Jak neměřit člověka

Podtitul: pravda a předsudky v dějinách hodnocení lidské inteligence. – Originální kritický pohled na historii pokusů o vědecky podloženou diskriminaci jednotlivých lidských skupin, ať už kritériem byla rasová příslušnost, pohlaví, sociální postavení nebo intelekt.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30182/jak-nemerit-cloveka--30182.jpg 4.418

The Mismeasure of Man (1981)

Literatura naučná
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

PetrHanak
19.05.2017

Hloupá a nepravdivá kniha popírající zjevné skutečnosti. Vůbec nebere v potaz neustálý geneticky vývoj lidí. Když za 15 tisíc let lidé vyšlechtili nespočet psích řas lišících se nejen vzhledem, ale i povahou, proč by to u lidí mělo být jiné?

Turmee
16.07.2016

Obsahově velmi zajímavá knížka o omylech vědců a zaslepenosti lidí.
Kapitoly věnující se historii měření inteligence, vývoji IQ testů a chybám ve statistice, matematice, logice a lidství.

Rozhodně poučná knížka nutící k zamyšlení. Nejspíš nebude pro každého, protože je napsána docela obtížným jazykem a občas obsahuje nesmyslné nebo nedokončené věty (nejspíše chyby v překladu). Osobně mě také štvou vysvětlivky a poznámky "pod čarou", které jsou umístěny na konci kapitol, takže se po chvíli bez záložky ulistujete.

Autor se na několika místech pokouší vysvětlit náročné matematickké principy nezasvěcenému čtenáři. I pro mě bylo nesnadné pochopit všechny postupy a myšlenky a neumím si představit, jak by se tím prokousal matematický laik.

HTO
26.02.2012

Tahle vynikající, děsivá kniha by v dnešních dobách plných rasismu, xenofobie a vůbec všeobecného vzběsení měla být součástí povinné školní četby.

Na odlehčenou – jakkoliv si kvůli tomu budu připadat jako Hugh Grant v Notting Hillu, ačkoliv nejsem takovej fešák, neříkám „whoopsidaisies“ když odněkud padám a ani nezmíním kebab – prvních šest odstavců předmluvy o tom, jak autor vybíral své knize jméno, je skutečně zábavných: „Alan Dershowitz, další z mých přátel, mi o jisté dámě vyprávěl, jak šťastně získala jeho knihu „Chucpe“ tím, že požádala o ,knihu, jejíž název nedovede vyslovit, od autora, na jehož jméno si nemůže vzpomenout'.“

rasismus IQ, inteligence diskriminace

Stephen Jay Gould