123
21.01.2020 5 z 5

Hezký deník psaný dálkovým hikerem na PCT. Autor svojí pěší cestu z Mexika do Kanady popisuje věcně, stručně a fakticky. Kdo dokáže na jeden zátah ujít celou Pacifickou hřebenovku má můj obrovský respekt, zvlášt když jako autor už není úplně nejmladší. Už teď se těším na jeho deník z CDT. ( Jakubův cestovní deník 2 )

Pasadenka
29.12.2019 4 z 5

Moje v pořadí třetí PCT česká knížka. Pak mě čeká ještě Divočina a končím s tímto tématem. Rozhodně musím říct, že každá knížka mi dala něco jiného. Monča, díky tomu, že nešla den za dnem, ale v zásadě se snažila zprostředkovat celiství zážitek mi připadá jako dobý výchozí bod. Lůca se svým vztahovým dramatem naznačuje jací lidé a příběhy lze na cestě potkat. Nicméně kvůli své osobnosti si nemyslím, že její zážitky mají až toliko objektivně výpovědnou hodnotu. A tak se dostáváme ke Kubovi. Postarší pán, podařilo se mi s ním vidět i rozhovor v DVTV a lépe tím pochopit co je v knížce napsané. Ale hezky od začátku.

Jak samotný název vypovídá, jedná se o deník, podobně jako u Lůci. Kuba na sebe napráskal, že to pro něj byla z nouze cnost, jelikož pořád od něj někdo vyzvídal, co, kde, jak a s kým. A tak se rozhodl psát blog, aby tazatele ukojil. :) Jestli je knížka správný formát pro deník zatím nevím. Nicméně znám deníky, které jsou peckové. A tento takoví není. Vychází to jednak z podstaty autora, který je docela samotář a vystačí si se svým vnitřním světem, druhak ze samotné tématiky – pěšky divočinou z bodu A do bodu B. Ono to zas není tak záživné, aby se o tom dobře četlo.

Nicméně i v této knížce se najdou momenty, kdy se to rozběhne a kdy čtenář dostane pořádný zprostředkovaný zážitek. Bohužel, Kuba se vyjádřil, že jeho zkušenost je docela nepřenosná, a tedy ani knížka nedokáže zachytit to, co opravdu prožil. Nebo se jenom neumí vyjadřovat slovem, je to přeci jenom kameraman. :P

Samotný styl psaní je místy lakonický, místi se rozvine do něčeho pro čtenáře přívětivějšího. Celkově se mi deníkový styl líbil víc než u Lůci, nezabíhal zbytečně daleko a občasné strohé vyprávění ve mě vyvolávalo dojem toho, že tak nějak to člověk den za dnem prožívá. Také se mi líbilo, jak zde byli i zajímavé informace pro případné následovníky PCT kultu. :D Celkově za 4 hvězdičky. :)

Agnesita
12.11.2019 5 z 5

Wow, jsem nadšená! Velká paráda. Díky Jakubovi jsem byla na PCT taky.

Joges
28.10.2019 4 z 5

Po všech stránkách téměř dokonalý cestopis plný detailů, jmen, přesných údajů a popisů trasy. První část je ovšem příliš chladná, popisná, tak trochu bez emocí (zvláštní, že u Lucie Kutrové jsem ten pocit neměl). Teprve až v druhé části se Jakubovo nelehké putování a dobrodružství pořádně rozjíždí. No jo, až když se hlavní hrdina potýká s problémy a s překážkami, teprve pak začne čtenáře kniha bavit a napínat, známá to věc.

Lemurka
10.10.2019 2 z 5

Tak jsem myslela, že číst cestopis den po dni bude zajímavý, opak byl pravdou. Zhruba v polovině mě to už přestalo bavit, jeden den jako druhý. Kdybych nedočetla, o nic bych nepřišla. Lépe než iampatrik (níže) bych to nenapsala.
Rovněž mi chyběly jakékoliv informace o Jakubovi, abych si o něm mohla udělat nějakou představu.
Ti, co se na PCT chtějí vydat, tak knihu nejspíše ocení, hlavně na konci je dobře vypsané vybaní a další věci.
Toto byla má třetí o PCT a líbila se mi nejméně. (Vyhrává Divočina a ještě se chystám na poslední cestopis o PCT od Lucie)

lynxir
20.09.2019 4 z 5

Jedná se jednoznačně toliko o deníkové zápisky z cesty; kniha obsahuje přehršle informací pro případné zájemce o PCT, popisy prostředí, cesty samotné a důkladnou instruktáž, jak na to. Kdybych na to měl (zdraví, sílu, nadšení, vůli atp.), vezmu deník jako průvodce a vyrážím také. Na rozdíl od některých jiných píše Jakub hodně pěkně o spolucestovatelích, stejně jako o těch, kteří se na zajišťování PCT nějakým způsobem podílejí. Poměrně pěkné fotografie. A smekám před každým, kdo PCT zvládne!

ivca79
14.08.2019 4 z 5

Deník se četl dobře. Líbilo to, že bylo na konci zhodnocení toho vybavení. O cestování nalehko jsme toho moc nevěděla a po zhodnocení stále zůstanu u svého těžkého batohu a k tomu věci "co kdyby" :) Vaření ala pejsek a kočička pečou dort bylo dost děsivé.

