Jako voda

Mnohovrstevnatý portrét manželství, rodiny a neúprosné touhy po porozumění a vztahu. Annie Ohová, manželka, matka a výtvarnice ve středních letech způsobila ve své rodině zemětřesení. Po dvaceti sedmi letech manželství se rozhodla opustit svého muže, s nímž má tři děti. Zamilovala se do Viveky, bohaté, kultivované a sebevědomé manhattanské obchodnice s uměním, která jí pomohla k profesionálnímu úspěchu. Annie a Viveca plánují svatbu, což ale vyvolává smíšené reakce a otevírá Pandořinu skříňku s tajemstvími — temnými a bolestnými pravdami ukrytými pod povrchem života rodiny Ohových. V roli vypravěče se střídá nekonformní Annie, její bývalý manžel, psycholog Orion, „nejhodnější“ z Anniiných dětí Ariane, rebelský jediný syn a Arianino dvojče Andrew a nejmladší z dětí, svobodomyslná Marissa. Román Jako voda představuje portrét moderní Ameriky, Wally Lamb v něm promlouvá o problému tříd, měnících se sociálních zvyků, přežívajícího rasového násilí a o tom, jak zoufale hledáme lásku a smysl ve svých životech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236094/jako-voda-zMw-236094.jpg 4.272
Vydáno, Host

Kniha Jako voda

aralka

Moje první knížka od Lamba a nejsem zklamaná.. hezky do hloubky psychologicky rozpitvaný příběh jedné americké rodiny rodiny, kde každý má nějaké to tajemství, nějakého kostlivce ve skříni a postupně se tito vynořují , což vyvolává dramatické situace, napětí a hádky ... myslím, že to je celé dobře postavené a napsané a konec je uvěřitelný a reálný, nic překombinovaného... to, že nás i v dospělosti velmi ovlivňuje způsob prožitého dětství a nespravedlnosti a potupy, které se nám tenkrát staly, je známá věc, tyto traumata si člověk v sobě nese celý život :-(.... moc se mi líbily pasáže v knize, které se točily kolem umění, jak kolem Vivečiny galerie, obrazů, které maloval Joseph Jones, tak živelného a bezhlavého způsobu, jakým Annie tvořila svoje umělecké instalace a hledala materiál a inspiraci všude kolem sebe.......ráda si přečtu od pana Lamba i další knihy, tedy pokud je seženu :-)

čika
17.08.2018

Predovsetkym velka pochvala prekladatelke. Roman samotny je velmi ambiciozny, ale ako tu uz niekto spomenul, tak trocha "prepaleny", do seba zahladeny a svojou psychologicnostou az unavny. Zaujimave su rozne postrehy a nastavovanie zrkadla dnesnej Amerike....to je pre mna asi najvacsi prinos tejto knihy

akdar72
18.05.2018

Traumata z dětství přenesená do dospělosti, touha po lásce a porozumění... "Změňte to, co můžete změnit, přijměte to, co změnit nemůžete, a buďte dost moudří, abyste to od sebe dokázali odlišit."

Acamar
23.02.2018

Kdysi jsem četla Zpěv velryb od stejného autora a byla nadšená. A tak - když jsem v knihovně ulovila tuto knihu - jsem natěšená očekávala stejný zážitek. Bohužel už se nezopakoval...

Je to především příběh jedné rodiny o síle rodinné lásky a soudržnosti.
Do děje vstupujeme v okamžiku, kdy se matka po rozvodu s otcem chystá vstoupit do nového manželství, tentokrát se ženou. Děj se střídavě věnuje tomu, jak tento okamžik vnímají jednotliví členové rodiny (psáno z jejich pohledu), a retrospektivě do zásadních událostí jejich životů.
Čtenář se vláčným tempem prokousává všemi rodinnými tajemstvími, až k jakémusi pomyslnému vrcholu, kdy se minulost jakoby protne se současností a způsobí dramatický zlom v osudech všech postav.

Nevím, jestli došlo ke změně u mne nebo autora, ale tentokrát mi přišly postavy trochu "papírové" a celá ta sbírka různých životních traumat na jednu knihu přepálená (jakoby autor chtěl do knihy nacpat co nejvíce americky ožehavých témat), ale možné je asi všechno. Moc mne neuchvátil ani konec, je krásně smířlivý, to ano, ale příliš mi zavání psychologickými poučkami jak mají ideálně fungovat vztahy.
Nejvýrazněji (ale i nejkontroverzněji) působí postava matky - komplikovaná a nevyrovnaná, s nejhoršími kostlivci ve skříni... ale zároveň nejvitálnější, ostatní postavy jsou vedle ní dost bezbarvé.

Špatná kniha a ztráta času to určitě není, pro milovníky psychologických a vztahových románů určitě v lecčems zajímavá. I já si odnáším celkem silný pocit, jak může být dopad nesdílených 13.komnat s lidmi, s nimiž jsme blízce propojeni, anticky drtivý.
Psáno je to velmi čtivě, takže těch málem 600 stran uteklo...jak jinak než jako voda.

Lora.Greenova
16.02.2018

Jako bych sledovala béčkový americký film. Neurazí, nenadchne. Průměr. Postavy jsou celkem ploché, nejsou příliš originální, ani k jedné se nedostanu dostatečně blízko, všechny přemítají nad něčím, nad sebou, ale ani jedna nejde dost do hloubky. Jejich emoce mě míjejí. Na jejich osudu mi nedokáže dostatečně záležet. Nejvíc mě zaujal pan Angelo, který tam během dalších dvou set stránek nebyl (dál už to číst ani nebudu).
Jako vyprávění se to čte dobře, ale to bohužel nestačí.

harena
02.10.2017

"Jako voda" je opravdu vystihující název. Pomalu se seznamujeme s hlavními členy rodiny a těmi, kteří do jejich životů tvrdě zasáhli. Příběh postupně graduje, až mi bylo úzko ze všech kostlivců ve skříni, o kterých se postupně dozvídám. Působivý psychologický román o nevyřešených traumatech a tragédiích z dětství a jejich dopadu, jestliže člověk není schopný o nich mluvit.
"Změňtě to, co můžete změnit, přijměte to, co změnit nemůžete, a buďte dost moudří, abyste to od sebe dokázali odlišit".

intelektuálka
11.08.2017

Román o jedné americké rodině z pohledu jednotlivých členů. Důsledky traumat z mládí a jejich promítání do současnosti.
"My jsme jako voda, nebo ne? Umíme být ladní a ohební, když zrovna potřebujeme.
Ale také silní a ničící."

Gabba99
07.08.2017

Nádherná kniha. Je sondou do jednoho manželství, vztahů v rodině, ale i třináctých komnat. Moc se mi líbil pohled na rodinu a vztahy v ní z pohledu členů rodiny, jejich vývin v čase a i celý závěr. Nečteno naposledy.

Wally Lamb
americká, 1950