Jak si žijí nebožtíci

Tato kniha je neobvyklou, fascinující výpravou do zvláštního života našich těl po smrti. Teprve tehdy, jak Mary Roachová s humorem dokazuje, přichází ta pravá zábava. Mrtvé tělo je podmínkou životodárných transplantací, zajímavým obchodním artiklem na černém trhu, studijním materiálem, rituální pomůckou, potravou, palivem. Po dva tisíce let byli mrtví, někteří dobrovolně, jiní nevědomky, účastníky těch nejsmělejších kroků na poli vědy. S respektem k hloubce smutku a bolesti ze ztrát blízkých je smrt poučná, zajímavá, nevšední událost, kterou by bylo škoda propást....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30914/jak-si-ziji-neboztici-30914.jpg 4.424
Literatura naučná, Věda, Zdravotnictví
Vydáno, Dokořán

Stiff: The Curious Lives of Human Cadavers, 2003

Kniha Jak si žijí nebožtíci

Ajrad1981
02.03.2018

K téhle knize jsem se dostala přes plnění jedné čtenářské výzvy, téma mikrohistorie. Přestože knihy s mrtvolami čtu pravidelně a prakticky pořád, kniha o mrtvolách se mi dostala do ruky poprvé. A přestože to zní divně, nevybrala bych si ji, kdybych nebyla při výběru omezována něčím takovým, jako je dostupnost v knihovnách v absenčním režimu.
Šla jsem do toho bez očekávání a byla mile překvapená. Některé způsoby využití mrtvol jsem znala, jiné ani netušila. Autorka nás zavede do různých koutů světa a historie.
Přestože se jedná o téma depresivní a morbidní, je podáno chvályhodně. Kniha se čte lehce a vždy v pravý čas je vyprávění odlehčeno nějakou vtipnou poznámkou, která ale rozhodně neubírá na vážnosti tématu ani nebožtíkům.

fmash
07.06.2016

Poučné, nad věcí, ale hlavně vkusné, což v kontextu zvoleného značně morbidní tématu knize silně prospělo.

NessaIssil
07.09.2015

Perfektní kniha! Autorka popisuje případy s určitým nadhledem, vtipně, ale přesto je stále patrná úcta k nebožtíkům a smrti. Jednoznačně doporučuji, ráda se ke knize opět vrátím.

Captain
04.09.2012

Knihy z edice Zlom mě ještě nezklamaly a tahle není výjimkou. Autorka umí s nadhledem popsat situace, bohužel občas trochu zmateně. Vtipy byly decentní, o žádný drsný černý humor se nejednalo, já bych klidně i přitvrdil, tohle ale bylo taky fajn. Přesto ale musím strhnout jednu hvězdu, protože autorka byla očividně placená od slova a tak se zbytečně dlouho zaobírá s některými méně zajímavými věcmi a zbytečně často znovu vypisovala celá jména lidí nebo institutů, zkrátka aby to trochu natáhla. Knihu ale doporučuji, Jak si žijí nebožtíci edici Zlom ostudu nedělá.

odejana
25.01.2012

Skvělá kniha od skvělé investigativní novinářky. Promlouvá s vtipem a nadhledem, ale vkusně a nikoli trapně nebo neuctivě o tom, co všechno se kdysi dělo a může dít s tělesnými pozůstatky člověka. Zajímavý je i dodatek o tom, jak řeší české zákony práva nebožtíků. Skvělé čtení a informace.

Boboking
27.07.2011

Famózní kniha. O takovém společenském tabu, jako je smrt, erudovaně vtipně a zajímavě. Vřele doporučuji, ale pokud máte výbornou vizuální fantazii, no možná si odpusťte jídlo před tím.

mikrohistorie mrtví

Mary Roach
americká, 1959

Kniha Jak si žijí nebožtíci je v

dalších seznamech3x