Mejdn
22.05.2019 5 z 5

Kniha se četla dobře a mně tato forma psaní vyhovuje...Je to deník a nikoliv román.Prěvě se pouštím do Jakubova deníku 2.

matula1977
21.05.2019 5 z 5

PCT je můj sen, moc se mi deník líbil, každá dlouhá trasa má svou duši, duši těch, kteří ji projdou, ale i těch, kteří o ní sní.

hannah2000
19.05.2019 5 z 5

Knížka se zápisky z cesty je napsaná jednoduše, bez zabíhání do velkých podrobností, ale chytlavě.
Pro mě byla knížka velmi čtivá a já se díky ní každý večer nořila do putování spolu s autorem. Měla jsem pocit, že jsem s ním na cestě, že se kochám výhledy do krajiny, pozoruji východy a západy slunce, hledám brod přes řeku, seznamuji se se spoustou dalších hikerů, řeším vyskytlé se problémy s výbavou, atd...
Díky knížce jsem poznala novou krajinu, podrobněji se seznámila s dálkovými chodci a připomněla si, jak hrozně ráda jsem v mládí chodila po horách a jak mi to vlastně chybí. Jsem teda rozmazlená ženská a k životu potřebuji, kromě jiného, hrnek dobrého kafe, pohodlnou postel a sprchu, takže já bych thru-hiker být nemohla :-D. O to víc obdivuji autora, že to celé "dal", nic ho cestou neodradilo a za všech okolností stále dodržoval zaběhlý rituál včetně pravidelných zápisků do deníku. (Autor se v knize zmiňuje, že zápisky na blog mu zabraly cca hodinu denně a o tu hodinu si zkracoval spánek.) Hodně se mi líbilo i to komentování tamních zvyků a chování místních. Zpočátku mi při čtení trochu vadilo množství cizích výrazů, ale protože na konci knihy je slovník, který tyto výrazy vysvětluje, časem jsem si zvykla.
Knížku bych doporučila všem, co mají rádi toulky přírodou a hory a rádi poznávají cizí kraje. A je úplně jedno, jestli vám zdraví či životní okolnosti podobnou cestu umožní nebo ne. Protože pokud už něco takového nemůžete zažít "na vlastní kůži", pomocí čtení téhle knížky můžete .

Poznámka k fotkám: Fotky jsou na konci knihy, je jich tam tak akorát a jsou (na rozdíl od blogu) s popisky. Četla jsem e-knihu, a protože mám klasickou čtečku s e-inkoustem, měla jsem fotky černobílé. Prohlížela jsem si tedy barevné fotky v e-knize na tabletu a doplnila si je i fotkami z blogu.

PS2: Líbilo se mi také, že autor hodně podrobně popsal své zkušenosti s výbavou. Některé kusy chválil, jiné po zkušenosti z cesty nedoporučil. Na PCT se sice nechystám, ale na putování po krásách hor u nás ano a jeho rady mi s výběrem vybavení určitě pomohou.

***
A nedá mi to a přidám pár ukázek z mnoha, které mě zaujaly a pobavily:

... První co po sprše uděláme je, že se vydáme najíst. Až tady si uvědomíme, jaký máme vlastně hlad. Hikers hunger, hlad který se po spálení tukových zásob dožaduje neustálého nasycení. V tom jsem na tom oproti ostatním přece trochu ve výhodě, protože jsem začal s větším bachorem, ale už i na mne došlo. Abych to zkrátil, během dneška jsem spořádal šest burgerů. O Americe se toho dá napsat spoustu dobrého, ale v povídaní o jejich gastronomii bych byl raději diskrétní. Burger je tady sázka na jistotu. ...

... Po obědě jdeme zase pomalu. Tentokrát nás nezdržuje sníh, ani převýšení či brody. Tentokrát za to mohou jezera a hory. To jak se nám předvádějí. Jako modelky. Co sto metrů je vidíme z jiného úhlu, zastavujeme se, zacházíme si. Ale my sem nepřišli honit kilometry. Přišli jsme si užít právě tohle a tak si to užíváme. ...

... Za chvíli jsem unešen tím, co Yosemity nabízejí. Jestli jsem předchozí část High Sierry přirovnával ke gotické stavbě, tak tohle je čisté baroko. Vzdušné, baculaté, zdobné. ...

