Jaká je škola u mě doma

Jaká je škola u mě doma https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436599/bmid_jaka-je-skola-u-me-doma-8iR-436599.jpg 3 3 2

Organizace META, o.p.s., které se věnuje podpoře žáků cizinců při jejich začleňování do českých škol, vydalo knihu Jaká je škola u mě doma. Cílem knihy je představit českým žákům i učitelům, jak funguje škola v jiných státech i světadílech. Nečekejte však žádný popis oficiálních vzdělávacích systémů, jedná se spíše o zprostředkování každodenní reality ve školách s (více či méně) nenápadnými přesahy do reality společenské, politické či kulturní. Arménie, Barma, Brazílie, Čína, Etiopie, Írán, Kamerun, Kuba, Mongolsko, Rusko, Ukrajina a Vietnam - každá z 12 kapitol je věnována jedné z těchto zemí. Začátek kapitoly vždy tvoří stručný přehled základních informací, po něm následuje rozhovor s cizincem na téma škola a školní docházka v zemi, odkud pochází. Dozvíme se tak například o tom, že na Kubě se učí podle videí, na Ukrajině mají v jedenácté třídě předmět astrologie a ve Vietnamu (a nejen tam!) se chodí do školy i v sobotu. Rozhovory pak doplňuje text věnovaný zemi původu cizince – účastníka rozhovoru (důraz je přitom kladen opět na vzdělávací systém). Texty psali odborníci na danou zemi, lidé, kteří v ní strávili nějaký čas, či přímo cizinci, kteří se v ní narodili. Poslední část každé kapitoly tvoří soubor úkolů, otázek a návodů na konkrétní aktivity, nazvaný Náměty pro výuku. Naším cílem bylo vymyslet úkoly, které v běžných učebnicích nejsou a které budou žáky vybízet k přemýšlení v souvislostech.... celý text

Elai
20.10.2021 4 z 5

Náhled na školství v různých částech světa. Nápadité, čtivé, poutavé, doplněné o nápady na práci se žáky v hodinách na různé národní reálie. Dobrá pomůcka pro pedagogy.

Venda32
12.03.2020 3 z 5

Zajímavý výběr zemí a seznámení s jejich vzdělávacím systémem prostřednictvím žáků či studentů. Úvod každé kapitoly začíná přehledem dané země.