JitkaJak
18.05.2019 5 z 5

Není to literatura, ale kniha ano, a to užitečná a moc a moc inspiraivní.

bzung
17.05.2019 5 z 5

Poměrně čtivý román o putování krajem, nekrajem, který ale doplácí na obrovské množství postav, jejichž charaktery nejsou více prokresleny a hřeší na jakoukoliv vedlejší zápletku. Co se stalo s Kayou? Došel Top Notch? Nabízí se srovnání s románem Cesta od McCarthyho, který se mi ale líbil o krapet víc.

medlovice
28.04.2019 5 z 5

Monika Benešová mě dovedla na Pacifickou hřebenovku, její knížku jsem přečetla s nadšením. Pak jsem se podívala na film Divočina, který spíš soft porno a na trailu s odehrává nanejvíš 8 minut a strašně mě naštval. Pak jsem objevila Jakubův deník a propadla mu. Jakub umí mile a nenásilně popsat své pocity a zážitky. Jaké to je spolehnout se jen sám na sebe. Jak pomoct neznámému v nouzi, jak chutná voda , jakou cenu má obyčejné jablko , co je dýchat svobodně a zažít všechny rozmary přírody . Trail angels jsou opravdu andělé a únava je někdy odhozena silou vůle. No a já jsem asi hiker od přírody , protože dodržuju jejich večerku v devět už jsem v posteli.
Tato kniha mi hodně dala, víru v dobré lidi , sama sebe , poznat krásu přirody, sílu přátelství. Toto už není motivační kniha, toto je víc. To je sám život.

emamat
11.04.2019

Doporučuji přečíst Jakubův blog z PCT jsou tam krásné fotky z celé trasy, které ten deník udělají záživnější.

PPardinio
15.03.2019 4 z 5

Nebudu zde příliš hodnotit formu textu. Jak je z názvu patrné, tak se jedná o deník z PCT. Tedy o sepsané zážitky z cest v daný den. Nehledal jsem zde tedy nějaké hloubavé myšlenky, jak je tráva zelená a sníh bílý. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Jen jsem se občas ztrácel ve výčtu hikerů (sám jsem ale vlastně výše popsal, proč to není možné rozepsat více - deník). Tento deník je především o plnění snu a překonávání sama sebe. Gratuluji ke zdolání takto dlouhé cesty. Oceňuji také závěrečné popisování výbavy. Jelikož rád cestuji a poznávám přírodu, tak bych ocenil více fotek, ale ty se dají dohledat na internetové verzi deníku.

Geovevera
10.03.2019 4 z 5

Kniha mě vtáhla zpět do míst, která jsem si také prošla. V loňském roce jsem absolvovala část PCT a tuto knihu (a samozřejmě blog) jsem brala jako jeden informačních zdrojů. Rozhodně doporučuji přečíst tomu, kdo uvažuje, že by PCT šel.

kerstyn
01.03.2019 5 z 5

PCT mě hodně zajímá, takže Jakubův deník mě prostě bavil. Představovala jsem si všechny krásy i strasti celé Hřebenovky. Za mě je to v klidu čtivé, místy i vtipné. :)

Jenette
07.02.2019 3 z 5

Trochu netradiční cestopis, je to prakticky deník z každého dne zdolávání PCT (a přepis původního autorova blogu). Narozdíl od jiných tady, vůbec mě to nenudilo, zevrubný popis každého dne dává čtenáři aspoň trochu prožít autorovu situaci. Tedy že tohle "šlapání" nejsou jen samé úžasné zážitky a zajímavé historky, ale i spousta stereotypu, nudy, fyzických problémů a dnů, kdy se nedaří. Zároveň zevrubně popisuje organizaci, lidi a náladu na trailu, všechna zajímavá místa, zastávky v civilizaci... Povinná četba pro každého, kdo by se chtěl do podobného podniku pustit. Knize by slušela přísnější korektura a mnohem více (a větších) fotografií.
Kdo si nechce knihu kupovat, tak všechny deníky autora i se spoustou fotografií jsou tady: https://jakubuvcestovnidenik.cz/

Prey
02.02.2019 4 z 5

Literární úroveň je diskutabilní, autor se nepouští do žádných větších úvah, téměř vůbec nevidíme do jeho soukromí, mysli, vzpomínek, vztahů – přestože si myslím, že rekapitulace života je nedílnou součástí 4448 kilometrů dlouhého putování. Nemá však cenu chtít jinou knihu, intimnější, když jako deníkový záznam cesty s příjemným společníkem to funguje dobře. Každý den s ním hledíte na krajinu, kontrolujete zásoby, omotáváte prošoupané boty tejpou, vybíráte místo na spaní. Podprahová motivace také vyrazit do divoké přírody je silná, záznamy vyznívají tak, že se to dá dát, že člověk vydrží víc, než si myslí, a že nepohodlí, vyvážené zajímavými lidmi na trailu i kolem něho, hezky rovná priority a charakter. Fajn čtení z první ruky, včetně praktických informací o vybavení na cestu. Akorát se mohlo vejít více fotografií z blogu.